Çağdaşlaşma ne demek TDK ?

Esigorta

Global Mod
Global Mod
Cagdaslasma ne demek TDK?

Turk Dil Kurumu'nun tanmna gore, cagdaslasma, "bir toplumun, ozellikle de genis capl siyasi, ekonomik, kulturel ve teknolojik degisimlerin etkisiyle kendisini modern zamanlara uyarlama ve modernlesme sureci" olarak tanmlanr. Cagdaslasma, bir toplumun kendini modern zamanlara uyum saglamasn, kulturel, siyasi, ekonomik ve teknolojik alanlarda duzenlemeler yapmasn ve yeni degerleri benimsemesini ifade eder.

Cagdaslasmann Ozellikleri

Cagdaslasma, bir toplumun kulturel, siyasi, ekonomik ve teknolojik alanlarda duzenlemeler yapmasn, modern zamanlara uyum saglamasn ve yeni degerleri benimsemesini ifade eder. Cagdaslasmann ozellikleri arasnda, modern teknolojik gelismelerin kullanmnn artmas, ekonomik yonden kalknma, siyasi yonden reformlar, kulturel degisim, cok kulturluluk, genislemis egitim seviyesi ve cevresel etkiyi azaltma yer alr.

Cagdaslasmann Faydalar

Cagdaslasmann en onemli faydalarndan biri, toplumun gelismesidir. Cagdaslasma sayesinde, toplumlar daha gelismis teknolojilerin kullanmna girebilir ve bu teknolojiler sayesinde uretkenlik artabilir. Ayrca, cagdaslasma sayesinde, toplumlar daha iyi egitim imkanlarna sahip olabilir ve boylece ulkedeki kisilerin yasam standartlarnn yukselmesine yardmc olabilir. Cagdaslasma ayrca siyasi farkllklarn ortadan kalkmasna, cok kulturlulugun gelismesine, cevresel etkilerin azaltlmasna ve kulturler arasndaki karslkl anlaysn artmasna yardmc olur.

Sonuc

Cagdaslasma, bir toplumun kulturel, siyasi, ekonomik ve teknolojik alanlarnda duzenlemeler yapmasn, modern zamanlara uyum saglamasn ve yeni degerleri benimsemesini ifade eder. Cagdaslasmann faydalar, toplumun gelismesine, egitim seviyesinin artmasna ve cevresel etkilerin azaltlmasna yardmc olur. Cagdaslasma, cok kulturluluk ve siyasi farkllklarn ortadan kalkmasna yardmc olur.