Kremalı Somonlu Makarna Tanımı

celikci

New member
Kremalı Somonlu Makarna Tanımı İçin Malzemeler

• 200 gram makarna (fettucine kullanıyorum)
  • 350 gram somon
  • 200 ml krema
  • 1 adet soğan
  • 2 yemek kaşığı soya sosu
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kekik
Kremalı Somonlu Makarna Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Kaynayan suya tuz ek edelim. Makarnaları ekleyip haşlanmaya bırakalım. Ben bu tanımı fettucine makarna ile hazırlıyorum, dilerseniz penne makarna da kullanabilirsiniz.
  2. Somonu küp küp doğrayalım. Soğanı yemeklik doğrayalım. Dilerseniz julyen de doğrayabilirsiniz, sizin tercihinize bağlı
    🙂
  3. Geniş bir tavaya zeytinyağı yahut sıvıyağı alalım. Soğanları ekleyim pembeleşinceye kadar kavuralım.
  4. Somonları ekleyip nazikçe karıştıralım. Somonlar 3-4 dakika içerisinde pişecektir. Tavayı ileri geri sallayarak da pişirebilirsiniz.
  5. Somonların rengi dönünce üzerlerine soya sosunu ek edelim. Ben bu tanımda tuz yerine soya sosu kullanıyorum, farklı bir lezzet veriyor ancak soya sosu bu tanımın şayet olmazsa olmazı değil, kimi vakit de soyasız hazırladığım da oluyor.
  6. Ocağı biraz kısıp kremayı ek edelim. Nazikçe karıştıralım. Yaklaşık 1 dakika kaynadıktan daha sonra, makarnaları ekleyelim ve makarna kremayı çekinceye kadar 1-2 dk daha pişirip ocaktan alalım. Somonlu kremalı makarnamız servise hazır. Bekletmeden sıcağıyla servis edelim. Afiyet olsun.
Not; Somon fiyat olarak son vakit içinderda fazlaca arttı. Ancak şöyleki söyleyeyim, bu verdiğim ölçülerle 2 kişi fazla fazla doyuyor, hatta 3 bireye de kâfi. Baktığınızda dışarıdan alacağınız 2 kişilik hamburger yahut pizza menüden daha ucuza bile gelecektir. Üstelik epeyce daha sağlıklı ve besleyici
🙂

Kremalı Somonlu Makarna Tanımı Fotoğraflı Yapılışı