Paraşütçüler için belgeler bir memurun hayatına mal oldu, Gestapo sabun çaldı

Becayiş

New member
Temmuz 1942’de Çek vatanseverlerin tasfiyesini anmak için Pazar günü Larisch’in Pardubice’deki villasında çanlar çaldığında, torunu Ivan Pištora da büyükbabasını anacak. Bu gün Antonín Pištor, seksen bir yıl önce Gestapo tarafından idam edildi.

“Dedem, meslektaşı Jaroslav Šorme ile halen hastanenin yazarkasasında çalışıyordu. Yetkileri, himaye altında insanların bir yerde istihdam edildiğinin kanıtı olarak hizmet eden çalışma defterleri çıkarmaktı. Oradaki boş kitaplardan birini paraşütçü Josef Valčík’e gösterdiler. Gestapo bunu anladı ve büyükbabamı idam etti,” diye özetliyor Pištor. Aynısı meslektaşı Šorm’un başına geldi.

Orada her iki adamla birlikte çalışan Doktor Jan Iserle de olayların bir kısmını hatırlıyor. O sırada bir doktordu, ancak Almanlar üniversiteleri kapattığı için, kendisini söz konusu yetkililer için sözde kullanışlı olduğu bir ofiste buldu. “Yazılmamış çalışma kitaplarını yayınlamak kesinlikle yasaktı. İş arkadaşlarımın faaliyetleri hakkında hiçbir şey bilmiyordum” diyor eski göz doktoru Jan Iserle, görünüşe göre cehaleti hayatını kurtarmış olan anılarında. Hatta Gestapo, dilenirken çalışma kitabını kaybeden güzel bir kızı balıkçıl gibi bu ofise tıktı. Başarısız oldu.

Ancak inişin ardından Veselka Otel’de otel işletmecisi Arnošt Košťál için çalışmaya başlayan Valčík’e, Pardubice’de biraz daha güvenli hareket edebilmesi için daha sonra bir çalışma kitabı verildi. Çalışma kitabı, insanların kendilerini Gestapo’ya kanıtlamaları gerektiğinde kimlik kartı kadar önemli bir belgeydi.

“Büyükbabam ve Šorme kesinlikle başlarının büyük bir belaya gireceğini biliyorlardı. Bence, Alfred Bartoš onlara büyükbabamın yeğeni olan nişanlısı Věra Junková aracılığıyla ulaştı” diye açıklıyor Pištora.

Atasının başka direniş faaliyetlerine de katılıp katılmadığını bilmiyor. “Valčík’e yaptıkları bu yardım somut ve önemli. Bununla birlikte, radyo operatörü Potůček’in, büyükbabam Šorm’un meslektaşının ev sahibesi Bayan Hovorová ile de yattığını biliyorum. Görünüşe göre, daha geniş bir yardım yelpazesiyle ilgiliydi” diyor Pištora.

Üç tane sahte çalışma kitabı vardı.

Yetkili Šorm ve Pištor çiftinin yalnızca Veselka’daki Miroslav Šolc’ta garson olarak çalışan Josef Valčík’e yardımcı olmadığı varsayılabilir. Alfréd Bartoš, Jan Motyčka’nın kimliğini üstlendi ve çok seyahat edebilmek ve bağlantılarını sürdürebilmek için bir sigortacı kılığına girdi ve radyo telgrafçısı Jiří Potůček, Ležáků yakınlarındaki Hluboká taş ocağında Josef Stříšek adıyla bekçi olarak çalıştı. Bu yüzden üçüne de çalışma kitapları vermek zorunda kaldılar.

Gestapo her iki ofis çalışanı için geldi. Pardubice’deki hastane yazarkasa, şu anda U Husova sboru polikliniğinin bulunduğu yerde bulunuyor. Pištores, sokağın hemen karşısında, bugün St. Patrick.

“Zemin katın pencereleri beyaz badanalıydı ve büyükbabam evini göremiyordu. Ama Gestapo’nun onlara gelip gelmediğini bilmesi gerekiyordu. Dr. Iserle anılarında, büyükbabamın neden sebepsiz yere solumaya devam ettiğini anlamadığını anlatır. Büyükbaba ona bir şeyler tersledi, doktor ancak daha sonra Gestapo’nun onun için gelip gelmediğini görmesi gerektiğini anladı”, diye açıklıyor Pištora.

