Svitavy sanayi bölgesini genişletiyor ancak müteahhit bunun şehrin diğer tarafında olmasını istiyor

Becayiş

New member
Yılın başında Svitavy belediye binası, şehrin doğusundaki sanayi bölgesini Aralık ayında tamamlanan şehir çevre yoluna bağlayacak, yaklaşık 40 milyon kronluk yarım kilometre uzunluğunda bir besleyici inşa etmeye başladı. Yeni köprünün bir kısmı, dokuz tır için hijyenik olanaklara sahip yeni bir otoparkın inşası olacak. Bu, bugün Tří mostů caddesinden bir besleyici görevi gören ve Svitavy'nin çevre yoluna yaklaşma yolu olan Průmyslova caddesini önemli ölçüde kolaylaştıracak.

Svitavy'nin inşaatı devam eden D35 otoyolunun yakınındaki sanayi bölgesi için büyük planları var. Mevcut bölgenin kuzeyinde, yeni çevre yolu ile demiryolu hattı arasında kalan geniş alanlar, yeni geliştiriciler için inşa edilebilir alan haline getirilecek. Yaklaşık 15 hektarlık bir alanda büyük bir tarım arazisinin devralınması olacağından imar planı değişikliğinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (SÇD) sürecinden geçmesi gerekecek.

Başka bir yere inşa etmek istiyorlar

Ancak tüm geliştiriciler şehrin planlarına katılmıyor. Şimdi bu konsept, şehirden Litomyšl'e giden yol üzerinde, yani sanayi bölgesinin karşı tarafında bir depolama salonu inşa etmek isteyen geliştirme şirketi Agro Mouřenin tarafından sekteye uğratıldı.

“Depolama için kullanılabilecek araziye yönelik uzun vadeli bir talep kaydediyoruz. Kent kadastrosunda dikkate alınacak arsaları önerdik. Perakende ve toptan satışın, ofisler ve depo salonuyla birleşimi olmalıdır. Mekansal planın satın alınmasına yönelik teklifi sunan geliştirme şirketinin genel müdürü Patrik Čermák, 7.000 ila 8.000 metrekareden daha büyük bir nesne olmamalıdır.” Planları Svitava temsilcilerine özetledi.

Ancak herkes bu planı beğenmedi. Salon, birçok Svitavan sakininin rekreasyon alanı olan Schindler Korusu adı verilen koruluğun yakınına inşa edilmelidir. Pražská caddesi halihazırda Qanto'nun veya imalat şirketi Westrock'un yakınlardaki deposuna tedarik sağlayan kamyon trafiğinin yükü altında, bazı temsilcilere göre başka bir yatırımcı durumu daha da zorlaştıracak.

“Uzun zamandır şehrin batı kısmının rekreasyon alanı olması gerektiğini konuşuyoruz ve inşaatı doğu kısmına yönlendiriyoruz. Konumun daha da genişletilmesinin sadece acı verdiğini düşünüyorum. Özellikle Langrův les'i rekreasyonel olarak Rosnička göletine bağlamaya çalışırken bunu güçlü bir müdahale olarak görüyorum ve buna karşıyım. Yatırımcının planı, Svitavy'yi kontrol eden Svitavy Şehri Derneği'nden Svitavy Belediye Meclisi Üyesi Antonín Benc tarafından yorumlandı: “Svitavy'yi kontrol eden Svitavy Belediye Meclisi Üyesi Antonín Benc, yatırımcının planı hakkında şunları söyledi: “Svitavy'yi kontrol eden Svitavy Belediye Meclisi Üyesi Antonín Benc, yatırımcının planını şöyle yorumladı: “Svitavy'yi kontrol eden Svitavy Şehri Konseyi Üyesi Antonín Benc, otoyol bağlantısına sahip olacağımız şehrin doğu tarafında bina aramanın çok daha iyi olacağını düşünüyorum Belediye binası.

Geçtiğimiz sonbaharda Belediye Başkanı David Šimek'in, şehrin rüzgar enerjisi santrallerinin inşasına asla izin vermeyeceği, şehrin batı kısmını girilmez bölge olarak adlandırdığını ima etti. Šimek, “Şehir rayların arkasına bir sanayi bölgesi yerleştirdi, dolayısıyla bir şey yaratılacaksa onu rayların arkasında tutalım” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Pavel Čížek'e göre bu bitmiş bir anlaşma değil. Mekansal planda yapılacak değişiklikler, ilgili devlet idare organlarının görüşlerini gerektirecektir.

Şirketin arazisinde, komşu ormanın yanı sıra Studené Potok kaynağı da bulunuyor; bu kaynak, asfalt otoparklardan ve çatılardan su toplamak için bölgede bir tutma tankının oluşturulmasını gerektiriyor. “Bu sadece olası değişiklikler üzerinde çalışmaya başlamak için bir teşvik. Şehir planlamacılarının bununla nasıl başa çıkacağını ben de merak ediyorum. Burada da halk kamusal bir tartışmaya katılma fırsatına sahip olacak” dedi Čížek.

Geliştiricinin temsilcisinin açıklamasından, şehrin ortasındaki kahverengi alanlardan birinde bir salon inşa etme seçeneğini de değerlendirdiği anlaşılıyor; Čermák'a göre, şehir dışındaki seçenek daha az kötü. “Mevcut mekansal plana göre mümkün ama şehre tır trafiği yüklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Burada başka uygun yer yok” dedi Svitava şirketinin yöneticisi.

Langrova les yakınındaki mekansal plandaki tarım alanlarının üretim ve depolama alanlarına dönüştürülmesi halinde bölgede benzer bir projeye başka kimlerin ilgi göstereceğinin an meselesi olacağı açıktır. Javorník yönünde hâlâ pek çok başka arazi var. Birkaç yıl önce şehir, örneğin Qanto için büyük bir deponun inşasına izin verdi.

“Sanayi bölgesi yerine her gün çok sayıda kamyonun gittiği Pražská Caddesi'ne bir tesis kurarak Quant ile bir emsal oluşturduğumuzu düşünüyorum. Eyalet temsilcisi Harald Čadílek, “Daha küçük tonajlı bir kamyonun veya kamyonun nadiren gelişinin, Qantas'a gidenle karşılaştırıldığında trafiği bu kadar temelden etkileyip etkilemeyeceği bir sorudur.” dedi.

Bu yerlere depo yapılması planlanıyor.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla
www.shocart.cz

iDNES.cz Mega Oyunu için rekabetçi bir jeton toplayın