Kaçın, saklanın, savaşın. Üniversite katliamdan bu yana ilk tatbikatını yaptı

Becayiş

New member
Pardubice direktörü Jan Ptáček, “Her yıl aktif silahlı saldırı konulu tatbikatlar yapıyoruz, ancak bunu Pardubice hastanesinde gerçekleştiği 2020 yılından bu yana ilk kez bu kadar büyük ölçekte hazırlıyoruz” dedi. Bölge Polisi.

Perşembe gününün 700'ü aşan katılımcı sayısı açısından da istisnai bir durum olduğunu sözlerine ekledi. Bölgesel kurtarma ekiplerinin sözcüsü Alena Kisiala'ya göre, olay yerine dokuz acil durum ekibi ve acil müdahale ekipleri de geldi.

Müdahale öncesinde katılımcılara “Koş, saklan, dövüş” yöntemi konusunda eğitim verildi. “Ekstralar arasında örneğin normalde derslerinin bir parçası olarak kitlesel bir felaketin uygulamalı gösterimini yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri var. Ayrıca kimya-teknoloji ve ekonomik-idari fakültelerin öğrencileri ve okulun seçilmiş çalışanları da katılıyor” dedi üniversite sözcüsü Martina Macková.

Aynı zamanda üniversitenin önceliğinin öğrenci sistemi, bilgilendirme e-postası ve sosyal ağları kullanarak egzersiz hakkında bilgi sahibi olan tüm öğrencilerin tutarlı bir şekilde bilgilendirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi. Tüm öğretmenlere de bilgi verildi.

Bölge valisi Martin Netolický'ye (3PK/SOCDEM) göre bu tür tatbikatlar, aktif bir atıcının ortaya çıkması durumunda ortaya çıkabilecek daha kötü sonuçların önlenmesidir. Netolicky, “Benzer bir saldırıyı önlemek neredeyse imkansız, ancak buna hazırlanmak gerekiyor” diye ekledi.

Olayın kesin senaryosu önceden belirlenmedi; her şey binanın içindeki figüranların nasıl tepki vereceğine göre gelişti. “O sırada hocanın açıklamasını dinliyorduk. Çığlıklar ve silah sesleri duyduk. Öğretmen kapıyı kilitledi ve bize nasıl ilerleyeceğimizi anlattı. Ayrıca polisin sesini duyduk, öğretmen 158'i aradı ve gerçekten polis olup olmadığını kontrol etti, daha sonra bizi toplanma alanına götürdü.” Kimya ve Teknoloji Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Lukáš Damek durumu gazetecilere anlattı. .

Tatbikat sırasında Felsefe Fakültesindeki trajik olayları da hatırladı. “Özellikle şut atmak biraz rahatsız ediciydi ama bunun bir antrenman olduğunu önceden bildiğimiz için farklıydı” diye ekledi.

Pardubice bölgesindeki diğer okulların kurucuları da okul güvenliği konusunda aktif olarak yer alıyor. Pardubice Bölgesi Eğitim Konseyi Üyesi Josef Kozel (3PK), “Öğretim personelinin neredeyse yüzde 50'sinin katıldığı okulların çoğunluğu, yalnızca olası riskler ve senaryoları hakkında değil, her şeyden önce uygun tepkiler ve prosedürler hakkında temel bilgiler konusunda eğitildi” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Jakub Rychtecký'ye (ČSSD) göre Pardubice ilkokul ve anaokulları da aynı durumda. “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilkokul öğretmenlerine yönelik kapsamlı bir eğitim hayata geçirilecek. Aynı zamanda şehrin güvenlik konseyi, güvenlik güçleri ve IZS ile işbirliği içinde hedefli bir tatbikat yapılmasını öneriyor.” dedi Rychtecký.

Buna ek olarak Pardubice meclis üyeleri, güvenlikteki zayıf noktaların daha derinlemesine haritalandırılmasını da planlıyor ve bu sayede çözümlere bireysel olarak yaklaşabilecekler. Vizyonlardan biri, tüm okulları ve anaokullarını merkezi bir koruma masasına bağlamaktır.