Parlatino Türk Delegasyonu Lideri: Dış siyaset ufkumuzu her tarafta genişletiyoruz

bencede

New member
Parlatino Türk Delegasyonu Lideri Ali Şahin, Panama’da yapılan Parlatino 36’ncı Genel Şura Toplantısı’na katıldı. görüşmede Şahin’e AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan eşlik etti. Burada konuşan Şahin, öncelikli olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Lideri Mustafa Şentop’un selamlarını iletti.

‘İrademizin somut bir göstergesidir’

TBMM’nin, 2015 yılında Parlatino’ya gözlemci olarak katılma müracaatıyla başlayan sürecin 11 Ekim 2021’de Ankara’da imzalanan iş birliği muahedesiyle taçlandırıldığını belirten Şahin, “Nitekim, başkanlığımda bir Parlatino Kümesi oluşturulması ve bugünkü Genel Konsey toplantısına, öteki küme üyesi milletvekili arkadaşlarımla bir arada katılıyor olmamız, münasebetlerimizi ilerletme istikametindeki irademizin somut bir göstergesidir. Mensubu olduğum TBMM, bugün parlamenter diplomasinin tüm dünyada oynadığı kıymetli rolün şuuru ortasında Latin Amerika ile münasebetlerimizde de etkin bir tavır izlemekte, TBMM’deki dostluk kümelerinin yanı sıra başta Parlatino olmak üzere bölgesel parlamentolarla kurduğu yapısal ilgiler yardımıyla bölge ülkeleriyle aramızdaki dostluk ve iş birliğinin güçlendirilmesi istikametinde gayret göstermektedir. Bu anlayışla Parlatino ile imzaladığımız mutabakatın da kağıt üzerinde kalmaması ve Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin karşı karşıya bulunduğu ortak fırsat ve sınamalara karşı parlamenter seviyede de aktif iş birliği yapılması için en üst seviyede gerekli kararlılığa sahip olduğumuzu vurgulamak isterim” dedi.

‘İş birliğimizi her alanda geliştirmeye çalışıyoruz’

Şahin, Türk Hava Yolları’nın bölgede 7 ülkede 8 noktaya düzenlediği uçuşlar bağların gelişmenine değerli katkı sağladığını vurgulayarak “Türkiye ve Latin Amerika, her ne kadar coğrafik açıdan birbirine uzak görünse de globalleşen dünyamızda ortak meselelerle çabada iş birliği için coğrafyanın bir mahzur olmadığı açıktır. Türkiye olarak bizler de bu anlayışla dış siyaset ufkumuzu her tarafta genişletiyor ve Latin Amerika ülkeleri üzere ortak çıkar ve kıymetleri paylaştığımız dostlarımızla iş birliğimizi her alanda geliştirmeye çalışıyoruz. Gerçekten, bu Genel Kurul’un ana gündem hususlarından birini oluşturan ve lakin ortak bir uğraş ve dayanışma ortasında yenebileceğimiz Kovid-19 salgını boyunca da Türkiye bu sorumluluk ve şuur ortasında hareket etmiştir. Bu bağlamda salgının başladığı andan itibaren ülkemiz, ortalarında şimdi tüm Latin Amerika ülkelerinin de bulunduğu toplam 160 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa salgınla uğraşlarında yardımda bulunmuştur. Türkiye hem de kendi aşısını da geliştiren ender ülkelerden biri olup, 2021 yılı sonunda acil kullanım müsaadesi alan Turkovac isimli bu aşımızı da tüm insanlığın hizmetine sunmaya hazırız” diye konuştu.

‘Hepimiz esmer derili ve misal acıların çocuklarıyız’

“Anadolu insanları ile Latin Amerika ve Karayiplerin esmer derili ve hoşgörülü insanları birbirlerinin aynı” diyen Şahin, şunları kaydetti:

“Hepimiz esmer ciltli ve misal acıların çocuklarıyız. Bu benim Amerika kıtasına her ne kadar birinci ziyaretim olsa da acılarla ve onurlu direnişlerle dolu Latin Amerika tarihini epeyce düzgün biliyorum. Guatemela’dan Arjantin, Kolombiya ve Meksika’ya, Venezüella’dan Nikaragua, Şili ve Küba’ya her bir bölge ülkesinin kendi küllerinden onurlu bir biçimde bir daha doğduğunu biliyorum. 80’li gençlik yıllarımın siyah-beyaz TV ekranlarından şuur altıma kazınmış fazlaca onurlu bir Latin Amerika ve Karayipler varoluş kıssası var. Ve bu kıssa bugün muvaffakiyet öyküsüne dönüşmüş durumda. Hepimiz Adem’in çocuklarıyız. Latin Amerika ve Karayipler’de büyük bir Anadolu; Türkiye’yi ve kendimizi buldum. Ve eminim ki; coğrafyamızı, ülkemi ve halkımı ziyaretlerinizle onurlandırdığınızda siz de orada kendinizi ve Latin Amerika’yı bulacaksınız. Burada Kadim Anadolu’yu bulduk. Siz orada Latin Amerika’yı bulacaksınız. Ve bilin ki; ben ve heyetim Türkiye için ne kadar burada isek, Latin Amerika ve Karayipler için de Türkiye’de o kadar olacağız. Sözlerimin sonunda TBMM ile Parlatino içindeki iş birliğinin her iki taraf için de verimli olması ve somut sonuçlar doğurması ümidiyle, sıhhat ve iyilik dileklerimi sunuyorum.”

Türkiye-Arjantin ilşkileri

Öte yandan AK Partili Şahin, birlikteindeki heyet ile birlikte yeni seçilen Arjantinli Parlatino Lideri Silvia Giacoppo ile bir ortaya geldi. toplantıda, Türkiye-Arjantin ikili alakaları ele alındı. Şahin tarafınca toplantıda, Giacoppo ve Arjantin heyetinden iki ülke alakalarının gölgelerden bağımsız bir biçimde ilerlemesinin beklendiği, Türkiye’nin Ermenistan ile başlattığı olağanlaşma sürecinin Arjantin-Türkiye ilgilerine de olumlu yansımaları olacağı tarafındaki beklentiler iletildi. Arjantin tarafının da Türkiye ve Ermenistan içindeki olağanlaşma sürecinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.