Pardubice’den Meclis Üyesi Brendl, şehir hizmetlerindeki tasarrufları ve muhalefet protestolarını denetleyecek

Becayiş

New member
Geçen yıl enerji fiyatları baş döndürücü seviyelere çıktı. Pardubice şehri için bu, bu yıl gaz ve elektrik için “normal” zamanlara göre yaklaşık 100 milyon daha fazla ödeyeceği anlamına geliyordu.

Ve Ağustos 2022’nin sonundaki acımasız fiyat etiketleri artık geçerli olmasa da, geleceğin alternatif enerji kaynaklarına ait olduğu açık. Pardubice meclis üyeleri de bu dersi kendi dersleri olarak aldılar ve Şehir Hizmetlerinde bir enerji bölümü kurdular.

Amaç tabii ki tasarruf. Şu anda, bölümden insanlar fotovoltaik kurulumun mümkün olacağı nesneleri seçiyorlar.

“Bir hedef, Pardubice şehrinin mülkü üzerinde enerji kaynaklarının hazırlanması ve müteakip inşaatı ve topluluk enerjisi için hazırlıktır. İkinci hedef, işlevsel enerji yönetiminin tanıtılması ve enerji tasarrufu önlemlerinin hazırlanmasıdır. Spoleczne’den bir siyasetçi olan Služeb Ondřej Hlaváč’ın Yönetim Kurulu Başkanı, “Amaç, şehrin en azından kısmi enerji kendi kendine yeterliliği ve satın alınan enerji miktarının kademeli olarak azaltılması ve dolayısıyla işletme maliyetlerinin düşürülmesi” dedi. pro Pardubice ve meclis üyesi František Brendl’in çok iyi bir arkadaşı, ČTK’ya söyledi. Ne de olsa o da yeni belediyede çalışacak.

“Orada ayda 20-25 bine part-time bir iş bulmalıyım, gizli gizli bir şey yapmak istemiyoruz. Bir bölüme başlıyoruz, gereğinden fazla çalışma olacak. Şimdiye kadar, şehirde neredeyse hiçbir şey yapılmadı. Hala tasarruftan söz ediliyordu ama sonuç sıfır. Sübvansiyonlara ulaşmadık, uyuyakaldık, kazmadık,” dedi Brendl.

Konseyin son toplantısında, bazı muhalefet temsilcileri bunu kanıksadı. Belediye meclis üyesinin şehir toplumuna katılmak için para alması hoşlarına gitmedi.

“Bu iş için para aldığın için sana hayranım. Bu cesaret ister” dedi ODS lideri ve eski belediye başkan yardımcısı Jan Mazuch. “Sonbaharda koalisyon müzakereleri yapıldığında, bazıları bizi beşinci belediye başkan yardımcılığı için mücadele etmekle suçladı ki bu da doğru değildi. Eh, şimdi Ekim ayında hiçbir şeyi kalmamış biri için benzer bir şey yaratılmış gibi görünüyor,” KDU-ČSL’den Vít Ulrych, Together for Pardubice’in önde gelen yüzü olan Brendl’in şu anda ücretli bir görev alamadığını ima etti. sonunda belediye.

“Meslektaşım ve ben kesinlikle Şehir Hizmetlerini soymayacağız.”

Ancak 2010-2014 yılları arasında belediye başkan yardımcılığını deneyen Brendl, böyle bir yorumu reddediyor. “Spolu koalisyonundan meslektaşlar onu öyle bir şekilde aldılar ki, Ondra Hlaváč ile onu çalmak için Služeb’e gidiyoruz. Yaklaşık sekizinci kez duyduğumda ikimiz de kulüplerine geldik ve onlara her şeyi anlattık. O zaman bana karşı şutlarını gerçekten anlamadım ama öte yandan muhalefette olsaydım muhtemelen aynısını yapardım” dedi.

Koalisyon, yeni bölümün kurulmasının arkasında ve bunun getirilmesinin mantıklı olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek. Ama gerçek şu ki, şu anda alternatif kaynaklar tüm şirketlerin ve belediyelerin çıkarına ön plana çıkıyor. Bunun nedeni, hükümetin topluluk enerji seçeneklerini kullanılabilir hale getirme kararıdır.

Yeni kurulan aktif müşteri enstitüsü, herkesin ürettiği elektriği örneğin bir kulübeden bir apartman dairesine, aynı zamanda bir ofisten bir anaokuluna veya huzurevine kadar farklı bir aktarma noktasında paylaşmasına olanak tanıyacak. Bu şekilde, bir konumdan on adede kadar teslimat konumuna, örneğin geniş bir aile içinde, birden fazla faaliyeti olan bir şirkette veya yalnızca köydeki ofislerde paylaşabilecektir. Gerçek ve tüzel kişiler, belediyeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar birbirleriyle elektrik enerjisi paylaşabilir. Üye sayısı teslim noktası sayısına göre hesaplanacaktır.

“Bu, güneşten elektrik üretme lehine büyük bir oyun değiştirici. Seçim döneminin sonuna kadar çatılara iki megavat saate kadar elektrik üretebilen paneller yerleştirme planımız var ve bu hiç de küçük bir başarı değil. Ancak iş çok daha fazla olacak. Enerji tasarruflu ampuller gibi gösterişler de dahil olmak üzere henüz hiçbir şeyimiz yok. Bu sektöre odaklanmış bir şirketi olan Brendl, “Yeşil çatılarımız yok, yağmur suyu tutmuyoruz, enerji kontrolümüz yok, tek kelimeyle hiçbir şey yok” diye ekledi.

“Devam edeceğiz ve sonra gideceğiz. Meslektaşım Hlaváč ve ben bu pozisyonlarda yaşlanmak istemiyoruz. Ama bunun için bir şirketimiz var, bu bize iyi bir yaşam sağlıyor, bu konuda şehre yardım etmek mantıklı. Ve bunun için bir ödül almayı adil buluyorum, bunu bir ceza olarak yapmak istemiyorum. Onunla çalışmak devre arasında daha fazla olacak,” diye ekledi Brendl.

Şimdiye kadar, Pardubice enerji tasarrufu alanında çok çekingen. Geçmişte, örneğin okullarda su ve elektrik tüketimini izlemek için sevkiyat başlatıldı ve Şehir Hizmetleri, genel aydınlatma lambaları için kademeli olarak enerji tasarruflu ampuller takıyor. Ama onlar bile her yerden uzak.

“Her yıl, en önemlisi finansman alanı olmak üzere, kamu aydınlatmasının yenilenmesine bir dizi faktör engel oluyor. Bu nedenle, bu alandaki sübvansiyon politikasının yenilemelerin kapsamı üzerinde de etkisi olacaktır. City Services sözcüsü Klára Sýkorová, “Aydınlatma armatürlerini kademeli olarak değiştirmek daha uygun görünüyor” dedi.