Vali Netolicky aynı zamanda bir meclis üyesidir. Aynı zamanda işlevlerin birikmesine karşı olduğunu da iddia etti.

Becayiş

New member
Dün Česká Třebová’nın liderliği vali Martin Netolicky tarafından güçlendirildi. Şimdiye kadar, çok büyük nüfuza sahip olsa da, sadece konsey üyesiydi, çünkü geçen yılki belediye seçimleri açıkça kurduğu 3PK grubu tarafından kazanılmıştı ve kendisi de en fazla imtiyazlı oyu almıştı. Česká Třebová’nın temsilcileri dün mevcut 25 oydan 17’sini alarak onu belediye meclisine seçti.

Görevlerin kümülasyonu Çek politikacıları arasında mutlak bir standarttır. Örneğin ODS’den vali yardımcısı Michal Kortyš aynı zamanda bir senatör. Bununla birlikte, Netolický’nin vali ve belediye meclisi üyelerinin görevleriyle diğer açılardan nispeten masum bağlantısı, kendisinin daha önce kendisini iki sandalyeye oturmaya karşı çok vurgulu bir şekilde tanımlamış olması nedeniyle dikkate değerdir:

“Bazı meslektaşlarımız aynı anda hem milletvekili hem senatör hem de bölge valisi olabileceklerine inanıyor. Ben şahsen şunu görüyorum ki, eğer bir kişi işini sonuna kadar yaparsa, o zaman belediye meclisi üyeliği gibi çok daha az talepkar bir pozisyon için bile çok fazla yer kalmaz.” dedi Nisan 2019’da Facebook profilinde Česká Třebová’nın temsilcilik görevinden istifa edecek.

Valinin görevlerini yerine getirmeye tamamen konsantre olmak istediğini açıklayarak, “Görevleri biriktiremezsiniz!” diye yazdı.

iDNES.cz için, temsilcilerin oylamasından önce bile vali, dört yıl önce konseyden ayrılmasının ana nedeninin işlevlerin birikmesi değil, České Třebo belediye siyasetiyle ilgili başka bir durum olduğunu itiraf etti. Ancak ayrıntıları yayınlamak istemiyor. O sırada Netolicky’nin ČSSD’si, Česká Třebová ve ODS Koalisyonuyla birlikte belediye meclisindeydi.

Vali, “Önemli katılımcılar o zaman neler olduğunu tam olarak biliyorlar, bu konuları konuşmama konusunda anlaştık ve dört yıl sonra bile bu konular hakkında konuşmayacağım” dedi.

Şehir yönetiminin bir parçası olarak Netolicky, örneğin Česká Třebová’nın yaşlılar evinin pahalı bir şekilde genişletilmesi için Avrupa’dan para almasına yardım etmek istiyor.

“Yaşadığım şehre yardım etmek istiyorum ki bu da siyaset açısından normaldir” dedi. Meclis üyesinin çalışmalarından elde edilen ücreti şehirdeki belirli bir projeye bağışlayacağını da sözlerine ekledi.

Korsanlar: Bu normal ama yanlış

Bölge konseyinde muhalefetteki Korsanlar partisi işlevlerin birikmesini eleştiriyor. “Maalesef bu yaygın bir uygulama, siyasette çok az insan var, dolayısıyla siyasetçilerin birçok işlevi aynı anda var. Bu kesinlikle iyi bir durum değil” dedi Korsanların bölge temsilcisi Daniel Lebduška.

Vali Martin Netolicky ilk defa kendi sözlerine kapılmadı. 2016 yılında bölge seçimleri öncesinde iDNES.cz’ye verdiği röportajda, bir lider olarak son kez valiliğe aday olduğunu, çünkü kendisine göre bir bölgenin yalnızca iki seçim dönemi için tam bağlılıkla yönetilebileceğini iddia etmişti.

“Bu benim kişisel kararım, o yüzden arkasındayım. Artık her şeyimi siyasete vereceğim, seçimlere tam kararlılıkla gideceğim ama bunu dört yıl içinde tekrarlamayacağım” dedi. Aslında 2020’de tekrar aday oldu ve bir yıl içinde bölgesel seçimlerde konumunu yeniden savunmaya çalışmaması büyük bir sürpriz olurdu.

Netolicky, Česká Třebová konseyinde konseyden istifa eden Tereza Hýblová’nın (3PK) yerini aldı. Böylece 3PK grubu, Partizan Olmayanların ve ODS’nin de yer aldığı konseydeki dokuz sandalyeden beşine sahip olmaya devam edecek.