Tiyatro yönetmeni, utanmanın komik olduğunu, bazen bunu hissetmediğimizi söylüyor

Becayiş

New member
Yönetmen Aminata Keita ve dramaturg Anna Hlaváčková, Kimdir yönetmen burada filminin senaryosunu tiyatro sahnesi için uyarlamaya başladıklarında, geriye bir gövde kaldı. Bir film olarak işe yarayan hikayenin iskeletinin teatral kullanım için değiştirilmesi gerekiyordu. Von Trier kurguyla uğraşırken, iki kadın oyunu onun özel mizah tarzına uyacak şekilde yeniden yazmak zorunda kaldı.

“Yaklaşık üçte birinin tamamlanması gerekiyordu. Zordu çünkü bazı şeylerin tam bir tercümesi yok ve bu nedenle yeniden icat edilmeleri gerekiyor” dedi Keita.

Trier'le ilişkiniz nedir? Belki biraz dereotuna benzer. İnsanlar onu ya sever ya da sevmez.
Filmleri çok aşırı ama hoşuma gidiyor. Onun işleri derinlemesine yapılır. Ve bir konuda onunla aynı fikirde olmasam bile, bana göre olmayan şeyleri de takdir edebilirim. Bu özel komedi, çalışmalarının geri kalanından çok farklı.

Onun mizah anlayışı nedir? Kaba ya da kaba bulmuyorum.
İnce veya ince. Bizi bir duruma sürüklüyor, biz bunun bir şeyle ilgili olduğunu düşünüyoruz ve o durumu çarpıtıyor, çeviriyor, tersine çeviriyor. Yoksa bizi şaşırtacak ve yapmayacaktır. Provokatif olmasıyla tanınır. İlginç bir şekilde bu komedide nazikçe kışkırtıyor.

Ancak orada bayağılıklar ortaya çıkacağı için tamamen eldivenlerle hareket etmiyor.
Kirli sözler öfkeli hakaretlerdir. Yaşlıları rahatsız edebilir. Belki okuldayımdır.

Peki bu aslında genç izleyici kitlesi için biraz sıkıcı olmayacak mı?
Oradaki küfürler komik. Kendimizi ana karakterin yerine koyalım: Bir şirketi 300 milyona satıyor ve işler yürümeyince o kişi beş dakika daha dayanıyor, hiçbir şey söylemiyor, sadece beceriksizce davranıyor ve sonra bir gün rahatlamak. Bu kadar para parmaklarımızın arasından kayıp gitse çoğumuz küfür bulutu kullanırdık. Orada devam eden drama için çok fazla lanet yok. Bir diğeri tercüman tarafından tercüme ediliyor. (Şirket, Petr Dohnal tarafından temsil edilen bir İzlandalı tarafından satın alındı, editörün notu). Bu bana çok büyük bir hamle gibi geldi, çünkü küfürlerin çoğu hiçbirimizin anlamadığı İzlanda dilinde yapılıyor.

Gerçekten İzlandaca küfür ediyor mu?
Evet ve her kopya farklıdır. Petr Dohnal, akıcı ve doğru aksanla konuşabilmesi için ihtiyaç duyduğu telaffuzu ve basit dil bilgisini öğreten İzlandalı bir tercümandan birkaç ders aldı. Ayrıca kendine özgü bir maskesi var.

Önünüzde bir film senaryosu vardı, onu nasıl tiyatro oyununa dönüştürdünüz?
Von Trier bir film yönetmeni olduğu için bilinçli veya bilinçsiz olarak kurgu ile çalışmaktadır. Pek çok durumun, ani bir kararmayla, tiyatroda tamamlanması gereken hızlı bir geçişle başı ve sonu yokmuş gibi görünür. Senaryo daha sonra hayal edilmesi ve tamamlanması gereken bir gövde yarattı.

Onun kesim versiyonuna yaklaştım. Bir örnek senaryo çözümüdür, çünkü olay yerinde bir asansörümüz var. Açılan kapılar anında kapanır. Birinin aniden ortaya çıkıp kaybolabileceği sihirli bir kutu gibi. Bu bir film kesmesi değil, benzer bir çözüm. Portaldan teatral geliş uzun sürüyor ve belli bir gerilimi de beraberinde taşıyor. Kenardan atlayıp hızlı konuşması gerektiğinde. Asansör sayesinde beklemediğimiz bir kişi çıkıyor ve ona ses de eşlik ediyor, o da ritmik çalışıyor.

Lars von Trier'in senaryosundan bir soluklanma bekleyemezsiniz. Bu oyunda onun hakkında başka hangi temaları ilginç buldunuz?
İlginç bir konu, maskeyi takarak kendi kendine hareket etmektir. Hepimiz kendi özgünlüğümüze ve dürüstlüğümüze ulaşırız. Ayrıca güç ve manipülasyon teması. Oyunda kendimizi ilişkilerin ailevi veya arkadaşça değil, resmi ve profesyonel olduğu bir ortamda buluyoruz. Ve onların içinde kendi fikirlerini öne sürmeleri gerekiyor.

Performansın tamamı her iki Josef'e de dayanıyor. Sevgi ve Pejchal. Oyuncu olarak kendilerini nasıl duyuyorlar?
Çok iyi düşünüyorum. Ama ikisi için de zor bir yolculuktu. Kağıt üzerinde çok basit görünüyor, ancak mizah karmaşıktır ve çizgiyi aşan şeyin zevkine ve derecesine ince ayar yapmak ikisinin çok fazla çabasını gerektirir, çünkü komedi bununla çok fazla oynar, yani neyin ne olduğuyla. kişinin sınırları ve bunların nasıl aşıldığı, neyin çok fazla ve neyin aslında utanç verici olduğu.

Vivaldi, bir BT şirketinin modern ofisinin arka planında ses çıkarıyor.
Evet onun Dört Mevsimi. Biz bunu remixledik.

Bütün oyun boyunca ana karakterin takım elbisesini beğenip beğenmediğini merak ettim. Kruvaze takım elbise 90'lı yılların başındaki iş adamlarının vazgeçilmezi ama dikili olduğundan ona çok yakıştığını söyleyebilirim.
Kristoffer'ın işi henüz bitmemiş. Ait olmayı o kadar çok istiyor ama insanlar onu kabul etmek isteyip istemediklerinden emin değiller. Bu onun teması.

Ne tür mizahtan hoşlanırsınız?
Sinizm, daha keskin, hatta aşağılayıcı ama iyi anlamda. Ama insanlar birbirlerine mizahla saldırdıklarında durum böyle değil. Birisinin komik yorumlar yapması ve birisi bunu yapabildiğinde açıklama yapması hoşuma gidiyor; bu oyunda bu tür şeyler çok oluyor. Çoğu zaman bu yorumlar utanç vericidir. Ve bu aslında işler tuhaflaştığında harika bir mizah kaynağıdır. Utanmaya dayanabilir miyiz, dayanamaz mıyız, hissetmesek mi, çevremizde olup bitenleri herkes yaşasa da kendimizi böyle bir durumda bulduğumuza dair hiçbir fikrimiz yok. Bunu komik buluyorum.

Sondaki kişisel soru için özür dilerim. Aileniz Çek olmasa bile Çekçeniz mükemmeldir.
Ben Çek'im, burada doğdum ama babam Fransız Gineli. Burada DAMU'dan mezun oldum ve hayatım boyunca Çek Cumhuriyeti'nde yaşadım.