Tarım Bakanı, hasadın çok iyi olacağını, tahıl kıtlığı tehlikesi olmadığını söyledi.

Becayiş

New member
Ona göre, Çek Cumhuriyeti’nde tahıl kıtlığı tehdidi yok. Ozim’in yamının dörtte birinden azı hasat edildi. aile ortalamanın biraz üzerinde hareket ediyor.

Tarım Bakanı Marek Vborn, hektar başına yaklaşık altı ton, ki bu çok iyi bir miktar, dedi.

Çek Cumhuriyeti tahıllarda tamamen kendi kendine yeterlidir. Burada çiftçiler yaklaşık sekiz milyon ton hasat yaptı. Tüketim beş milyon ton için aptalca ve bu yıl da farklı olmayacak.

Kabaca bu milyonlar üreticiler tarafından yurt dışına ihraç edilecek. Bakalım fiyat nasıl gelişecek, tahmin etmek artık zor, biraz da Rusya’nın tepkisinden bahsedelim. Aynı zamanda Batı Avrupa’daki çok elverişsiz iklim koşulları da fiyatı etkileyecektir. Kuraklık İskandinavya’yı da kuruttu. Vborn, “Ben de yakacağım,” dedi.

İlk olarak, biçerdöverler iki hafta önce Moravya’daki Bratice’de tahıl öğütmeye başladı ve burada gelenekler Nisan sonunda başladı.

Geçen sene rekolte ortalamanın üzerinde olmasına rağmen bu sene ilk hasada göre biraz daha iyi olmalı.

Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının yeterli gıdaya sahip olması için tüm yıl boyunca sabahtan akşama kadar tarlalarda çalışan çiftçilere teşekkür ediyorum. Zemdlsk çiftliğinin Ivanice’den Veverkov’ların kuzenlerini obchodn drstvo olduğu Bohdane yakınlarındaki ötleğenlerin hasadı sırasında Vborn, hasadın burada parlak ve hazır olduğunu söyledi.

Yıl sonuna geldik, gelirimiz ortalama olacak. Ivanick çiftliğinin başkanı Vt Hejna, buradaki koşullara sahibiz ve buna ek olarak köpek arazisinin yüzde onu da var dedi.

Ona göre iki haftada bir kesilmesi ideal olacaktır. Hejna, toprakta nem düzenliliği olmadığında koenov sistemi suya ulaşamaz, bitki sertleşir ve verim olması gerektiği gibi olmaz dedi.

Tarım Bakanı böylece Avrupa’nın önemli bir tahıl üreticisi olan Ukrayna’dan tahıl ithalatını değiştirdi. Bir tahıl anlaşması akdedildiğinde, yani Ukrayna tahılının Çernomorsk çiftliklerinden şimdiye kadar üretildiğinden çok memnun olacağım. Rusya ve Vladimir Putin bu konuda çok kararsız. Vborn, tahıl anlaşması Avrupa Birliği’nin yarısında genişletilemezse, tahılın bu ülkelere ulaşacağı Batı Avrupa şehirlerine doğru tahıl koridorları sağlamamız gerektiğini söyledi.

Bu nedenle 25 Nisan’da yapılacak bakanlar kurulu için en önemli nokta bu olacak.