Starbucks’ta ırkçılık skandalı: Siyahi bayanın ismi yerine ‘maymun’ yazdılar

bencede

New member
ABD’nin Maryland eyaletindeki bir Starbucks şubesine giden Monique Pugh, Caramel Frappuccino siparişi verdi. Siparişini alan bayan, bardağın üzerinde ismi yerine “maymun” yazıldığını gördü. İsmini kelamlı olarak kasiyere dediğini belirten Pugh, “Kasiyerdeki hanımefendi adımı sordu ve ben de ona söylemiş oldum. Hepsi bu” tabirlerini kullandı.

Sadece parayı ödediler

Maymun sözünü gördükten daha sonra sakinliğini koruyan Pugh, birinci şoku atlattıktan daha sonra başlangıçta öteki bir baristaya yanlışlık olduğunu, içeceğini yenilemeleri gerektiğini dediğini belirtti. Baristaların kendisine doğuşçu bir üslupla yaklaştığını vurgulayan Pugh, “niçin mağazada o an bulunan tek Siyahi insan ben iken fincanımda ‘maymun’ yazdığını sordum ve bana omuz silkerek yanılgı olmuş dedi” halinde konuştu. Pugh, erkek baristanın özür dilemediğini sırf paranın ödendiğini de kelamlarına ekledi.

İçecek ve sandviç teklif ettiler

Mağazadan ayrıldıktan daha sonra çabucak müşteri hizmetlerini aradığını kaydeden Pugh, kendisiyle bağlantıya geçen mağaza genel müdürünün durumun yanlış söylemden ibaret olduğunu dediğini kaydetti. Bununla da yetinmeyen mağaza müdürü, Pugh’a Starbucks’tan parasız içecek ve parasız sandviç vermeyi teklif etti. Pugh, “Reddettim… zira bu teklif saygısızca geldi. Bana bunu teklif etmesi saygısızlıktı” diye konuştu. Pugh, mağaza sahibinin ondan sonrasında kendisiyle temasa geçtiğini ve özür dilediğini lisana getirdi.

Çalışanı açığa aldılar

Bir Starbucks kurumsal temsilcisi, olayı doğrularken, siparişi alan çalışanın açığa alındığını belirtti. Ayrıyeten olayın meydana geldiği mağazanın öteki bir şirkete ilişkin bir franchise olduğunu da kelamlarına ekledi. Starbucks temsilcisi, başka şirkete yönelik soruşturma başlatmış olduğunı ve işçi için ek eğitim kelamı verdi.