Karışık kavşakta kazalar artıyor, belediye orada hızı azaltmak istiyor

Becayiş

New member
Geçtiğimiz Çarşamba günü Slatiňan çevre yolunda üç arabanın çarpışması sonucu beş kişinin yaralanması ve bir sürücünün ölmesinin ardından, burada hızı 70 ile sınırlayan taşınabilir bir tabela belirdi. Pazartesi günü yol işçileri onu götürdüler ancak şehir yönetimi oraya geri dönmek için bazı kısıtlamalar istiyor. Sonsuza kadar.

Polis sözcüsü Dita Holečková, “Yol tabelası, kazadan sonraki yolun durumuna göre yalnızca geçici olarak oraya yerleştirildi” dedi. Slatiňany belediyesi, kavşakta bu kez trajik bir başka kazanın meydana geldiği gün tesadüfen hız azaltma talebini kabul etti.

“Burada hızın düşürülmesini istiyoruz, burada tehlikeli durumlar ortaya çıkıyor. Slatiňan belediye başkanı Jan Brůžek, kendi kendini kurtarmıyor ancak güvenliği artırmaya yardımcı olabilir” dedi.

Böyle düşünenler yalnızca yerel politikacılar değil. “Bu kavşak pek iyi değil. Hafif bir virajda ve hala bir düşüş var, oldukça kafa karıştırıcı. Chrudim sürücü kursunun sahibi Vladimír Blažek, 70’in başından beri orada olması, mümkün olan en kısa sürede oraya koyması gerektiğini söyledi.

Birkaç dakika sonra kaza

İlk kaza, 20 Aralık 2021’de bypassın açılmasından birkaç dakika sonra bu lokasyonda meydana geldi. O zamandan bu yana polis istatistiklerine, baypasa yaklaşırken dört kişinin hafif yaralandığı en az on kaza eklendi. Ancak geçen haftaki kaza, yaralı sayısını temelden değiştirdi. Polis hala kazayla ilgili koşulları araştırıyor.

Gerçek şu ki, bir kavşaktan geçerken dikkatli olmak akıllıca olacaktır. Nasavrk yönünde Slatiňany’ye dönerken sürücünün köşede beliren karşıdan gelen arabanın hızını yanlış değerlendirme riski vardır. Üstelik Chrudim’e giden arabalar onun görüşünü kapatabiliyor. Bazı sürücüler Nasavrky yönündeki bağlantı şeridinin nispeten kısa olmasından da şikayetçi. Ve Slatiňany’den Chrudim’e dönüş de pek hoş değil. Blažek, “Chrdim’e döndüğünüzde karşıdan gelen araçların hızı çok zayıf tahmin ediliyor” dedi.

Buradaki paradoks, yeni I/37 yolunun Pardubice’den güneye doğru her uzantısının aynı tartışmayı beraberinde getirmesidir. 2006 yılında Medlešice yakınında yeni bir yol inşa edildiğinde bu bir ölüm kavşağı yarattı. Yetkililer, Vestec’e giden yeni yol ile eski yolun kesişmesinin sorun olmadığını iddia etti. Ancak 2007 yılında bu bölgede meydana gelen dört ölüm ve yirmiden fazla yaralanma, onları kavşağın değiştirilmesi gerektiğine ikna etti.

2015 yılında yol Vysoké Mýto’daki bırakma noktasına kadar uzatıldığında sorunlar yeniden ortaya çıktı. Çevre yolundan I/17 yoluna çıkışta o kadar sık kazalar meydana geliyordu ki Chrudim politikacıları işaretlerin ve dur işaretinin değiştirilmesi için baskı yaptı. Slatiňany artık kavşağı iyileştirmeye çalışacak.

Belediye Başkanı Brůžek, “Daha iki yıl olmamasına rağmen çok fazla kaza oluyor” dedi. Bölge ofisi sözcüsü Dominik Barták, Slatiňany’de hızın kalıcı olarak azaltılması yönünde henüz herhangi bir talepte bulunmadığını söyledi.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap’e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla www.shocart.cz