Pompeo yeni çıkan kitabında Türkiye’nin ABD’ye çektiği resti anlattı: Kalın ve Fidan bağırarak odadan ayrıldı

bencede

New member
Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun

“Never Give an Inch: Fighting for the America I Love (Asla Bir Santim Vermeyin: Sevdiğim Amerika için Savaşmak)”

isimli kitabı çıktı. Pompeo’nun kitabında Türkiye ile ilgili kısımlar dört başlıkta yer aldı.

Kitabında ABD’nin terör örgütü DEAŞ’a dayanakta bulunmaya başladığı süreci anlatan Pompeo, Türkiye ile ilgili birinci problemin 2017’de Rakka’nın alınması için yapılan müzakereler olduğunu söylemiş oldu.

Pompeo, ellerinde iki seçenek olduğunu; birincisinin YPG/SDG ile çalışmak olduğunu, ikincisinin ise Türkiye ile çalışmak olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı:

“ABD Savunma Bakanı Mattis ve ABD Genelkurmay Lideri Dunford’un farklı bir telaşı vardı: Türkiye’nin ordusu IŞİD’i yenme kapasitesine sahip değildi.

Dunford, Türkiye ortasında eğitim nazarann “Türk işgal gücünü” görmeye gitti. Türkler bu ziyareti tekraren erteledikten daha sonra, nihayet birlikleri gözden geçirmesine müsaade verildi. Gördükleri onu, Türklerin ağır ABD takviyesi olmadan IŞİD’i yenme bahtının sıfır olduğuna ikna etti.

“KALIN VE FİDAN BAĞIRARAK ODADAN AYRILDI”

Başkan’a SDG ile çalışması gerektiğini deklare ettik ve o da kabul etti. Bu durumda Türklere berbat haberi vermek bendeniz ve Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’a düştü. Görüşme berbat geçti.

Beyaz Saray’daki görüşmede, IŞİD’i yenmek için Suriyeli Kürtlerle bir arada çalışacağımızı söylemiş olduk. Bir odada hiç bu kadar çabuk patlayan bir öfke görmemiştim. Kalın ve Fidan bağırdı çağırdı ve akabinde süratle odadan ayrıldı.”

DARBE TEŞEBBÜSÜ GÖRÜNTÜSÜ ZORUNA GİTTİ

Pompeo, 2019 yılında devrin ABD Lider Yardımcısı Pence ile Türkiye’ye yaptığı ziyaretin gergin geçtiğini anlattı. Türkiye’nin Suriye’ye girmesinin akabinde ortalığın karıştığını söyleyen Pompeo o devir yaşananları ise şu biçimde anlattı:

“Erdoğan’ın sarayına vardığımızda, Lider Yardımcısı Pence ile birkaç dakika baş başa görüşmek istedi. Yaklaşık yarım saat daha sonra mesken sahiplerimize lider yardımcısını görmem gerektiğini söylemiş oldum. Beyhude.

Yirmi dakika daha geçti ve artık kararlıydım. Müsaadesiz koridorda yürüdüm ve Erdoğan ile Pence’in buluştuğu odanın kapısını iterek açmaya çalıştım. Kilitliydi.

hemen sonrasında muhatabıma kapıyı kıracağımızı söylemiş oldum. Pence’in, 2017’de Türkiye’ye CIA Lideri iken yaptığım birinci ziyaretimde izlemek zorunda kaldığım ve 2016 darbesini anlatan tıpkı üç saatlik görüntüye maruz kalmasından endişelendim. 2016 darbe görüntüsü o kadar uzun ve o kadar iğrençti ki bunun bir akıl sıhhati sorunu olduğunu düşündüm!

“BEŞTEPE’DE KAPIYI KIRMAYA ÇALIŞTIM”

Ayrıca gerçek vakitli olarak ortaya çıkan hassas mevzuları da tartışmamız gerekiyordu. O yüzden içeriye girmeliydim.

Kapıyı kırmak için gösterdiğim gerçek gayret, takımımın Türk müdafaaların agresif bir reaksiyon vermesinden endişelenmelerine yol açtı. Lakin Türk muhafazalar çabucak bana müsaade verdi ve sonunda müzakere etmek için daima bir arada odada oturduk.

Müzakerelerde bir noktada haritaları masaya yaydık ve ABD’lilerin bulunduğu yerleri işaret ettik. Erdoğan bize, durumumuzdan emin olup olmadığımızı sordu. Onayladığımızda, ‘Bana palavra söylemiş olduniz’ üslubu bir bakışla grubuna dik dik baktı. Grubu kısa bir mola istedi.”

TÜRKİYE’YE KARŞI YUNANİSTAN’I NASIL DESTEKLEDİKLERİNİ ANLATTI

Yunanistan ile ilgilerin derinleşmesinden gururla kelam eden Pompeo, ABD-Yunanistan bağlarıyla ilgili olarak ise şunları söylemiş oldu:

“1970’lerde, kudurmuş bir biçimde ABD aksisi olan fakat artık bizi ortak goren bir ülke olan Yunanistan ile bağlarımızı nasıl sağlamlaştırdığımizden bilhassa gurur duyuyorum.

Miçotakis’le odak noktamın birden fazla, Türkiye’nin Akdeniz’de yasadışı güç aramasıyla ilgiliydi. Tarihte birinci defa, 2019’da bir ABD Dışişleri Bakanı bölgede güç arama çalışmalarını görüşmek üzere İsrail-Yunanistan-Kıbrıs üçlü toplantısına katıldı.

Kasım 2020’de daha evvel yapılmayan bir şey de yaptım. Yunan Dışişleri Bakanı’na Yunanistan’ı bölgede bir “istikrar direği” olarak öven bir mektup yazdım. Türkiye’yi “hesaplı provokasyonlarına son vermeye ve Yunanistan ile derhal istikşafi müzakerelere başlamaya” çağırdım.

Bir ABD Dışişleri Bakanı en son, 1970’lerde yani Henry Kissinger vaktinde ABD’nin Yunanistan’a verdiği takviyesi bu biçimdesine açık bir biçimde açıklamıştı. Yunanlılar sözlerimden hayli etkilenmişlerdi. Yunanistan’a yaptığım iki seyahat de bu alakanın ABD için değerini pekiştirdi.”

TEPKİ ÇEKEN İSTANBUL ZİYARETİ

Pompeo, 2020 yılında İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaretten ise şöyleki bahsetti:

“Kasım 2020’de, Ortodoks kilisesinin başı Bartholomeos’u ziyaret ettim. Bu kiliseye dünya çapında 300 milyon kişi bağlı. Türk hükümeti kiliseyi tehdit ediyor; bu yüzden İstanbul seyahatimde hiç bir Türk hükümet yetkilisiyle görüşmemeye ihtimam gösterdim. Bu sıradan bir bildiriydi: Bu kilise bağımsız, devletten başka ve özgür kalmalıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu memnun olmadılar fakat Ortodoks dünyası, Amerika’nın Rab’ın verdiği inançlarını muhafaza haklarını desteklediğini anladı.”

Pompeo bu ziyaret sırasında Türk yetkililerin kendisiyle İstanbul’da görüşmesini istemiş lakin Türk yetkililer Ankara’ya gelmesini söylemişti.