Döngü daha sonra çok hızlı bir şekilde gerildi. Görünüşe göre, karısını ve oğlunu onu evden alan Gestapo’ya ifşa etmek istemedi, bu yüzden şehirde kayboldu. Ancak Almanlar onu buldu ve gözaltına aldı. Yakın zamanda, yaslı aile olaylar mozaiğinin bir parçasını daha öğrendi. Tutuklanma ve infaz arasında, tutuklular zorunlu çalıştırmaya hapsedildi. Kendini darağacında değil, geri döndüğü Mauthausen toplama kampında bulan tanık Míťa Čerenský, daha sonra Antonín Pištora ile tanıştığını ifade etti. Sorgulama sırasında vahşice dövülerek öldürüldüğünü belirtti.

O sırada, amcası Antonín Pištora ile aynı gün idam edilen Věra Junková da tutuklandı. Bu gün, infaz dalgası en yoğun olanıydı. Paraşütçülerin neredeyse tüm işbirlikçileri daha sonra idam edildi. Gestapo, gizli materyaller ve büyük olasılıkla diğer boş çalışma kitaplarını aradıkları Pištor’un evine de geldi.

“Görünüşe göre dede sorgulama sırasında ailenin bu konuda hiçbir şey bilmediğini belirtmiş. Buna rağmen, büyükannem ve o zamanlar on yaşında bir çocuk olan babamın hayatta kalması bence yarım mucize” diyor Pištora. O sırada bir Gestapo memuru, Pištor’un evini baştan aşağı inceledi. Pištor’un karısının orada ender olarak sakladığı savaş öncesi Hellada sabunu şifonyerden kayboldu.

Pištora, büyükannesinin kocasının direniş faaliyetlerinden haberdar olup olmadığını bugüne kadar bilmiyor. Ve yeğenleri Věra Junková’nın paraşütçülerle çalıştığından şüpheleniyor muydu? Kadın, on yaşındaki oğluyla baş başa kaldı. Bu olaylardan önce ev hanımıydı, sonra işe başlamak zorunda kaldı. Kocasının geçmişi ve Komünist rejimin Sosyal Demokrat Partisi ile bağlantısı tam olarak kaydedilmedi. Örneğin, yardımcı idari işler yaptı, mutfakta yardım etti.

Büyükbabası Pištor’un iki fotoğrafı dışında kişisel hiçbir şeyi yok. Ancak, büyükbabasının ölümünden sonra aldığı Başkan Edvard Beneš’in bir ödülü olan Çekoslovak Savaş Haçı’nı elinde tutuyor. İdam edilen adamın karısı bu trajik olayları hatırladığında, etrafındaki bazı insanlar, eşi ve küçük bir çocuğu varken kocasının nasıl böyle tehlikeli bir eyleme girişebildiğini merak edince, haksızlığa uğradığını hissetti.

Pištora, “Kocasının doğru amaca yardım ettiğini anladı, bu cesareti ve vatanseverliği herkes anlamadı” diyor. Bugün büyükannesiyle daha fazla röportaj yapmadığı için pişmanlık duyuyor. Ve ne yazık ki, erken ölen babası da olamaz. Büyükanne Marie bir daha asla evlenmedi ve oğlunu büyütmek için yalnız kaldı.

Tarihteki arayışına devam edecek

Bu yıl ilk kez Ivan Pištora idam edilen 194 kişinin katıldığı bir törene katıldı. Hayatta kalan biri olarak, büyükbabası için Elbe boyunca bir gül gönderme hakkına sahipti. Pieta’da benzer bir hikayeye sahip hayatta kalanları gördü. “Duygusal. En büyük pişmanlığım daha fazlasını öğrenme fırsatı bulamamak. Anıtlar gidiyor. Geriye dönüp baktığımda, büyükanneme çok daha fazlasını sormam gerektiğini biliyorum. Ancak bu, yalnızca belirli bir yaşta, genellikle çok geç olduğunda bir insanın başına gelir” diyor Pištora.

Dr. Iserle’nin anılarının ona sağladığı son bilgiler, onu atalarının kaderi için tarihsel arayışına devam etmeye teşvik etti. İdam edilen dedenin ablasının hayat hikayesini ortaya çıkarmak üzeredir. Kızı Věra Junková’nın akıbeti biliniyor ama Pištor, annesi ve ikinci kocası matbaacı Adolf Švarek’in yaşam öyküsünün nereye gittiğini yalnızca kısmen biliyor. Švarc’lar Auschwitz’e gönderildi ve ikisi de 1942’de orada öldü.

“Onlar ve büyükbabamın en yakın çalışma arkadaşı Jaroslav Šorm hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Yaşlı bir bekardı ama Prag’da bir erkek kardeşi olduğunu söyledi. Hafızasına sahip çıkan kimsenin bilinmediği söyleniyor. Büyükbabamın en yakın işbirlikçisi olduğu için akrabalarından bazılarını bulmaya çalışmak istiyorum,” diye ekledi Pištora.