Haberler ve araştırma, güvenli kuantum iletişimi için büyük bir saldırı başlattı

celikci

New member
Federal hükümet, önümüzdeki yıllarda optik kuantum iletişimi alanındaki desteğini büyük ölçüde artırmak istiyor. Federal Araştırma Bakanı Anja Karliczek, 17 Mayıs 2019’da Berlin’deki Fraunhofer Forum’da düzenlediği basın toplantısında yeni büyük saldırı QuNET’in resmi olarak başladığını duyurdu. Gelecekte, dokunma korumalı kuantum tabanlı iletişim ağları için fotonik teknolojiler üzerinde yoğun araştırmalar yapılacaktır. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Fraunhofer Uygulamalı Optik ve Hassas Mühendislik Enstitüsü IOF liderliğindeki projeye uydu tabanlı kuantum iletişimi alanındaki uzmanlığıyla katkıda bulunuyor.

Veri trafiğinin güvenliği, dijital toplumun en büyük zorluklarından biridir. QuNET (=Kuantum Ağı) projesinde, iletişim ağlarını daha güvenli hale getirmek ve hassas bilgileri gizliliği korunacak şekilde iletmek için kuantum fiziği yasaları kullanılmaktadır. QuNET, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’ndan (Haberler) başlangıçta 25 milyon avroluk bir finansman hacmiyle sonbaharda başlayacak.

Bakan Anja Karliczek, Haberler’nin planlarını sundu: “Dijital çağda, iş dünyası ve toplum her zamankinden daha fazla güvenli iletişime bağlı. Güvenli veri hatları çağımızın can damarıdır. Bu nedenle veri alışverişi mümkün olduğunca güvenli yapılmalıdır. Kuantum iletişim bunun için eşsiz fırsatlar sunuyor.Almanya ve Avrupa başkalarına bağımlı kalmamak için bu alanda kendi yetkinliklerini geliştirmeli.Bu nedenle geleceğin bu alanında araştırmaları ilerletmeliyiz.Almanya ve Avrupa en güvenilir veri alanı olmalı dünyada – bu yüzden Almanya ve Avrupa gündemini belirleyen konuyu gündeme getireceğim.QuNET girişimi ile, üst düzey Alman araştırma ve şirketleri ortaklaşa geleceğin güvenli iletişiminin temelini atıyorlar.Buna katılanlara minnettarım Bu geleceğe yönelik alana bağlılıkları için benzersiz bir proje.”

QuNET’in amacı güvenli iletişimdir. Her şeyden önce, devlet kuruluşları, bankalar ve güvenlik açısından kritik şirketlerin güvenlik altyapılarını yeniden düşünmeleri ve yenilemeleri gerekiyor. Toplam yedi yıl sürmesi planlanan projenin aynı zamanda bir Alman kuantum iletişim altyapısının geliştirilmesi için merkezi bir platform olarak hizmet etmesi ve gelecekteki bir kuantum internet için çığır açması amaçlanıyor. Avrupa düzeyinde, federal hükümet ve QuNET ortakları, güvenli bir Avrupa veri alanı yaratma hedefini takip ediyor.

Uydu tabanlı kuantum iletişiminin zorluğu

DLR İletişim ve Navigasyon Enstitüsü, 20 yılı aşkın bir süredir boş alan optik veri iletimini araştırmaktadır. Bu, çok yüksek veri hızlarında veri iletimini mümkün kılar. Enstitü, Kasım 2017’de ADVA Optical Networking ile birlikte rekoru kırdı. Uydularla ilgili bir mesafe üzerinden saniyede 13,16 terabit iletmek mümkün oldu. Enstitü, bu tür çalışmalara dayanarak, çeşitli ortaklarla işbirliği içinde birkaç yıldır uydu tabanlı kuantum iletişimini de araştırıyor.

QuNET araştırma projesinde DLR, uydular ve Dünya arasındaki kuantum durumlarının iletimi üzerinde çalışacak. Uydu sistemi, heterojen bir kuantum ağına en uygun bağlantıyı sağlamak için çeşitli kuantum teknik kaynakları ile donatılacaktır. Bu, örneğin tek fotonlu kaynakları, dolaşık kaynakları veya kuantum anahtar dağıtımı için farklı şekilde yapılandırılmış iletim modüllerini içerir.

