Pardubice’de halk, Rudoarmjc heykelinin kaderini bir referandumla belirleyebilirdi.

Becayiş

New member
Politikacılarla konuşun. Ve böylece sorumluluk Pardubice sakinlerine düşüyor.

İlk olarak, anlaşmazlık bir Kızıl Ordu kadın heykelinin Cumhuriyet Meydanı’nın yerine mi dikilmesi gerektiği veya onun yerine açık bir yere mi taşınması gerektiği konusunda ortaya çıkabilir. Referandum devreye girdi.

Fikir son meclis toplantısında ortaya çıktı ve oldukça hoşuma gittiğini söylemeliyim. Her şey hakkında pek çok fikir farklılığı var, belediye binasında anlaşmaya varacak epeyce kişi olacaktır. ANO hareketinden Pardubice belediye başkanı Jan Nadrchal, bunun zarif olacağını söyledi.

Beşinci yıl için iki seçim yapılması uygundur. Avrupa Parlamentosu’nun yapısı oylanacak ve en geç Haziran ayında bölgesel seçimler yapılacak.

Avrupa seçimlerinden korkardım. Referandumun geçerli olabilmesi için seçmenlerin en az yüzde 35’inin oy kullanması gerekiyor. 1957’de kurulan makineyi, selefi Martin Charvt tarafından açılmadığı sürece indirebilen Nadrchal, bunun bölgesel seçimler sırasında böyle bir sorun olmaması gerektiğini ekledi.

Geçen yıl belediye seçimleri öncesi siyaset yüklü bir karanlıkla duyguları körüklemek istemediğini açıklayarak tartışmayı kesti. Seçimler çoktan yapıldı ve politikacılar artık, uzmanlara göre yerleşik bir kültürel değeri olmayan arazileri kaldırmaya açık.

Şimdi kaldırmazsak, asla kaldıramayacağız. Spolen for Pardubice meclis üyesi Frantiek Brendl, daha iyi bir şans olamaz, dedi. Sm referandum çantası olmaz. Bence meclis karar vermeli. Halk bizi seçti. Pardubice için Spolen meclis üyesi, Ovem’i görevden almanın tek yolu referandumsa, ben yanlısı olacağım dedi.

İlk acelesi var. Meclis üyeleri, Azat Edilmiş Adamlar Anıtı’nın kaldırılmasını ele almak için oy kullandı. Jet süreci hiç bu kadar ileri gitmedi.

Heykelin taşınması, bu alanın canlandırılması için ilk adım olacaktır. Anıt, malikanenin ve çatısının güzel bir manzarasının olduğu şehirde bulunuyor, bu nedenle sizi bu manzarayı tamamlayacak bir şeyle alanı tamamlamaya davet ediyoruz. Anıt için değerli bir şehir ve değerli bir infaz hayal edebiliyor ve ülkemiz için ölenlerin anılarını onurlandırabiliyorum. Bu nedenle, konseyde, Anıt’ın heykel tahrif edilmeden taşınabilmesi için serbest bırakılabileceği olasılıkların araştırılması gerektiğine karar verdik, dedi Brendl.

İlk başta süreç taşındı. Meclis Üyesi işe alma seçeneklerini araştırıyor

Özgürlük Anıtı güzel bir isim ama silahın yerleştirildiği koşullar göz önüne alındığında biraz yanıltıcı. Özellikle, çoğu insan, Tyrovy Sad yakınlarındaki hapishanedeki heykelin, II. kurt dünyası Bunun için derinden dua ederlerdi.

Heykelin montajı, olay Kasım ayında gerçekleştiği için sıcak tutan yoldaşlar tarafından denetlendi. Souso, Pardubice’nin Kızıl Ordu tarafından kurtarılmasını kutlamak için Mayıs ayında değil, Kasım 1957’de açıldı. Pardubice tarihçisi Ji Kotyk, etkinliğin Mart ayında Sovyetler Birliği’nin kanlı işgaliyle bağlantılı olarak düzenlendiğini söyledi. baharatlı bağlantılar.

