Artık hata yapamayız. Horníček, Portekiz'deki nitelikler ve yaşam hakkında

Becayiş

New member
Birkaç yıl sonra milli takımın yirmi bir takımının temel dayanaklarından biri olan Horníček, “O zaman bu adımı attığım için mutluyum, bunu değiştirmezdim” diyor. Bugün Çek Cumhuriyeti adına Pardubice'deki CFIG Arena'da Kuzey İrlanda'ya karşı hazırlık maçında ve ardından Salı günü Hradec Králové'de Euro 2025 Grup I'in İzlanda'ya karşı dördüncü ön eleme maçında oynaması gerekiyor (her zaman 17.30'dan itibaren). Aslan yavruları şu ana kadar lider Danimarka, Galler ve İzlanda'nın ardından dördüncü sırada yer alıyor; yalnızca Litvanya daha kötü durumda.

“Umutları hâlâ olumlu görüyorum, maçta hâlâ 15 puan var ve bu çok fazla. Her şey olabilir, grup dağıldı. Mücadele edeceğiz ve ilerlemek için her şeyi yapacağız. Gereken her şeye sahip olduğumuza inanıyorum” diyor Horníček.

Menajer David Zíky'ye göre Braga'ya gittiğinizde siz ve aileniz de Valencia'dan gelen bir teklifi tartışmıştınız. Portekiz kulübüne ne oldu?
Yanlış hatırlamıyorsam Valencia sadece kağıt üzerindeydi. Tabii ki her iki teklif de güzel görünüyordu ama Braga'nın baş gözcüsü Paulo Meneses'in bana gelip bunu benimle nasıl planladıklarını bana açıklamasıyla karar verildi. Bunu yaparken beni Braga'nın en büyük ilgiye sahip olduğuna ve gelişimimin orada iyi bir şekilde halledileceğine ikna etti.

Lukáš Horníček

Futbol kalecisidoğmak 13 Temmuz 2002 Vysoké Mýto'da.

198 cm boyundadır.

Chocno yakınlarındaki Dobříkov'da başladı, ardından FK Pardubice'nin altyapı sistemine geçti ve 2019 yazında opsiyonlu olarak kiralık olarak ayrıldı. Portekiz'in Braga kentine.

Bu sonunda transfere dönüştü; Horníček'in şu anda Haziran 2028'e kadar Braza'da sözleşmesi var.

Çek gençlik temsilcisi U16'dan seçmelerden geçti ve şimdi bir numara U21Bugün Pardubice'de Kuzey İrlanda'ya karşı hazırlık maçında ve 26 Mart Salı günü Hradec Králové'de İzlanda'ya karşı Avrupa Şampiyonası dördüncü eleme maçında sunulacak (başlama vuruşu her zaman 17:30'da).

Peki, henüz kesin olarak yapılmamış olsa bile, temelde halihazırda ekibin ayrılmaz bir parçası olarak görüldüğünüzü hissettiniz mi?
Kesinlikle. Ayrıca eğer benim için böyle bir rakamı ödemeye razı olurlarsa, bu onların bütçesine Valencia gibi daha büyük bir kulüpten daha büyük bir darbe anlamına gelir. Bunun bile bir miktar ağırlığı vardı (ünlü transfermarkt.com web sitesindeki verilere göre Horníček, bir yıl sonra sonunda bir milyon euro karşılığında Braga'ya transfer oldu).

Öyle görünmüyor ama neredeyse beş yıldır oradasın. Bu muhtemelen sizin için çok değerli bir deneyim, gençken ayrıldınız.
Evet. Çok çabuk bağımsız olmam gerekiyordu. Ailemin yokluğuna alışmak zordu ama futbol arkadaşlarım ve Bragalı insanlar bana yardımcı oldu. Bir şeye ihtiyacım olduğunda her şeyi güvence altına aldılar.

Başından beri orada yalnız mı çalıştın?
Orada annemle bir hafta geçirdim ama sonra uçup gitti. Tanışmaları için bana bir oda ayarlamalarından önce ilk iki ay bir otelde yaşadım. Daha sonra taşındım. Yavaş yavaş Portekizce öğrendim ve çalıştığım Braga'nın 19. sınıfındaki çocuklar arasında daha fazla arkadaş buldum. Bu benim takıma daha fazla entegre olmamı sağladı.

Portekizcen şimdi nasıl? Dört yıldan fazla bir süre sonra çok iyi olabilir, genç beyin daha hızlı emer…
Braza'da altı ay geçirdikten sonra A takımıyla antrenmanlara başladığımda pek çoğunun İngilizce konuşmaması gibi bir avantajım ve aynı zamanda dezavantajım vardı. Yalnızca birkaç oyuncu, hatta temelleri bilen koçlar bile bazı şeyleri İngilizce açıklayamıyordu. Portekizce bir zorunluluktu, geriye dönüp baktığımda bunu takdir ediyorum. Şimdi Fransa'dan, İsveç'ten ya da Türkiye'den başka oyuncularımız da var, ikinci yıldır oradalar ve pek iyi iletişim kurmuyorlar çünkü çok uluslu bir takımda İngilizce ve Fransızca daha çok konuşulmaya başlandı. Bu onlar için uygundur ve Portekizce kullanmalarına gerek yoktur.

Gençken Pardubice'de kaleci antrenörü Martin Shejbal'ın yanında antrenman yaptığınızı varsayıyorum. Onu tanıdığım kadarıyla, size elinden gelenin en iyisini vermeye çalıştığından hiç şüphem yok, ancak Braza'da kaleci antrenmanı açısından bu muhtemelen başka bir şeydi.
Evet, evet, antrenör Shejbal'la çok önceden antrenmanlar yapmıştım. Pardubice bu konuda harikadır; örneğin haftada bir veya ayda bir, nasıl ilerlediğinizi görmeye giderdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İşler harika giderken sırtınızı sıvazlayacak tipte biri değil. Tam tersine o anda sizi biraz yere yatırıp ne gibi hatalar yaptığınızı anlatıyor ve sizinle birlikte çözmeye çalışıyor. Braza'da benim için çok faydalı oldu, pek bir fark hissetmedim. 19 yaşımdayken kendimi çok iyi hissettim ve kendi kendime şöyle düşündüm: Evet, iyiyim, formdayım. Ama elbette A Takımı'nda durum farklıydı, kalite farklıydı.

Takımdaki şu anki pozisyonunuz nedir? Kadroda bir numaralı Matheus'un yanı sıra üç kaleci daha var.
Gençliğinden beri, hatta belki 20 yıldır bu kulüpte olan Tiago Sá'nın önüne geçmeyi başardım, o da oradan başladı. Ama yine de büyük bir sözü var, rolü öyle ki takım “işini yapıyor” ve ortaya çıkan sorunları çözüyor. Ve Matheus'un başına bir şey gelmesi durumunda yedek olarak hazır.

Koçlar Matheus'tan aşırı derecede faydalanıyorlar, değil mi? Özellikle Avrupa kupaları da dahil olmak üzere birden fazla kupa oynadığınız için, genellikle ikili barların arasına daha sık girer.
Açıkçası bunu hiç bu şekilde düşünmemiştim. Ancak antrenör sonuçlara çok önem veriyor. Takımın durumu iyi olmadığında taraftarlar mutsuz oluyor. Ama bu normaldir. Maçlara eskisi kadar sık katılamadığım için, bazen benim aleyhime olan büyük bir sorumluluğu olduğunu düşünüyor. Aksi takdirde kaleci antrenörü bana inanıyor, oyuna girmeye hazır olduğumu biliyor. Ama muhtemelen patronu da ikna etmek için biraz hile yapmam gerekiyor.

TEMSİLCİ. Lukáš Horníček Çek yirmibir takımının formasıyla.

Doğrudan sahada olmasa da Braga'nın Şampiyonlar Ligi'ne katılması sizin için kesinlikle muhteşem bir deneyim oldu.
Kendi sahamızda oynadığımızda harikaydı, taraftarlarımız bizi ne zaman destekleyeceklerini biliyorlar. Gerçekten başka bir şeydi. Potansiyelimiz olduğu için Napoli ve Real'e karşı sahamızda puan alamamamız çok yazık. Dışarıda farklı bir şarkı çalıyordu. Ama Berlin ve Madrid'deki güzel stadyumları hatırlıyorum, 70'in üzerinde ve 60 binin üzerinde insan gelmişti.

Union Berlin'in önünde grupta üçüncü oldunuz ve ardından Avrupa Ligi'nde son 16 turunda Karabağ ile karşılaştınız. Oldukça çılgın bir ikili maçtı, değil mi?
Gerçeklikle çarpıştık. Zor olacağını biliyorduk ve buna dürüstçe hazırlandık. Karabağ konusunda gerçekten başarılı olmak için elimizden geleni yaptık. Beklentiler yüksekti. Bunu kafamızda yönetmedik mi bilmiyorum. Belki de evimizde oynadığımız ilk maçta (2:4 mağlubiyet) olumsuz bir durumun etkisiyle gözlerimiz irileşti, güçlerimizi atağa fırlattık ve istediğimizden fazla açtık. Onlarla birlikte zihinsel olarak buna daha hazırlıklıydık. Bunun sayesinde kazandık ve doubleheader'ı uzatmalara götürdük (2:0 galibiyet, uzatmalarda 1:2 mağlubiyet). Son dakikalarda şansımızı biraz kaçırdık.

Ligde Braga, Benfica, Sporting ve Porto'dan oluşan güçlü üçlünün ardından dördüncü sırada yer alıyor. Kulüp patronlarının fikirlerine uyuyor mu, yoksa kendinizi daha çok bahsedilen takımların arasına sıkıştırmak mı istiyorsunuz?
Sezon başında her zaman mümkün olduğu kadar yüksekte olmak istiyoruz. İdeal olanı ligi kazanmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ama her şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. Takımın harekete geçmesi gerekiyor, her şeyin yukarıdan aşağıya doğru ayarlanması gerekiyor. Bu sene sezon istediğimiz gibi gitmedi, program da öyleydi, yorgunluktan dolayı oyuncu rotasyonu yaptık, bunun da bize pek bir faydası olmadı. Ancak dördüncülükten kesinlikle memnun değiliz.

