Başarılarıyla tarihe geçti: Yapay kalp cerrahı Dilek Gürsoy Forbes mecmuasına kapak oldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Tıpta başarılı çalışmalara imza atarak isminden kelam ettiren ve Avrupa’nın tam yapay kalp nakli yapan birinci bayan kalp cerrahı olan Dr. Dilek Gürsoy, ABD merkezli Forbes mecmuasının Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak sayısına kapak oldu.

‘BENİ ONURLANDIRDI’

Gürsoy, yaptığı açıklamada, “12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes üzere dünyaca ünlü bir mecmuanın Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı.

Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa’daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir sorun. Organ bağışı az yapılmakta.

ötürüsıyla tam yapay kalp araştırmalarına ehemmiyet verilmeli ve daha epeyce bütçe ayrılması lazım. Hem insan ve tıpkı vakitte hayvanlar üzerinde epey deneyimliyim. Tam yapay kalp, bilhassa bayanlarda büyük ehemmiyet taşıyor”
tabirlerini kullandı.

Farklı itibarlı ödüllere layık görülmüştü

Almanya’ya göç eden ve Ordu Aybastılı bir personel ailesinin kızı olarak dünyaya gelen Dr. Dilek Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı tabipler içinde yer alıyor. Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa’da birinci ve tek bayan tabip olan Dr. Gürsoy’un Almanya haricinde Hindistan ve Türkiye’de de kıymetli kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor.

2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülürken Gürsoy, yılın hekimi da seçilmişti. Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’in başhekimliğini yapıyor.