ABD’de 1 milyon dolar bütçeye sahip itibarlı kürsüye Türk hekim atandı

bencede

New member
UAMS tarafınca yapılan açıklamada 1 milyon dolarlık bütçesi olan Kyser Kürsüsünün, bir üniversitenin bir öğretim üyesine verebileceği en yüksek akademik onurlardan biri olduğu söz edildi. 13 Ocak’ta Kyser Kürsü’ne atanan Dr. Hasret Tulunay Uğur, “Bu inanılmaz ve epey büyük bir onur. Dr. Kyser, Arkansas’a geldiğimde tanıştığım birinci insanlardan bir tanesiydi. Misyonumuzun ve kulak burun boğaz kısmının büyük bir destekçisi ve benim de biroldukca eğitim faaliyetime sponsor oldu. Onun ismine bu bağışlanmış kürsüde çalışmak fazlaca farklı bir onurdur. Ona e-posta gönderdim ve onu gururlandırmak için elimden geleni yapacağımı söylemiş oldum” sözlerini kullandı.

DR TULUNAY UĞUR, BİR SÜPERSTAR

UAMS Rektörü ve UAMS Health CEO’su Dr. Cam Patterson atamayla ilgili “Dr. Tulunay-Ugur, UAMS’deki üstün starlarımızdan biri. Merhametli bakımı onu hastalarına sevdiren seçkin bir öğretim üyesi ve tabiptir. Bu kürsüyü yönetecek ve Dr. Kyser’ın mirasını ileriye taşıyacak daha uygun birini düşünemiyorum” dedi.

HEKİM AİLESİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Dr Hasret Tulunay Uğur ayrıyeten ailesine teşekkür ederek “Benim de en düzgün rol modellerim vardı ve bugün burada olmamın niçini anne ve babam Dr. Özden ve Dr. Cankat Tulunay. Bizi yalnızca sevgi dolu bir aile ile beslemekle kalmadılar, eğitimim boyunca bana rehberlik ettiler. Her vakit yanımda olduğu için ablama, her vakit gerimde oldukları için kusursuz kocam ve hoş kızlarım Parla ve Damla’ya tüm kalbimle teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

BAĞIŞLANMIŞ KÜRSÜ NE DEMEKTİR?

1 milyon dolarlık bağışlarla kurulan Patricia and J. Floyd Kyser Kürsüsü, kürsüye atanan bilim beşerinin eğitim, araştırma ve klinik faaliyetlerini dayanaklar. Bağışlanmış kürsüye atanan bilim insanları, kendi alanlarında en saygın bilim adamları, tabipler ve profesörler içinde yer alır.

DR HASRET TULUNAY UĞUR KİMDİR?

Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan daha sonra ihtisasını Ankara Tıp Fakültesi’nde yapan Dr Hasret Tulunay Uğur, 2008 yılında UAMS’ye katılarak Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz-Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Kısmı’nda profesör oldu. Dr. Tulunay-Ugur, UAMS’nin laringoloji (iç gırtlak uzmanlığı) programının yöneticisi misyonunu yürüterek tıbbi çalışmalarına burada devam etti. Geriatrik laringolojiye özel bir ilgisi olan Tabip Hasret, geriatrik ses ve yutma bozuklukları konusundaki çalışmaları ile tanınıyor.