Talpová ve Junák en iyi seslendirmeciler, Štěpnička ve Procházková ise şampiyonluk ödüllerini aldı

Becayiş

New member
Hana Talpová, Bayan Lowry ve Son filmindeki Lowry’nin annesi rolündeki olağanüstü performansı nedeniyle ödülü kazandı.

“Ödül beni çok mutlu etti. Hala dublaj yapmaktan çok keyif alıyorum. Film duygusal açıdan çok zorluydu, yönetmene teşekkür etmeliyim, nasıl istediğini tam olarak biliyordu” dedi, geçmişte ömür boyu katkı nedeniyle dublaj ödülü kazanan Talpová. Metni iyice incelemek için erkenden, hatta bir saat önce dublaj stüdyosuna gidiyor.

Diğer František Filipovský Ödülleri

• Olağanüstü dublaj ödülü – Jakub Hejdánek’in yönettiği Guillermo del Toro’nun Pinokyo’su.
  • František Filipovský ses ödülünü Prenses Rebelka filmi ile ses mühendisleri Michal Vašica ve Tomáš Krchlík kazandı.
  • Animasyon ve çocuk çalışmalarının televizyon veya film görsellerinin dublajı ödülü – Mikuláš’ın mücadelesi: Her şey nasıl başladı, yönetmenliğini Jiří Sádek yaptı.
  • Bir TV dizisinin dublaj ödülü: Daniel Košťál’ın yönettiği Empress dizisi.

Biraz paradoksal olarak bu oyuncu, profesyonel dublaj jürisinin uzun süredir üyesiydi. Jüri çalışma tüzüğüne göre Dublajda En İyi Kadın Oyunculuk Performansı kategorisinde oy verirken performansını derecelendirmedi.

En iyi üç oyuncu arasında film oğlu Igor Bareš de adaylıkta yer aldı ancak adaylığı değiştirmedi. Kazanan, Kvík filmindeki büyükbaba Tuitjes rolünden etkilenen Moravyalı aktör Zdeněk Junák oldu.

Kristian Páca dublajda çocuk performansı dalında iki kez aday gösterildi. Noel Baba: Her şey nasıl başladı filmindeki Noel Baba rolüyle Sihirli Yüzüğü kazandı.

Bayan Lowryová ve oğlu filminin başarısı, Çevirmenler Birliği’nin katkılarıyla Tercümanlar ve Çevirmenler Birliği tarafından verilen dublajlı görsel-işitsel eserin çevirisi ve kurgusu kategorisindeki zaferle vurgulandı. Zuzana Josková ödülü çeviri dalında Přelouč’tan ve diyaloglar dalında Pavlín Vojtová’dan aldı.

Alena Procházková, Jiří Prager, Jiří Štěpnička ve Jan Vlasák, Aktörler Birliği tarafından verilen dublajda uzun vadeli oyunculuk ustalığı dalında František Filipovský ödülünü kazandı.

Jiří Štěpnička bugünkü ödülden çok memnundu; ona göre oyunculuk mesleği zorlu bir iş. Daha az dublaj imkanı var. Büyük dublaj rollerinden biri, Amerikalı aktör Harrison Ford’un uzun yıllardır dublaj yaptığı Indiana Jones hakkındaki büyük filmin son kısmıydı. Jiří Štěpnička, “Onun bu yaşta fiziksel olarak başardıklarına hayran kaldım, çok şaşırdım” dedi.

“Bu benim için bir mutluluk. Benim için dublaj teknik açıdan bir nevi eğitimdir. Orada yorumlamanız gereken oyuncunun mevcut koşullarına anında uyum sağlamalı ve uyanık olmalısınız ve bu beni mutlu ediyor,” diye yorumladı ödülü kazanan Jan Vlasák.

Uzun vadeli olağanüstü dublaj çalışmaları için František Filipovský ödülü, Çek Film ve Televizyon Birliği FITES tarafından, dublaj yönetmenliği alanında yaşam boyu ustalıklarından dolayı Jiří Kvasničk ve Petar Pospíchal ile birlikte verildi.

Sesin Dublaj Ustası Lubor Hochmann, Ses Mühendislerini Koruma Derneği tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne aday gösterildi.