Ekmek festivalinde tavşan bebek ve vanilyalı kremayla lezzetler ikram edildi

Becayiş

New member
Hernych'in villasının arkasındaki çardaktan bir kalabalık geliyor. Ekmek Festivali'ne satın alınan biletle herkese bedava sandviç verildi. Personel teslimatı hızlandırmaya çalışıyor ancak ziyaretçilerin gözleriyle seçim yapması uzun sürüyor.

Bir klasik mi seçeceksiniz yoksa orijinal bir şey mi deneyeceksiniz?

Ústí nad Orlicí'den Marie, yumurtalı bir klasiğin tadını çıkarırken, “Bunu gerçekten beğendim, sonuncusunu arkadaşıma söyledim, o da bundan daha çok hoşlanırdı” diyor.

Arkadaşı Věra sandviç yapımında uzmandır. En azından “tüm Doğu Bohemya bölgesinin en iyisi olduklarını” söyleyen kocası böyle olduğunu iddia ediyor.

“Yine de buraya ilham almaya, usta şeflerden öğrenmeye, bir dahaki sefere yemek pişirdiğimde yeni bir şeyler eklemeye geldim. Věra, “Üzerine somon veya belki de rosto dana eti koyabilirim” dedi. Kendisi de sterilize edilmiş domatesi tamamlayan sandviçin tadını çıkarıyor.

Věra, “Kocam sandviçinde balık yemeyi sevmiyor ama benim için sorun değil” diyor. Parkta yedikleri sandviçten kırıntıların düşmesi ve bir miktar hamurun eteğe bulaşmasına ne demeli, sandviçin tadı kirli eteğin kötü halinden daha güçlü.

Hernych'in villasında sandviçler usta şeflerin ellerinde hazırlanıyor. Bazıları çok sıradışı. Taban kaplaması kızılcık ve mascarpone'dan yapılmıştır, lezzet ise vanilya çekirdeği ile zenginleştirilmiştir. “Dondurulmuş çilekleri ezip ahududu jeli ekliyorum ve son olarak da kurutulmuş yaban mersini ekliyorum. Sonunda ağızda hoş bir şekilde patlayabilmesi için çıtır çıtır tozu ekliyorum” diyor şef Vojtěch Kletečka.

Başka bir sandviçin üzerine, üzerine pastırmaya sarılı bir tavşan bebeği koyduğu ayı sarımsağı ezmesi koyuyor. Fermente turp ve marine edilmiş karnabahar ile ekmek kırıntısı ve bitki parçacıkları kullanılır. Lezzetin üzerindeki yeşil renk, selâmotu ve ısırgan otundan yapılan mayonezle temsil ediliyor.

“Ayrıca veko-sebze-domuz eti de yapıyoruz. Bir sandviç yiyorum. Zevkleri birleştirmeye çalışıyorum, böylece bir bahar sandviçi yaratıldı. Dereotu ekmeği aynı adı taşıyan çorbaya benzer. Füme etli veya tütsülenmiş dilli bir sandviç hazırladım” dedi.

Meslektaşı František Rybko sandviçteki her şeyi seviyor. “Sürpriz oluyorlar ama tatlar bir araya gelmeye başlıyor. Hemen değil. Sandviç yaptığınızda tatlar birbiriyle bağlantılı değildir. Karışık alkol gibi. Burada da lezzetler karışıyor ve bir araya gelmeleri gerekiyor. Biraz beklemekte fayda var, ağzınıza sağlık. Günümüzde pek çok insan kendi ekmeğini evinde yapıyor, dolayısıyla gurme ekmek, yarı mamul ürünlerden satın alınabilen klasik ekmeğin ötesine geçiyor” dedi Rybka.

Kapalı sandviçler 1920'lerde Jan Paukert tarafından arkadaşı, ressam ve opera sanatçısı Jan Rytíř Skramlík için icat edildi. İçini doyuracak bir şey istedi ve böylece popüler Çek lezzeti doğdu.