Aile evlerinin arkasına daha büyük bir bina yapıyor, yetkililer yıkmak istiyor

Becayiş

New member
Bir zamanlar Pardubice'de yeni bir aile evinin yıkılması çok yaklaşmıştı. Şehirdeki birçok arsa ve binanın sahibi Miloš Holeček ondan kıl payı kurtuldu. Na Špici parkındaki dev villayı şehrin imar planına aykırı olarak inşa etti ve son dakikada haritayı yeniden boyayan konseydeki en dar çoğunlukta kalana kadar kazıcıların çalışmasına izin verilmedi.

“O dönemde bina kaldırılmak üzereydi. Yıkım emri çıkarıldı. Makinelerin zaten homurdandığı söylenebilir, ancak politikacılar onları son anda durdurdu” dedi Pardubice İnşaat Otoritesi başkanı Jiří Vopršal.

Şimdi siyah yapının tasfiyesiyle sonuçlanabilecek bir süreç daha başlatılıyor. Dašická Caddesi'ndeki evinin arkasına yeni ve daha büyük bir ev inşa etmeye karar veren Stanislav Loužil bir sorunla karşılaştı. Bunu bir uzantı olarak düşündü ve ilk aşamada baş mimarın departmanı ona proje için izin verdi.

“Arsamda inşaat yapıyorum. Komşuların tüm yazılı izinlerini aldım. Ben ve ailem için konuttu, ben geliştirici değilim. Ayrıca evin çalışması baş mimar dairesi tarafından tescil edilip onaylandı. Bir eklenti yapıyoruz, yeni ev orijinaline bağlanacak. Kesinlikle herhangi bir yasayı çiğnemek istemedim” dedi Loužil.

Ancak komşular onun davranışını beğenmedi ve şikayette bulundu. İnşaat idaresi de inşaatçının gerekli izinlere sahip olmaması nedeniyle olaya müdahale ettiğini itiraf etti. “Ben cezayı ödemeye hazırım. Ne yazık ki yetkililer tarafından geciktik, zaten bir şirket sipariş etmiştim, depozito ödemiştim, inşaata başlamak için daha fazla bekleyemedim” dedi Stanislav Loužil.

Ofis katıdır

Artık inşaatların birkaç yıl duracağı görülüyor, hatta zamanla kaba yapının yerle bir olması da mümkün. Bölgesel otorite, çok kapsamlı ve ayrıntılı bir görüş yayınlayarak, arazideki başka bir evin arkasına aile evi inşa edilemeyeceğini belirtti.

MF DNES yazı işleri ofisinin erişimine sunulan belgede, diğer şeylerin yanı sıra, “Gönderilen proje belgelerine göre, otorite inşaat planını kabul edilemez buldu” ifadesi yer alıyor.

Karar inşaatçının komşularını sevindirdi. Binanın tamamlanmasına aktif olarak karşı çıktılar. Vojtěch Wiesner, “Bu karar tartışmasız bir şekilde iddiamızı doğruluyor; bölge ofisi bunu hazırlamak için yarım yıldan fazla zaman harcadı, çünkü muhtemelen anlaşmazlığın taraflarından birinin idari mahkemede dava açmasını bekliyor, bu yüzden önemliydi” dedi Vojtěch Wiesner, bahçesinden yeni binaya bakan ve bu onu rahatsız eden kişi.

Şehrin mekansal planından sorumlu olan Pardubice meclis üyesi František Brendl bile bölge ofisinin kararını çığır açıcı olarak görüyor. “Kararı memnuniyetle karşılıyorum, çünkü Pardubice'de ikinci sıra denilen bölgede inşaat yapılmayacağını açıkça söylüyor. Sonuçta bu şehir yönetmelikleri tarafından yasaklanmıştır. Aksi takdirde, şaşırtıcı bir şey olmazsa, bu durumda binanın kaldırıldığını gerçekten göreceğimizi düşünüyorum” dedi Pardubice için Birlikte seçilen Brendl.

Mantıksal olarak yıkım evin sahibine çok zalimce olacaktır. Sonuçta mahalleden gelen şikayetçiler bile her şeyin yıkımla sonuçlanmasını istemiyordu. Ancak Wiesner'a göre sonuçta bir uzlaşma doğmadı.

“Ayrıca inşaatçılara sorunu çözmeleri için çeşitli seçenekler sunduk, bu seçenekler bizim için de oldukça taviz vericiydi, ancak inşaatçıların inşaata çok para döktüğü gerçeğini de hesaba kattık. Ancak uzatma seçeneğini tercih ettiler, dolayısıyla bölge ofisi kararı verdi” diye ekledi Wiesner.

Bir milyon ödemedi

Ancak Stanislav Loužil'e göre komşuların teklifini kabul edemezdi. “Bay Wiesner bana, eğer kendisine bir milyon verirsem, geçen yaz aldığımız ek inşaat iznine itirazımızı geri çekeceğini teklif etti. Bunu reddettim” dedi teslim edilemeyen evin sahibi.

Konuda hukuk danışmanı Milan Podolec tarafından temsil ediliyor. Sonuçta bir süre Miloš Holeček'e yetkililerle olan mücadelesinde de yardımcı oldu. Ona göre müvekkili evini savunmak için son ana kadar mücadele edecek.

“Bizce, başlangıçta müvekkilin hakları kısıtlanmıştır. Binanın yıkım sürecinin başlatılması kararına itiraz edemedi. Bölge ofisinin kararına zaten Bölgesel Kalkınma Bakanlığı'na itiraz ettik. Bir de idare mahkemesi devreye giriyor. Yıkımı önlemek için kesinlikle her şeyi yapacağız” dedi Podolec.

Sonuçta inşaat ofisi başkanı Vopršal da bu senaryoya güveniyor. “Yasalar artık ne yapmamız gerektiğini açıkça belirtiyor. Yapıyı kaldırmaya çalışmalıyız. Karşı tarafın kendisini mutlaka savunacağı da açıktır. Şahsen ben her şeyin yıllar alacağını tahmin ediyorum ki bu da inşaatçılar için ideal değil. Artık ev tamamlanamayacak ve bakıma muhtaç hale gelecek. Aslında genel olarak oldukça trajik bir durum,” diye ekledi Vopršal.

Evin orijinal projesini, orijinal evin genişletilmesi koşulunu yerine getirecek şekilde değiştiren Loužil de konuya benzer bir bakış açısına sahip. Ancak yetkililere göre bu yeterli değil.

“Hoş olmayan bir durum. Şimdi evi bitiremem. Ailem için bir ev inşa ediyordum ve şimdi yıllarca süren davalarla karşı karşıyayız. Ama pes etmeyeceğim ve son ana kadar savaşacağım” diye ekledi Loužil.