İlkinin aslen tiran ve toplu katil Joseph Vissarion Stalin’in bir heykeli olması gerekiyordu. Komünistler, eski Sovyetler Birliği kültünün düştüğü 1956 yılından sonra bu çantayı imha etmek zorunda kaldılar. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin ilk sekreteri Nikita Sergeevich Khruov bununla ilgilendi.

Ve sözleşme için ikinci argüman, Kızıl Ordu’nun Pardubice’de dükkan bile açmamış olmasıdır. İki gündür Almanlarla birlikte oldukları bir zamanda şehre gitti. Pardubice’de bir Kızıl Ordu askerinin öldüğünü, ancak bunun muhtemelen alkolle ilgili olduğunu söyleyen Kotyk, Pardubice halkının ve temsilcilerinin, ayrılışı ayarlayan Almanların çıkarılmasına aktif olarak katıldığını sözlerine ekledi.

Tabii ki, temsilciler arasında şehirde gerekli değişikliklere karşı çıkan epeyce var. Bunlardan biri ODS temsilcisi Petr Klimpl. Ben muhafazakar bir avcıyım ve bu tür değişiklikleri sevmiyorum. Konseylerden birinin referandumunu biraz abartarak değiştiren Klimpl, atalarımız anıtı oraya dikti, bu yüzden orada kalması gerektiğini söyledi.

Aynı iddia, Pardubice Belediyesi’nin muhtırayla bağlantılı olarak tavsiye için sunduğu bazı uzmanlar tarafından da ileri sürüldü. Anıtın kaldırılmasının siyasi sebepler dışında bir sebebi yoksa o halde olduğu yerde kalmalıdır. Gururlu insanlar tarihlerini olduğu gibi kabul ederler, çünkü bu onların tarihidir. Zayıf uluslar tarihlerinden utanırlar. Örneğin, Hradec Krlov’daki Doğu Yankıları Müzesi’nin editörü Petr Grulich, totaliter rejimlerin tarihi siyasi gündemlerine göre yeniden yazmaya ve böylece geçmişin hatıralarını yok etmeye çalıştığını yazdı.

Hiçbir şey olmasaydı, onun yerine iki açık hava müzesi olacaktı.

Ancak Pardubite meslektaşı, şehir temsilcisi geçmişte bu sloganı paylaşmış olsaydı, Pardubice’nin şehrin merkezinde bir Nazi-komünist balosu düzenleyeceğini söyleyerek karşı çıktı.

Tarihsel olarak mevcut olanın yerine, kancalı bir Alman kartalı, makineli tüfek, çiftlik traktörü veya Vladimir İlyi Lenin’e ait tiyatronun önünde vardı. Bütün bu günler yavaş yavaş kayboldu. Kotyk, totaliter rejimler, Naziler ve Komünistlerin Cumhuriyet’in yerini kendi kült mekanları olarak gördüklerini, tüm eşyalarını orada bırakırsak orada garip bir açık hava müzesi yaratılacağını söyledi.

Heykelinizin şehir merkezine taşınması kabul edilemez. Sürecin dinamiği, Rusya’nın Ukrayna’daki müdahil olmasına bağlandı. Bazı politikacılar için, Josef Malejovský’nin cesedinin üzerimde kaybolmasına karar vermek bardağı taşıran son damla oldu.

Tarihten ayrılmanın bir hatırlatıcısı olsaydı, heykeli yıkmak istemezdik. Öte yandan, kendimi gerçekten büyük potansiyele sahip bir yerde buluyorum. Daha farklı yapılabilir ve şehrin hazırlandığı Cumhuriyet’in isim değiştirme konseptine dahil olunabilirdi. Belediye Başkanı Nadrchal, örneğin, Perntejn ailesinden birinin bu alanda sanatsal bir temsilini hayal edebiliyorum, diye ekledi.