Öğrenciler ve öğrenciler Ukrayna unundan ekmek pişirdiler, bu daha zayıf ailelere yardım edecek

Becayiş

New member
“Dört yüz somun ekmek pişiriyoruz. Okul olarak laboratuvarımız olduğu için unu incelettik. Yani ne kadar su içerdiğini, yoğunluğunun ne kadar olduğunu ve ne kadar gluten içerdiğini biliyoruz. Meslektaşlarımız sayesinde, ilk denemede iyi ekmek pişirmek için mükemmel koşullara sahibiz” dedi mesleki eğitim ustası David Jeřábek.

İşe yarayan yedi üçüncü sınıf öğrencisini geri çekti. Bunların arasında Daniel Hájek de var. Genç fırıncı soğumuş son somunları paketliyor.

Yemek yapmaktan hoşlanıyor. Ailesi, Bílovice nad Svitavou’daki aile fırınının sahibidir. “Annemle babamın parası yetmeyince fırının başına geçeceğim. Bu bir zorunluluk ve ben kesinlikle bir fırıncı olmak istiyorum. Bir fırında büyüdüm, benim için bu hayatın doyumudur. Dedemin zaten değirmenleri ve fırınları vardı. Daha sonra ebeveynler işi devraldı ve şimdi sıra bende” dedi Daniel Hájek.

Onunla birlikte memleketinden gelen unla yemek pişiren Ukraynalı çocuk Nikita da üçüncü sınıfların en iyileri arasında yer aldı. “Burada unumuzdan ekmek pişirmemiz güzel. Ukrayna’ya elimizden geldiğince yardım ediyoruz” dedi Ukraynalı genç fırıncı.

Ukrayna unu siparişi kademeli olarak oluşturuldu. Usta pazartesi günü öğrencilerle birlikte ilk on numuneyi pişirdi. Salı ve Çarşamba günleri yoğun bir şekilde pişirildiler. Dört yüz ekmeği birden pişiremedikleri için aşama aşama ilerlediler. Pişirdiler, soğumaya bıraktılar ve sardılar.

“Eski fırıncılar bize her zaman ekmeğin ağırlığı arttıkça soğuması gerektiğini öğrettiler. Yani ekmeğimiz 600 gram ise en az altı saat soğuması gerekiyor. Ancak soğukta dışarıda değil, yavaş yavaş doğal ortamda” dedi Jeřábek.

Okulun fırıncıları klasik ekmeği tercih etti ama tarif tabiri caizse una göre hazırlanmıştı. Yüzde seksen buğday unu ve yüzde yirmi çavdar ununun karıştırılmasıyla oluşturuldu.

Hamur işi daha ekşi, fırıncılar da ithal unun menşe ülkesini vurguluyor çünkü Ukrayna’daki insanlar bu tadı seviyor.

Jeřábek ve öğrencileri, hayırsever amaçlarla yemek okulunda çalıştıkları sekiz yıl boyunca henüz yemek pişirmediler, ancak anaokulları ve ilkokullar için genellikle indirimli yemek pişiriyorlar. Jeřábek, “Bizim için bu mükemmel bir oyalanmaydı ve ekmeklerin nereye gideceğini öğrendiğimizde karar verecek başka bir şey yoktu” dedi.

Sabah saat on civarında, gıda bankası çalışanları özel bir Ukrayna unu siparişi için geldiler.

Ukrayna’daki mayınlı bölge sorununa ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlayan Mayın tarlasından ekmek pişir projesi, Bozena mayın temizleme kitinin satın alınması için yeterli paranın toplanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

“Pişirmeyi bir meydan okuma olarak kabul ettik. İyi bir amaç için yemek pişirdiğimizi biliyoruz, dolayısıyla tüm etkinliği kısa sürede gerçekleştirmek sorun olmadı” dedi Gıda ve Hizmetler Ortaokulu müdürü Zdeněk Zítko.