Lazanya (Lasagne)

celikci

New member
Lazanya (Lasagne) Tanımı İçin Gereçler

• 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tane soğan
  • 500 gram dana kıyma
  • 4 tane havuç
  • 1 bardak dolusu rendelenmiş domates/ 1 paket domates konservesi
  • 1 paket lasanya baharatı
  • Tuz (1 çay kaşığı koyuyorum ben)
Beşamel sosu için:

• Yarım litre süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 su bardak dolusu rendelenmiş peynir
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
Üzeri için

• Rendelenmiş kaşar peyniri
Lazanya (Lasagne) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Merhabalar ????.

1. Birinci evvel iç lasagnenin iç harcını hazırlıyoruz. Yağı tavaya koyuyorsun ve soğanı kavuruyorsun. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca, kıymayı ekliyorsun.
  2. Kıymayı kavurunca, havuçları rendeliyip ekliyorsun.
  3. tekrar bir kaç dakika kavuruyorsun.
  4. Üzerine rendelediğin domatesi ekliyorsun karıştırın bi kaç dakika – suyunu epeyce çekerse birazcık su ekleyebilirsiniz.
  5. Lasagne baharatını ek edin – şayet ki bu baharatı bulamazsan, köfte baharatı da kullanabilirsın, çok başaralı oluyor.
  6. Birazcık tuz ekleyip iç harcın altını kapatın.
  7. Gelelim beşamel sosuna:.
  8. Beşamel sosunu hazırlarken fırınn ısınsın – en yüksek ayara açıyorum ben.
  9. Sütü, unu ve kaşar peynirini ekleyip karıştırın, tuzunu, karabiberini ekleyin. Birazcık katı krema üzere olacak. Çok tuzsuz ise(kaşar peynirine nazaran değişiyor) birazcık daha ekleyebilirsiniz.
  10. Beşamel sosundan bir bardak ayırın ve geri kalanını iç harçınıza katın, karıştırın.
  11. Artık tepsinize yada cam borcamınıza hamurunuzu serin ve üzerine iç harcını dökün serin. Doldurmamayı itina gösterin, yoksa öbür katlara harç kalmaz. ????.
  12. Harcı ekledikten daha sonra, hamuru tekrar serin, harç bitene kadar devam edin.
  13. Harcın en üste duracak biçimde olsun – üstüne bir bardak ayırdığınız beşamel sosunu dökün ve üzerine rendelenmiş kaşar peynir serpin.
  14. Üzerini aliminyom folyo koyun üzeri çabucak yanmasın – ortalama 45 dakika pişirin. 45 dakika piştikten daha sonra aliminyom folyoyu kaldırın ve yeniden 5 dakika daha pişirin.
  15. Not:İç harcına mısır yada mantar ekleyebilirsiniz.Salata ile servis edin. Afiyet olsun.
Lazanya (Lasagne) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı