MEF ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİLİKÇİ UYGULAMA ve DİJİTAL ÖNCÜLÜKLERİ AMERİKA’DA BÜYÜK İLGİ UYANDIRDI

bencede

New member
San Diego’daki American Council on Education ACE2022 toplantısında, MEF Üniversitesi Amerika Yükseköğretiminde İlgi Uyandırdı

Dünya yükseköğretiminin itibarlı kurumu Amerikan Eğitim Kurulu (American Council on Education)’ın San Diego’da 5-7 Mart tarihleri içinde düzenlenen ve Amerika yüklü olmak üzere dünyanın dört bir yanından 2000’e yakın rektör ve üst yöneticilerin katıldığı 103. Kongresi’nde Prof. Dr. Muhammed Şahin görüşmelerde bulundu. MEF Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği öncü ve yenilikçi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Biroldukça Amerikan Üniversitesi ile iş birliklerinin birinci adımını attı.

MEF ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİLİKÇİ UYGULAMA ve DİJİTAL ÖNCÜLÜKLERİ AMERİKA’DA BÜYÜK İLGİ UYANDIRDI

ACE’nin 103. Kongresi’nde Türkiye’den katılan tek Üniversite olarak MEF Üniversitesi büyük ilgi uyandırdı. MEF Üniversitesi’nin tüm programlarında uyguladığı faal öğrenme usulü “Flipped Learning”, yapay zeka yardımıyla kendini öğrenciye adapte ederek şahsi öğrenme ortamı sağlayan “Adaptive Learning” (Uyarlanabilir Eğitim Platformu)’nu öğrencilerinin kullanmasına sunması, final imtihanlarını kaldırarak proje bazlı ölçme kıymetlendirme sistemine geçmiş olması, öğrencilerinin tüm lisans eğitimleri boyunca profesyonel gelişim ve şahsi yetkinlikler manasında 17.000’in üzerinde eğitim gereci bulunan Linkedln Learning’e tam ve sınırsız erişim sağlayabiliyor olmaları ve dallarıyla ilgili edX’ten ve Linkedln’den alacakları dersleri mezuniyetlerine saydırabilmeleri, bu manada MEF Üniversitesi’nin Linkedln ve edX ile muahede imzalamış olması çok ilgi çekti.

MEF, Dünyanın En Âlâ Üniversitelerinden University of California San Diego ile İşbirliği Görüşmeleri Yaptı

Prof. Şahin THE 2022 Dünya Üniversite Sıralamasında 34. sırada yer alan University of California San Diego Rektörü Prof. Dr. Pradeep K. Khosla ve Öğrenme ve Öğretme Yöneticisi Doç. Dr. David Ruiter ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, MEF ile University of California San Diego içinde 3+2 (Lisans + Milletlerarası Yüksek Lisans) programları ile ilgili prensipte işbirliği yapılmasına karar verildi.

University of California San Diego Rektörü Prof. Dr. Pradeep K. Khosla ile yapılan görüşmede, Prof. Khosla MEF’in tüm yenilikçi uygulamalarından etkilendiğini, yükseköğretimde değişim için MEF’in değerli adımlar attığını söylemiş oldu. MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, MEF Üniversitesi’nde Flipped Learning’in nasıl kurulduğunu, öğrenci ve akademisyen paylaşımlarını, sistemin kısa vakitte getirdiği muvaffakiyetleri ve yarattığı dönüşümü, MEF Üniversitesi’nin kısa vakitte kat ettiği yolu ve muvaffakiyetlerini aktardı. Prof. Şahin MEF’in yükseköğretimdeki başka öncülüklerinden de bahsetti. Prof. Şahin’i MEF’in yakaladığı Flipped Learning başarısı ve başka yenilikçi teşebbüsleri için tebrik eden Prof. Khosla, MEF ile yapılacak 3+2 muahedesinin takipçisi olacağını iletti.

ABD’de yaptığı görüşmelerle ilgili MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, MEF Üniversitesi’nin yenilikçi yaklaşımlarına duyulan ilgiye dikkat çekerek “MEF kısa vakitte inovatif eğitim sistemi ve yükseköğretimdeki yenilikçi yaklaşımlarıyla öncü oldu. MEF yalnızca Türkiye’ye değil dünya için örnek bir gelişimi teşkil ediyor. Dünyanın bugün yapmak için konuştuklarının birçoğunu biz yıllar evvel başlattık. Bu gurur verici” dedi.

ABD’nin 1918 yılında kurulmuş olan itibarlı yükseköğretim kuruluşu Amerikan Eğitim Kurulu (ACE) ABD’nin önde gelen yükseköğretim kurulu olarak kabul ediliyor. İştirakçilerine, meslektaşlarıyla profesyonel ağlarını geliştirme fırsatı sunan ACE, düzenlediği paneller, yuvarlak masa toplantıları ve resepsiyonlar ile yükseköğretimin sıkıntıları, yenilikleri hakkında genel paneller ve mevzu bazlı sunumlarla katkı veriyor.