Kaldırımlar dökülüyor, bisikletliler için tehlike oluşturuyor. Pardubice Barış sınıfını yeniden onaracak

Becayiş

New member
Örneğin Pardubice'deki Míru Bulvarı'nda galuskalarla yol bisikletiyle gitmek mantıklı değil. Fayansların arasındaki delikler bisikletçiyi nispeten yüksek düşme riskine sokacak kadar büyüktür.

Sık sık yapılan kısmi onarımlara rağmen bölgesel başkentin ana caddesinin doğu ucu hiç de iyi görünmüyor ve belediye meclis üyelerinin tepki vermesi gerekiyor. “Pardubice'deki Míru caddesinin yaya bölgesi olan ve kaldırımı hasarlı olan ikinci bölümünün onarımı muhtemelen gelecek yıl gerçekleşecek. ANO'dan Pardubice I Belediye Bölgesi belediye başkanı Filip Šťastný, ČTK ajansına verdiği demeçte, “Bu yıl şehir yeniden inşa yöntemine karar verecek ve onu tasarlayacak.” dedi.

Geçtiğimiz yıl caddenin ilk kısmı belediye binası tarafından ağır toplu taşıma araçlarının ve binek araçların çalışmasına olanak sağlayan teknoloji kullanılarak onarıldı. İkinci bölümde ise artık orada daha yoğun trafik çalışmadığından buna gerek kalmayabilir. “Kentle işbirliği içinde topyekün bir yeniden yapılanma planlıyoruz. Kapsamı henüz belirlenmedi” dedi belediye başkanı.

Ona göre troleybüsler caddenin bu kısmına henüz dönmeyecek, dolayısıyla belediye daha ucuz bir teknolojiyi tercih edebilir. Kaldırım artık o kadar stresli olmayacak. Bazı temsilcilere göre, sokakta çok yavaş ilerlemelerine rağmen kaldırımdaki sürekli deliklerin sorumlusu troleybüslerdi.

“Ancak havadaki önemli bir değişiklik, çok yağmur, suyun kaldırımın altına girmesi için yeterli oluyor ve 10 tonluk troleybüsler kaldırımı gevşetiyor. Kaldırımların köşeleri kırılıyor. Zaten hasar olayları var, bloklar eğildi, bisikletçiler jantlara zarar verdi ve sürücüler araç şasisine zarar verdi” dedi muhalefet temsilcisi ve ODS'den ulaşımdan sorumlu eski belediye başkan yardımcısı Petr Kvaš.

Toplu taşıma artık kaldırıma zarar vermiyor

Bu nedenle geçen Aralık ayından bu yana Zelená brány'den Sladkovského Caddesi'ne kadar olan bölümdeki Míru Caddesi boyunca toplu taşıma çalışmıyor. O zamandan beri yolun durumu radikal bir şekilde kötüleşmedi, ancak hala ideal olmaktan uzak.

“Kaldırım ideal durumda değil ama ben buna stabil bir durum diyebilirim, artık bizim için dağılmıyor. Ancak Barış sınıfının onarıma ihtiyacı var, bazı fayanslar kırılmış. Otobüsler yerleştirildikten sonra bisiklet ve yürüyüş için güvenli hale getirmek amacıyla çakıl ekledik. Fayanslar değiştirilmedi” dedi Filip Šťastný.

Hasarlı kaldırımın değiştirilmesini de içerecek olan onarımlar büyük olasılıkla bu yıl başlamayacak, bu nedenle en azından bisikletçilerin nispeten uzun bir süre daha dikkatli olmaları gerekiyor.

“Kendi adıma, gelecek yıl onarımı gerçekleştireceğimizi umuyorum. Bu yıl projeyi ve hazırlığı yönetmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Artık sokak tehlikeli olmayan bir durumda ama pek çekici de değil. Yeniden yapılanma şehir bütçesinden karşılanacak” diye ekledi belediye başkanı.

Belediye, Barış Sınıfı'nı Avrupa'nın desteğiyle onardı ve 2015'te hizmete açtı. Granit kaldırımın kirlendiği ve üzerinde yağlı yemek lekelerinin olduğu kısa sürede anlaşıldı. Temizlenemezler. Yol, toplu taşıma araçlarının ve yolcu trafiğinin yükünü de kaldıramadı. Bu nedenle Mira sınıfının iki bölümü geçtiğimiz yıllarda belediye binası tarafından onarıldı. Onarılan bölümde fayanslar çimento yatağına sağlam bir şekilde yerleştirilmiş ve Sladkovského caddesi ile kesişen kısımda çimento beton yüzey bulunmaktadır.

Troleybüslerin gelecekte Míru Bulvarı'na dönüp dönmeyeceğine karar vermek artık politikacılara kalmış. Henüz öyle görünmüyor. Yakın zamanda ANO hareketinden Ulaştırmadan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Jan Hrabal, “Bir vatandaş olarak, Míru sınıfının troleybüssüz versiyonunu tercih ediyorum, ancak troleybüslerin orada çalışması gerektiği bilgisine dayanarak bu görüşü kabul etmek zorundayım” dedi. Politikacı, “Ben şahsen troleybüslerin Míru sınıfına ait olmadığını düşünüyorum” diye ekledi.