Mümkün olan en yüksek sinyal kalitesi, kuantum durumlarının iletimi için önemlidir. Bu nedenle, uydu tarafı iletim ve yer tarafı alım optikleri, kuantum durumlarının mümkün olduğunca az girişimle iletileceği ve ışın hizalamasının son derece hassas bir şekilde tasarlanabileceği şekilde tasarlanmalıdır. DLR’nin araştırma çalışması, durum aktarımı üzerindeki etkisini ölçebilmek için ayrıntılı bir kanal karakterizasyonu da içerir.

2011 gibi erken bir tarihte, DLR, Münih’teki Ludwig Maximilians Üniversitesi ile işbirliği içinde, bir uçak ile bir yer istasyonu arasındaki kuantum iletişimini gösterebildi. Stifterverband’ın Erwin Schrödinger Ödülü, 2015 yılında bu çalışma için verildi. DLR şu anda uydu tabanlı kuantum anahtar dağıtımı geliştirmeye yönelik çeşitli girişimlerde yer alıyor.

QuNET konsorsiyum ortakları hakkında

DLR İletişim ve Navigasyon Enstitüsü

Enstitü, uzay, havacılık, enerji, ulaşım ve güvenlik uygulamalarında iletişim ve navigasyon sistemlerinin tasarımı ve analizi ile ilgilenir. Çalışma yelpazesi, temel sorulardan teknoloji gösterimlerine kadar uzanır. Enstitü çalışanları tarafından 2011 yılında Ludwig-Maximilians-Universität Münih ile birlikte özel bir gösteri gerçekleştirildi. İlk kez, bir uçak ve bir yer istasyonu arasında başarılı bir şekilde bir kuantum anahtarı üretildi – dünya çapında dokunma korumalı verilere doğru önemli bir adım iletişim.

Fraunhofer Uygulamalı Optik ve Hassas Mühendislik Enstitüsü IOF

Fraunhofer IOF, üretimden uygulamaya kadar ışığı kontrol etmek için optik sistemler geliştirir. Hizmet yelpazesi, sistem tasarımından müşteriye özel çözümlerin ve prototiplerin üretimine kadar tüm fotonik süreç zincirini içerir. Enstitü, optik bileşenler ve sistemler, hassas mekanik bileşenler ve sistemler, fonksiyonel yüzeyler ve katmanlar, fotonik sensörler ve ölçüm sistemleri ve lazer teknolojisi olmak üzere beş iş alanında faaliyet göstermektedir.

Fraunhofer Heinrich Hertz Enstitüsü HHI

Fraunhofer HHI, mobil ve optik iletişim ağları araştırmalarında ve video sinyallerinin kodlanmasında ve işlenmesinde dünya lideridir. HHI’de geliştirilen fotonik entegre devreler, fiber optik ağlar üzerinden yüksek veri hızlarının iletimi için dünya çapında kullanılmaktadır. Enstitü, QuNET projesinde, kuantum ağı için fotonik tümleşik devreler (PIC’ler) ve fiber optik ağların test edilmesi ve yönetimi konusundaki uzmanlığına katkıda bulunuyor.

Max Planck Işık Fiziği Enstitüsü MPL

Max Planck Derneği’nin MPL’si, doğrusal olmayan optik, kuantum optiği, nanofotonik, fotonik kristal lifler, optomekanik, kuantum teknolojileri, biyofizik ve fizik ile tıp arasındaki bağlantılar dahil olmak üzere geniş bir araştırma yelpazesini kapsar. Enstitü, QuNET’teki kuantum iletişimindeki uzmanlığını disiplinler arası sorular aracılığıyla genel konsepte ve güvenlik analizine katkıda bulunur. Bu, kuantum optiğindeki temel araştırmaların yanı sıra bilgi-teorik ve teknik yönleri içerir. Aynı zamanda MPL, diğer ortaklarla birlikte, klasik telekomünikasyon teknikleriyle verimli bir şekilde çalışan kuantum anahtar dağıtımı için yeni kuantum kaynakları, kuantum kapılarına verimli bağlantı teknikleri ve kuantum anahtar dağıtımı sistemleri geliştiriyor.