Hidrojenle çalışan şantiye araçları – DLR, genişletme makinesi fikrini onurlandırdı

celikci

New member
DLR.IDEA AWARD 2021 “Yeşil Şantiye – CO” kazananları2“ücretsiz üretim”, Stuttgart’taki DLR Araç Konseptleri Enstitüsü’nden Nicolas Muck ve Steffen Wieser.

Gelecekte, ağır şantiye araçları da hidrojenle daha uzun operasyonların üstesinden gelebilmelidir. Bir hidrojen genleştirme makinesi bunu mümkün kılmalıdır. Bu makine hidrojenin yüksek basıncını depodan alır ve yakıt hücresi için düşürür. Bu işlem sırasında açığa çıkan enerji bir jeneratör tarafından elektriğe dönüştürülür. Elektrik, hidrojen aracını sürmek için bir elektrik motorunda kullanılabilir. DLR, gelecekteki mobilite için bu yenilikçi fikri, teknoloji transferi için uygulamaya yönelik fikirleri ve yaratıcı çözümleri destekleyen DLR.IDEA AWARD ile ödüllendirdi.

Hidrojen genleşme motoru sayesinde daha fazla enerji ve menzil

Alınan fikirlerden bir jüri, “Bir H’nin enerji ve pazar potansiyeli analizi” önerisine karar verdi.2-Genişletme Motoru” seçildi. Nicolas Muck ve Steffen Wieser, araçlardaki mevcut hidrojen kaynağından daha fazla enerji üretebilecek bir fikrin peşinde oldukları için ödüle layık görüldüler.

Bu yenilikle birlikte, yakıt hücresi teknolojisi, tamamen bataryalı elektrikli mobiliteye kıyasla daha rekabetçi olabilir ve yakıt hücreli araçların menzili artırılabilir. Gelecekte, genleşme makinesi, basınç akümülatörleri ile her türlü sabit ve mobil hidrojen uygulamasında kullanılabilir.

Bu nedenle DLR Teknoloji Transferi, “H2Ex” (H2Ex) proje başlıklı bir pazar araştırmasını finanse etmektedir.2Ödül kazananların genişletici-jeneratör sisteminin enerji ve pazar potansiyelini daha ayrıntılı olarak incelediği -genişletici).

DLR iç fikir yarışması DLR.IDEA AWARD’ın reklamı her yıl çeşitli konularda yapılır. Kazananlar bir sonraki yıl ödüllendirilir. Ödüller, 13 Temmuz’da DLR Yönetim Diyaloğu’nda takdim edildi. Ödüller ve ödül kazananlarla ilgili bilgiler hala https://event.Haber/awards/dlr-idea-award/ web sitesinde mevcuttur.