Belediye hastaneyi devralabilir. Chrudim, Hejtman'ın konuşmadan kaçan şakasına şaşırmıştı

Becayiş

New member
František Pilný'ye kızan Vali Martin Netolicky, “On bir yıldır kimsenin resmi olmayan bir konuşmanın içeriğini yayınladığını görmedim” dedi.

Belediye başkanının paylaştığı bilgiler son derece şaşırtıcıydı. “Pardubický Bölgesi Valisi bana, Chrudim Hastanesi'nin Nemocnice Pardubický Bölgesi anonim şirketinden yeni bir şirket olarak ayrılması ve ardından Chrudim şehrine devredilmesi konusunda müzakerelerin başlayacağına dair bir el sıkışma sözü verdi.” Chrudim Belediye Başkanı Pilný yazdı.

Aslında bu, yıllardır güvendiği beş hastane arasında yer aldığını iddia eden bölgenin Chrudim hastanesinden vazgeçtiği anlamına geliyor. Ve bu, hastanenin Pardubický Bölge Hastanesi şirketinin bir parçası olduğu ve özünde şehre devredilemeyeceği bir dönemde. Ayrıca hastane şirketinin genel kurulunda, bölge konseyinde ve muhtemelen bölge konseyinde bile bu konu tartışılmadı.

Vali, hastanenin devrini belediye başkanıyla görüştüğünü doğruladı. Ancak bunun bir şaka olduğunu ve etraftaki herkesin bunu bu şekilde anladığını söylüyor. “Sıradan bir sohbette yapılan şakalaşmaydı, şuna benzer bir şeydi: Hastane istiyorsan, hastane al. Etraftaki herkes gülüyordu” dedi Netolicky.

Bölge temsilcisi Lenka Španihelová (Korsanlar) Facebook'ta “Röportajın tamamını abartı olarak algıladım” diye yazdı.

Belediye başkanı, işi ciddiye aldım diyor

Ancak Pilný bunun bir şaka olduğunu düşünmek için hiçbir nedeni olmadığını söylüyor. “Vali bizzat hastanenin devrini konuşmaya başladı, ben böyle bir yerde bu kadar önemli bir konuyu asla konuşmam. Bana üç kez el sıkıştığımızı söyledi. Onun bu işi hallettiğini sanıyordum. Bunu gerçekten bir şaka olarak görmedim” dedi Pilný.

Chrudim için yerel hastane son derece hassas bir konu. Gelişimi bir numaralı siyasi önceliktir, ancak bölgesel bir tesistir, dolayısıyla şehrin yönetimini etkileyecek hiçbir gücü yoktur. 2022 yazında doktor yetersizliği nedeniyle kapatılan cezaevinin yataklı kısmı geçen yıl yeniden açıldı, ancak sadece sekiz yatakla.

Şehir yönetimi uzun süredir bölgenin yerel hastaneye güvenmediğinden şüpheleniyor, hastaneyi kötü yönetmek ve az yatırım yapmakla suçluyor. 2022 yılında Chrudim konseyi, “mevcut sağlık hizmetlerinin kapsamının önemli ölçüde sınırlandırılması” durumunda şehrin hastaneyi devralmaya istekli olduğuna dair bir kararı onayladı.

Pardubice Bölgesi, sadece vali ağzından değil, aksine Pardubice Bölge Hastanesi'nin Chrudim Hastanesi olmadan yapamayacağını iddia ediyor ve onu geliştirmek istiyor ancak şehrin pek bir faydası olmuyor.

Vali ve belediye başkanının “hastane transferi görüşmelerine” tepkiler karışıktı. Belediye başkanının Facebook'taki destekçileri, Chrudim'in sonunda hastaneyi yönetip geliştireceği konusunda heyecanlarını dile getirdi. Aksine, bazı yerel politikacılar ve sağlık profesyonelleri dehşete düşmüştü; Chrudim'in bir hastaneyi işletmeye çalışırken “kan kaybından” kurtulacağından ve uzun vadede akut bakımı sürdüremeyeceğinden endişe ediyorlardı.

“Hastanenin şehre taşınmasından bahsetmek saçmalık. Ancak Chrudim hastanesinin daha iyi yönetilmesi için kesinlikle yer var, daha verimli bir şekilde burada tasarruf yapılabilir. Bunu bölgeyle tartışmalıyız” dedi Chrudim meclis üyesi Daniel Lebduška (Korsanlar).

Sağlıktan Sorumlu Vali Yardımcısı Michaela Matoušková (STAN) bile hastanenin şehre taşınması konusundaki tartışmayı reddetti. “Biz böyle bir şeyi tartışmadık. Bunu yapabilecek tek organ genel kuruldur, o da böyle bir şeyle ilgilenmedi. Diğer her şeyin alakası yok” dedi Matoušková. Ona göre bölge Chrudim Hastanesi'ne güveniyor.

Sonuçta belediye başkanı iki taraftan eleştiriyle karşı karşıya kalıyor; bir yandan raporu yayınladığı için, diğer yandan hastanenin şehre taşınması konusundaki tartışmaya bile izin verdiği için. Ne belediyeden ne de belediye meclisinden böyle bir yetki yok. Ve transfer için neredeyse yeterli oy olmayacaktı. Bölgeye göre bağımsız hastane zararda, Chrudim için operasyonun büyük bir yük anlamına geleceği belirtiliyor.

Valinin eylemleri de tartışmalıydı. Eğer şaka yaptıysa çok hassas bir konuyla ilgili bir şakaydı. Üstelik MF DNES'in bir ay önce Chrudim hastanesine diğer dört bölgesel hastaneye kıyasla çok az para gittiğini açıkladığı için.

Bölgesel veri portalına göre, Pardubice bölgesi 2016 yılından bu yana Chrudim bölgesindeki sağlık sektörüne yaklaşık 110 milyon kron bağışladı. Bu diğer üç ilçeye giden miktarın yüzde beşi bile değil.

Toplantıda vali ve belediye başkanı birbirlerine şunları söyledi

Ancak bir yanlış anlaşılmanın sonucu bölgenin yeni hastane yatırımları olabilir. Bunlar, bölge tarafından Cuma günü Pilný ve Netolický'nin birbirlerine her şeyi anlattığı toplantı sonrasında yayınladığı basın açıklamasıyla duyuruldu.

Pardubice bölgesi temsilcileri, belediye başkanı František Pilný ile yaptıkları görüşmede Chrudim hastanesine yatırım yapma sözü verdi. Para, örneğin çalışanlara kalacak yer sağlamaya gitmeli. Hastane yatakhanesi oldukça içler acısı bir durumda.

“Mevcut hostele yatırım yapmak bize ideal bir seçenek gibi görünmüyor. Bunun yerine, çalışanlarımız için hastane yakınında ancak hastane binasının dışında birkaç küçük boyutlu daire alabiliriz.” diyen Vali Netolicky, bir yiyecek-içecek hizmeti işletmesine veya ortak bir işyerine yatırım yapma olasılığından da bahsetti.

Michaela Matoušková, bölgenin yataklı tedavi ünitesini sekiz yataktan yirmi yatağa çıkarmaya çalışacağını söylüyor. “Mart ayının başından itibaren bunu sağlamakla görevli yeni bir içişleri başkanını işe aldık. Hastaneyi, personeli istikrara kavuşturmak gerekiyor. Ancak belediye başkanının Facebook'a koyduğu şeyin bize hiçbir faydası yok” dedi Matoušková.

“Önceliğim hastanenin beş yıl önceki gibi hizmet vermesi. Orta büyüklükte bir hastanenin düzgün çalışması için.” dedi Pilný.