Tavuklu Noodle Çin Makarnası

celikci

New member
Tavuklu Noodle Çin Makarnası Tanımı İçin Malzemeler

Marinasyon için;

• 2 modül küçük tavuk göğsü 250-300 gram kadar
  • 1 yemek kaşığı tahin
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı tatlı/acı sos (Tercihe bağlı)
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı toz zencefil yahut küçük kesim doğranmış taze zencefil
  • 1 yemek kaşığı oyster sos
  • 2 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 silme yemek kaşığı nişasta
Dinlenmiş olan tavuğu sotelerken:

• 1 yemek kaşığı susam yağı yahut sıvıyağ
  • 1/2 (yarım) çay bardağı noodle suyu
Diğer materyaller;

• 2 yemek kaşığı susam yağı (Sıvıyağ da olur )
  • 1 adet küçük kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1/3 adet kabak
  • 1/2 (yarım) adet havuç
  • 1 adet kırmızı kapya biber
  • 2 adet iri mantar
  • 250 gram noodle
  • 1-1,5 litre kaynar su (Noodleleri kaynar suda bekletiyoruz, yaklaşık 5 dakika)
  • 2 yemek kaşığı soya sos
  • 2-3 yemek kaşığı oyster sos
Eğer acı seviyorsanız;

• 1 tatlı kaşığı acı biber sos (Sriracha yahut tabasco) ben tercih etmedim
Tavuklu Noodle Çin Makarnası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle tavuğu marine edelim. Tavuğu jülyen olacak biçimde keselim ve bir kaseye alalım. Üzerine tahin, bal, oyster sos, acı/tatlı sos, soya sosu, toz zencefili ve soya sosu ve nişasta koyup, güzelce harmanlayalım.
  2. Tavuğu en az 1 saat dinlendirelim. Zerzevatları güzelce yıkayalım (Mantar hariç) Soğanın, sarımsağın, havucun ve mantarın kabuğunu soyalım.
  3. Tüm zerzevatları jülyen olacak biçimde doğrayalım (Soğanı yarım ay ve sarımsağı küpküp) Noodle lerin üzerine kaynar suyu dökelim ve yumuşayana kadar bekletelim, yaklaşık 5 dakika.
  4. O ortada wok tavaya susam yağını dökelim ve düzgünce kızdıralım. Tavuğu tavada birkaç dakika çevirelim (Pişene kadar) Kavurma esnasında biraz noodlelere döktüğümüz sudan ek edelim ve biraz daha kavuralım.
  5. Tavuklar gereğince kavrulunca bir kenara alalım ve tava tekrar yağ dökelim. Soğanı ve sarımsağı 2-3 dakika kavuralım.
  6. Ardından öbür zerzevatları de ek edelim ve yavaşça yumuşayınca soya sosu ek edelim. Biraz çevirdikten daha sonra suyu süzülmüş noodleleri ekleyelim ve üzerine oyster sos döküp güzelce karıştıralım.
  7. Eğer acı seviyorsanız biraz da acı sos ekleyin ben tercih etmedim. Bu hoş tanımı kesinlikle deneyin. ????
N️ot: Dilediğiniz zerzevatları kullanabilirsiniz ben bunları tercih ettim.

Tavuklu Noodle Çin Makarnası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı