Eski Brezilya Devlet Lideri Bolsonaro’dan baskın yapan destekçilerine reaksiyon

bencede

New member
Twitter hesabından olaylara ait açıklamada bulunan ve Devlet Lideri Luiz İnacio Lula da Silva’nın, protestocuları Bolsonaro’nun tahrik ettiği tarafındaki kelamlarına de yanıt veren Bolsonaro, Lula’nın “temelsiz suçlamalarda” bulunduğunu savundu.

Bolsonaro, “nazaranvim boyunca her vakit Anayasa’nın dört satırına bağlı kaldım ve maddeleri, demokrasiyi, şeffaflığı ve kutsal özgürlüğümüzü savundum.” sözüne yer verdi.

Lula’nın devlet başkanlığı yemin merasimine 2 gün kala, 30 Aralık 2022’de ABD’nin Florida eyaletine giden çok sağcı Bolsonaro, seçim hezimetini çabucak hemen açıkça kabul etmemişti.

Devlet Başkanlığı, Yüksek Mahkeme ve Kongre’yi işgal edenlerin “teşvik edildiğini” belirten Lula, “Bunu yapanlar kanunun gücüyle cezalandırılacak. çabucak hemen hükümeti kurarken pazar gününün sessizliğinden faydalandılar. Eski Cumhurbaşkanı’nın (Bolsonaro) birkaç konuşmasının buna yol açtığı biliniyor. Bu da onun ve onu destekleyen sempatizanlarının sorumluluğudur.” sözlerini kullanmıştı.

Brezilya’da dün, ordudan müdahale talebiyle slogan atan kümeler, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Aşırı sağcı Bolsonaro yanlısı protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, kümelerin sonrasındasında Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine mahzur olamamıştı.

Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan eski Devlet Lideri Jair Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılıp denetim sağlanmıştı.