Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: İngiltere garantör üzere davransın!

bencede

New member
Birleşmiş Milletler 77. Genel Konseyi görüşmeleri için New York’ta bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 için kaldırma sonucunı kınayan Tatar, bu sonucunın kabul edilemez olduğunu söylemiş oldu.

BÜYÜK GERGİNLİĞE YOL AÇACAK

Güney Kıbrıs’ın aslına bakarsanız silahlandığına ve bu tıp silahlanmanın hiç bir yarar sağlamayacağına dikkati çeken Tatar, ‘’Bu (karar) adayı daha fazla silahlandırmak suretiyle bölgedeki gerginliği ve bölgedeki tansiyonu yükseltir ve bu da kimsenin işine gelmez. Bu nitekim düzgün bir hareket değil, Rumların bana nazaran bir çılgınlığıdır‘’ değerlendirmesinde bulundu. ABD’yi bu sonucu gözden geçirmeye çağıran Tatar, ‘’Alet olacakları iş, bu biçimde bir silahlanmayla, şayet bu silahları vereceklerse, Kıbrıs’ta hakikaten hiç dilek edilmeyen birtakım gerginliklere vesile olacak’’ dedi.

İNGİLTERE SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİYOR

Kıbrıs’ta üç garantör ülkeden biri olan İngiltere’nin Kıbrıs tavrını pahalandıran ve garantör ülke sorumluluğunu yerine getirmediğini vurgulayan Tatar, şunları söylemiş oldu: “Şimdi hâlâ daha öyledir. İngiltere seyirci kalıyor. İngiltere Kıbrıs’ta kaidelerin Kıbrıs Türklerinin aleyhine, Kıbrıs Rumlarının lehine bu türlü cereyan etmesine büsbütün seyirci kalmıştır. Hiç kılını kıpırdatmamıştır zira güneyde üsleri var, kendi menfaatleri var. Bunu üzülerek söylüyorum fakat hakikaten Kıbrıs’ta bu kadar adaletsizliğe seyirci kalan, tarafsız olması gereken bir garantör ülkenin sorumsuzluğu bu kadar sürdürmesi beni hayal kırıklığına uğratmıştır. Hala daha ambargo ve izolasyonlar altında her türlü haksızlığa uğrayan Kıbrıs Türk halkına seyirci kalıyorlar.’’ Tatar, Rusya’dan uçuşlar için şu değerlendirmeyi yaptı: “(Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuşlar) Şu anda benim bilgim Rus kökenli bir firmanın bizim sivil havacılık yönetimimize uçuşlar için başvurduğu biçimindedir.”