Pardubice ünlülerinin avukatı gözaltında, polis onu cinayet hazırlamakla suçluyor

Becayiş

New member
Sanığın çalıştığı Pardubice hukuk firması bölgede en çok arananlardan biri. Şirket kazandığı birçok unvan ve ödülden gurur duymaktadır.

Bu ofisteki avukatların Kasım ayında Pardubice sözcüsü Martin Charvát ve eski Ticaret Odası başkanı Jozef Koprivňanský tarafından işe alınması tesadüf değil. Her ikisi de avukatların, Pardubice Belediye Binası'ndaki kamu ihalelerini etkiledikleri şüphesini gidermelerine yardımcı olacağına inanıyordu.

Şirketin müşterileri, Perşembe akşamı, editörlerin adını bildiği şirketin ana yüzünün gözaltına alındığına ilişkin bilgilerin kamuoyuna açıklanmasıyla daha da büyük bir sürprizle karşılaştı. Tanınmış bir avukat tutukevine gitmek zorunda kaldı.

“Bölgesel ceza müfettişleri, Pardubice'den 67 yaşındaki bir adamı, suç ortağı olarak işlenen özellikle ciddi cinayet suçuyla suçladı. Adamlar onu, 2022 sonbaharında o zamanlar 40 yaşında olan bir adamın öldürülmesi emrini vermekle suçluyor. Bu adam, Aralık 2022'nin ortalarında Hradec Králové'deki evinin önünde pusuya düşürüldü ve kaçırıldı. Adam o zamandan beri kayıp” dedi polis sözcüsü Iva Kormošová.

CNN Prima News'in editörleri, sanık avukatla, hakkında gözaltı kararı verilen mahkeme koridorunda konuşmayı başardı. Kasım ayında eski şikayetçi Charvát'a mahkemede savunma avukatı olarak eşlik eden adam, “Kızımın eski erkek arkadaşının ortadan kaybolması ve tasfiye edilmesi emrini benim vermem gerektiğini düşünüyorlar, bu saçmalık, tamamen saçmalık” dedi. 23.

Ancak aynı ofisten Dana Libochowitz'e göre sanık avukat, medyanın takip ettiği davada ifade vereni temsil etmiyordu, aksine hukuk firmasının yüzü olarak oradaydı. SMS yazı işleri ofisinde çalışan Martin Charvát, “Ben Dana Libochowitzová tarafından temsil ediliyorum” diye doğruladı.

Avukat, medya kuruluşlarını sevmediğini söyleyerek olağandışı prosedürü kendisi açıklıyor. “25 kişilik hukuk büromuz tek kişiden bağımsız bir ekip olarak çalışmaktadır. Dava, müvekkillerimizi ilgilendirmediği gibi hukuk firmasını da ilgilendirmiyor,” dedi hukuk firması adına genel müdür ve ortak Libochowitz.

Gerçek şu ki, sanık gazetecilerle işbirliği içinde oldukça aktifti ve parmaklıklar ardındaki hayatlarına ilişkin bilgiler yayınladı. “Bay Charvát'ın şu ana kadar gözaltında kalmasıyla anormal derecede iyi başa çıktığını söylemeliyim. Hatta bana onun içinde olduğu için mutlu olduğunu bile söylüyordu. Ona göre artık Pardubice'de dolaşmak zor olurdu” dedi örneğin.

Şimdi tam tersi bir rolde. Geçen yıl mayıs ayı ortasında başlayan davanın soruşturmasının nasıl sonuçlanacağını görmeyi bekliyor. O sırada dedektifler, müdahale biriminin yardımıyla Pavel Matuška'nın ortadan kaybolmasından şüphelenilen Brno'lu üç erkeği (44, 49 ve 60 yaşında) tutukladı.

Sözcü Kormošová, “Özellikle ciddi iki suç olan cinayeti ve özellikle ciddi bir suç olan kişisel özgürlükten yoksun bırakmayı suçladılar” diye ekledi.

Ancak avukat Lucie Hořeňovská meslektaşının masum olduğuna inanıyor. “Doktor, iddia edilen şeyle herhangi bir bağlantıyı kategorik olarak reddediyor. Aynı ofiste çalışan Hořeňovská, şüphelerin boşa çıkacağına ve müvekkilimin bu konuyla hiçbir şekilde ilişkilendirilmeyeceğine inanıyorum” dedi.