Kitlesel arbedenin ardından polis, Ukraynalıların izinsiz girdiğinden şüphelendi, sarhoştular.

Becayiş

New member
İzinsiz giriş durumunda adli soruşturmalar yürütüyor ve delil topluyoruz. Görgü tanıklarını dinliyoruz ve kazanın çeşitli versiyonları üzerinde çalışıyoruz. Pardubice Bölge Polisi editörü Jan Ptek, soruşturmanın tarafsız ve şeffaf olacağını garanti edeceğini söyledi.

Cumartesi günkü çatışmanın ardından polis, iki yıl hapis cezasıyla tehdit edilen yabancıyı sorguya çekti. Olaydan sonra alkol testi pozitif çıktı. Şimdiye kadar polis kimseyi suçlamadı.

Olay Pardubice’ye özeldir, polis olağandışı suçlamaları kabul etmeyecektir. Şehirde Ukraynalılar, Romanlar ve etnik topluluk arasındaki ilişki gergin değil. Ptek, sistemin çalıştığını, ihbarın ardından birkaç dakika içinde çatışma mahalline baskın yapıldığını, ayrıca madenin polis merkezine yakın olması nedeniyle de yapıldığını söyledi.

Roman temsilcisi Lucie Fukov, durumu sinir bozucu olarak algıladı ve Romanların sosyal medyadaki yanlış bilgilere açık olduğuna dikkat çekti.

Başka duygular uyandırabilecek gösterileri savunmak istemiyorum. Bunu ucuz ve popülist bir jest olarak görüyorum. Toplantıda Ukraynalı kadınların da temsil edilmesinden memnunum. Fukov, bugün 1949’dan sonra Pardubice’ye taşınan geniş Roman ailelerin torunlarıyla da tanışacağız ve bu durumu kabullenmeyi görev olarak göreceğiz dedi.

Pardubice’de topluluklar arasında hiçbir zaman benzer iki ölüm olmadı. Rychteck’e göre şehir sosyal olarak izole bir yer değil. Ona göre bu benzersiz bir çatışma, şehrin sosyal hizmet uzmanları Ukrayna’da kurtların patlak vermesinden bu yana sosyal sorunların ve hasarın olduğu bir gün bile kaydetmedi.

Pardubice, topluluk ve çok kültürlülük merkezi ile zaten işbirliği yaptığımız ve yoğunlaştırmaya hazır olduğumuz önleyici programlara devam edecek. Rychteck, yükseltmenin belirtilen günde olmayacağını biliyorum, dedi.

Pardubice bölgesi valisi Martin Netolicky’ye göre bile gruplar muhtemelen birbirlerine gönderdikleri sahte haberlerle karşılaştı. Bir radyo yayınında Impuls, duruma hızlı bir şekilde müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Durumun ani bir patlama olduğunu düşünüyorum. Aldığım bilgiye göre orada alkolün de rolü var, bu yüzden sakinleştirmek ve çok fazla politize etmemek için mümkün olan her şeyi yapmak gerektiğine inanıyorum. İlk olarak, yetkinlik ve bilgi patinasına sahip kişiler bu durumda çalışmalıdır.

Pazartesi sabahı yapılan toplantıya yedi yıldır Pardubice cemaatinde bulunan Ukraynalı Rum Katolik rahip Marian Kurylo da katıldı.

Böyle acı çektiği için üzgünüm. Ukraynalıların gerçek bir tehdit oluşturmadığına dair sadece Romanları değil, Çek Cumhuriyeti’nin tüm sakinlerini temin etmek istiyorum. Olay insanlarımızı bile şaşırttı. Şahsen, Pazar günkü gösterinin boşa gittiğini düşünüyorum. Kurylo, tüm Ukraynalıları tek bir örneğe göre yargılayamayız, dedi. Cumartesi günkü çatışmayı açıklayamıyor çünkü topluluklar arasında henüz böyle bir çatışma yaşanmadı.

Pazartesi öğleden sonra, Roman topluluğu ve şehir liderlerinin temsilcileri bir araya geldi. Fukov, Ukraynalı toplum üyelerinin daha sonra Anensk Caddesi’nde Romanlarla buluştuğunu ve olay hakkında çok barışçıl bir şekilde konuştuklarını söyledi.

Pardubice’deki Roman konseyi başkanı Ji Gapar her gün toplanır. Vyetovn tutuklu. Eyalet polisini çok hızlı hareket ettiği için övmeli, yoksa orada biterdi, sen değil, bir trajedi. İyi ki burada olmuş, beni biraz rahatlattı, biraz havalandıracağım, dedi.

Örneğin Andrej Horvth, Pardubite Romanları Pazartesi günü barışçıl bir gösteri istediklerini, ancak diğer şehirlerden Romanları içtiklerini ve Ukraynalılar aleyhine nefret dolu konuşmalar duyduklarını, bundan hoşlanmadıklarını söyledi. Aşırılığa karşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Olay, Cumartesi akşamı toplam 18 kişinin karıştığı iki grup arasında çıkan çatışmaya polisin müdahale etmesiyle meydana geldi. Sosyal medyada paylaştıkları video ve fotoğraflarla dikkatleri çatışmaya çekti. Dolo, Romanlar ve Ukraynalılar arasında sıkışacak. Kavga sırasında yaralanan Roma, yan tarafına iki dikiş atılarak dışarı çıktı. Olayın ardından yüzlerce Roman, Pazar günü protesto etmek için Pardubice sokaklarına döküldü.