Sphere eğitim merkezinin başkanı, bunun yarısını kazanmamız gerektiğini söylüyor

Becayiş

New member
Eğer Pardubice'deki en özel ofis için bir rekabet olsaydı David Koppitz favorilerden biri olurdu. Ofisi çoğunlukla kortenden oluşuyor. Olgunmuş izlenimi vermesi beklenen metal, kendi içinde özel bir atmosfer yaratıyor.

Genç patronun hemen yanında bir marangozluk atölyesinin olması her şeyin altını çiziyor. Yani çalışırken ona matkap, fleksiyon veya testere sesleri eşlik ediyor. “Odalar neredeyse ses geçirmez değil, bu yüzden bazen zor oluyor. Özellikle sabahları çocuklar okuldan yanımıza geldiklerinde burası oldukça hareketli oluyor. Düzinelerce ayak demir parmaklıkların üzerinde yürüdüğünde bunu anlarsın,” diyor Koppitz eğlenerek.

Bu endüstriyel ortamda insan gerçekte nasıl çalışır?
İyi. Ben buna alıştım, ilginç. Her şeyin projesine uygun olmasına çok dikkat eden işin mimarıyla biraz karşılaşıyoruz. Mesela ofisime portmanto koyduğum için azarlandım. Koridorlara kapalı çöp kutuları koymamızdan da hoşlanmadılar. Atılan atıklar görülse daha iyi olur diyorlar. Uzlaşma yolları bulmaya çalışıyoruz.

Peki ziyaretçiler nasıl tepki veriyor? Operasyonun ilk altı ayı nasıl geçti?
Yıl sonuna kadar birçok test sürüşü yaptık. İnsanların görmesini sağladık, yorumlarını, önerilerini topladık. Ocak ayından bu yana tüm Küre'ye çok daha büyük bir dramaturji verdik. Mesela bazı zaman aralıklarının çekmediğini görünce hafta sonu teklifini değiştirdik. Genel olarak rakamlardan daha az, program ve kalitesi hakkında daha fazla konuşarak stratejiyi de değiştirdiğimiz söylenebilir.

Ancak rakamlar Sphere'in kurucusu olan belediye binasındaki kişilerin ilgisini çekecektir.
Şubat sonu itibariyle Sphere'e 4.500 öğrenci ve ayrıca okul faaliyetleri dışında iki bin kişi gelmişti. Ve sadece operasyonun ilk iki gününde, törensel açılışın olduğu dönemde burada beş bin kişi vardı. Ayrıca burada hiçbir istatistikte yer almayacak birçok işlem yapıyoruz. Mesela burada şirketlere yönelik ekip oluşturma etkinlikleri düzenlemeye başladık. Bu bizim için ilginç bir yan gelir yaratıyor.

Finansal olarak gerçekte nasıl çalışıyorsunuz?
İki rezervasyon sistemimiz var. Biri halk için, diğeri okullar için. Bu yıl, doksan dakikalık uzun bir blok için okullar için bin kron tutarında bir fiyat tutuyoruz, bu da 15 çocuğun gelmesi durumunda her birinin yaklaşık 70 kron ödeyeceği anlamına geliyor. Aksi takdirde Sféry'de 50 ve 80 kronluk turlar yapıyoruz, orada bahardan itibaren hafif bir fiyat artışı bekliyoruz.

Spéra'nın bütçesi nedir ve şehrin yüzde kaçını sübvanse etmesi gerekecek?
Yıllık bütçemiz yaklaşık 28 milyon dolar. Elimdeki rakamlara göre bunun yaklaşık yarısını kendimiz kazanacağımızı tahmin ediyorum. Projenin açıklığı ve yönü dikkate alındığında bütçenin tamamını karşılamamız gerçekçi değil. Ama mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızı bulmaya çalışacağız, bu açık.

Şu ana kadar trafikteki en büyük sorun olarak neyi görüyorsunuz?
Sanırım beklentilerde en büyük düşüşü yüzüklerle yaşıyoruz. Ancak mantıksal olarak açıklanabilir. Çocukların çoğunun bu okul yılı için kulüplerini zaten seçtiği Ekim ayının başında açıldık. Çocukların ve ebeveynlerin daha fazlasını eklemesi mümkün değildi. Bu, gelecek öğretim yılından itibaren gelişebilir.

Pardubice okullarının ve anaokullarının Sféra'ya devredileceği hakkında çok fazla konuşma yapıldı. İşe yarıyor?
Sanırım neredeyse hepsi buradaydı, bazıları defalarca. Ancak bu segmentte de öğreniyoruz. Mesela Ocak ayı karnelerden önce olduğu için daha zayıftı, dolayısıyla okullarda başka sorunlar yaşadılar. Ancak eğri yukarı doğru gidiyor ve örneğin Nisan ayına kadar yüzde 70'i dolu olan okullarımız için halihazırda yerlerimiz var. Yani trend yükseliyor ve iyimser. Bu zaten hayal gücüme yakın bir rakam. Bölgeyle işbirliği yaparak ortaöğretim okullarından da müşteri çekmeyi başarıyoruz. Onlar da öğleden sonraki programımızı daha çok dolduruyorlar.

Kros insanları da buraya geliyor mu?
Evet, Prag'dan veya Česká Třebová'dan öğrenciler vardı. Zaten Čáslav veya Dvor Králové'den okullar ayarladık. Yüz kilometre uzaklığa kadar çevre bölgeden de oldukça yoğun bir ilginin olduğu söylenebilir.

Peki aile katılımı nasıl görünüyor?
Mantıksal olarak bunlar en çok hafta sonları yoğunlaşıyor. Bunlar sırasında katılım, hava durumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bazen cumartesi günü burada yüz kişi oluyor, bazen daha da fazla.

İnsanlar başlangıçta düşünüldüğü gibi burada bir şeyler yapabilirler mi?
Evet, bu özellikle doğramacılıkta işe yarar. Geçenlerde sabah ilkokuldan bir sınıfın buraya gelmesi ve dersten sonra kızlar da dahil olmak üzere her öğrencinin duvara yapıştırılması gereken hazır bir rafı eve götürmesi beni oldukça eğlendirmişti. Atölyede birlikte vakit geçirip bir şeyler yapan yaşlılardan oluşan gruplar da buraya geliyor. Bunları ve örneğin Sevgililer Günü gibi temalı ürün fikirlerini de desteklemeye çalışıyoruz.

Bir öğretim görevlisi ekibi oluşturma konusunda endişelendiğinizi biliyorum, işe yaradı mı?
Kaliteli insanlardan oluşan bir ekip oluşturduk. Ancak şu anda yaklaşık yüzde 50 kullanımdayız ve artacağımız açık. Sonuç olarak örneğin hastalık veya tatil nedeniyle takıma ekleme yapılması gerekecek.