Kaleciler Matheus ve Tiago Sá'nın yanı sıra takım hiyerarşisinde ayrıcalıklı bir konuma sahip başka kim var? Mesela gol anlamında size liderlik eden Kongolu Simon Banza'nın da sarsılmaz bir konuma sahip olacağını tahmin ediyorum…
Banza'yı kesinlikle bıçaklamam. Harika bir futbolcu ama takımı harekete geçirebilecek bir insan değil. Deniyor ama Portekizce onun dili değil, o yüzden ne kadar denese de aynı şey değil. Sakatlık nedeniyle onun yerini alan kaptan Ricardo Horta ve Abel Ruiz'den bahsetmek isterim. O da dalga geçebilir. Sé Fonte, Joao Moutinho ve bunun gibi daha tecrübeli oyuncular. Ve sonra Tiago Sá, insanlar bunu ona söylemese bile. Saygıyı hak edebilir ve tanınabilir.

Kaleci yeteneği Lukáš Horníček Pardubice'den Sporting Braga'ya transfer oldu.

En son 10 Ocak'ta Benfica'ya karşı kupadaki yenilgide yakalanmıştınız (2:3). Küçük bir maç yüküyle Lvíčát'la milli takıma hazırlanmak ne kadar zor?
Kafanızın güçlü olması gerekiyor çünkü antrenman yapmak ve oynamak farklı şeyler. Ama aynı zamanda artık alışmamız gereken bir çağdayız. Ve bununla başa çıkabilmeliyiz, zaten biraz tecrübemiz var. Sahaya alışmak için kesinlikle iki veya üç dakikaya ihtiyacınız var. Ama yakında geri gelecektir.

Drítč'te bir otelde konaklarken, Pardubice'de hazırlık maçı yaparken ve Hradec'te sert bir eleme düellosu yaparken bu buluşma, Vysoké Mýt'in bir yerlisi olarak sizin için hoş bir eve dönüş, görmüyor musunuz?
Ailemin yarısı Mýto civarından, diğeri ise Pardubice'de, dolayısıyla onların karşısına çıkmak için kesinlikle daha fazla motivasyonum olacak. Ve bunu onları görmekle birleştirebilirim.

Ailenize ne kadar zaman ayıracaksınız?
Gördüğüm kadarıyla program oldukça yoğun, birçok etkinlik var. Ama akşam yemeğinden sonra daha özgür oluyor, o yüzden belki o saatte onlarla sohbet edebilecek alan olabilir.

Eleme grubunuzdaki gelişime gelince, grubun başında sizi kendi sahasında 2:1 mağlup ettikleri gerçeğini de hesaba katarsak, İzlanda'ya karşı oynayacağınız maçın oldukça önemli olacağı konusunda teknik direktör Suchopárek ile muhtemelen aynı fikirde olacaksınız.
Evet ama grubun daha iyi takımlarına karşı diğer maçlarda da puan kaybettik, bu yüzden durum daha da kötü olacak çünkü daha fazla hata yapmamalıyız. Üçte toplamalıyız.

İskandinav takımları genellikle kendi sahasında ve deplasmanda çok farklı oynuyor. İzlandalılardan ne bekliyorsunuz?
Sanırım biz baskı yapacağız ve onlar da kontra ataklara güvenecekler, savunmamızda biraz tereddüt bekleyecekler.

Kuzey İrlanda'ya karşı “generali” yakalayan kişinin İzlanda ile de kaleye gitmesi gerektiğine güvenilebilir. Eğer bir Pardubice öğrencisi olarak bu yeteneğe sahip olmasaydınız bu oldukça zalimce olurdu. Sen de aynı şekilde mi hissediyorsun?
Benim de kafamda var ama ben takımın bir üyesi olarak buradayım, yakalayamasam bile bunu sportmen bir tavırla karşılarım.

Stoper Martin Vitík'in takıma dönüşü ne kadar önemli?
Bu büyük bir destek, başka bir takım lideri. Zaten bir tekme attı, onun sayesinde bize çok yardımcı olabilir ve maçı daha sakin bir şekilde halledebiliriz.

Forvet Václav Sejek'e kesinlikle güveneceksiniz.
O, Vitík veya Adam Karabec hareket ettiriciler. Matěj Jurásek'i kartlar yüzünden kaybettik ama takım hala çok güçlü ve üç puanın kendi sahamızda kalacağına inanıyorum.

Pardubice'den üç oyuncu da aday gösterildi: başka bir kaleci Antonín Kinský, defans oyuncusu Denis Halinsky ve orta saha oyuncusu Marek Icha. Eski kulübünüzde işlerin şu anda nasıl olduğunu öğrendiniz mi?
Biz eğlendik, onlar da şartlardan oldukça memnunlar. Ben ayrıldığımdan beri çok şey değişti. Sosyal medyada gördüğüm resimlere bakılırsa burada büyüyor, umarım devam eder.

iDNES.cz Mega Oyunu için rekabetçi bir jeton toplayın