Trump’tan Rusya-Ukrayna yorumu: ABD fazlaca makûs durumda

bencede

New member
Eski ABD Lideri Donald Trump, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmek için “cesaretlendirdiğini” ve ABD’nin “fazlaca berbat bir durumda” olduğunu söylemiş oldu.

75 yaşındaki Trump, Fox News’e Rusya-Ukrayna krizine ait açıklamalarda bulunurken, “Şu anda hakikaten berbat bir durumdayız” dedi.

“CESARETLENDİLER”

Trump, “Putin’in epeyce daha hırslı olduğunu düşünüyorum. Sanırım bir süre müzakere etmek istedi, lakin Afganistan’daki inanılmaz derecede makus bir geri çekilmeyi izledi. Burada ABD evvel orduyu çıkardı ve 85 milyar dolarlık ekipmanı geride Taliban’a bıraktı ve bir sürü insan öldü. Hepsini izledikleri vakit, sanırım cesaretlendiler. Bu şok edici zira asla olmamalıydı, şayet ben bakılırsavde olsaydım asla bu biçimde bir şey olmayacaktı” tabirlerini kullandı.

Sorumluluğunun Biden idaresine ilişkin olduğunu belirten Trump, ABD’nin Ağustos ayında Afganistan’dan çekilmesinin Çin ve Rusya tarafınca yakından izlendiğini tez etti.

“KİMSE RUSYA’YA KARŞI BENDEN DAHA SERT OLMADI”

Trump, “Putin’i epeyce âlâ tanıyordum. Rusya’ya herkesten daha fazla yaptırım uyguladım. Kimse Rusya’ya karşı benden daha sert olmadı lakin Putin’le hayli âlâ anlaştım, birbirimize hürmet duyduk.” tabirlerini kullandı.

Biden ile Putin’in telefon görüşmesini kıymetlendiren Trump, “Putin’in dinleyeceğini sanmıyorum. Telefon görüşmesi fazlaca yapmacık, bundan pek bir şey çıkacağını sanmıyorum” dedi.