Friis: Krasniqi Prag'ın kralı olabilir ama asıl önemli olan kazanmak. Yedeğin performansını övdü

Becayiş

New member
Ancak Sparta yeni sezona ideal bir şekilde girmedi. Uzun süre oyuna girdi, kaybediyordu ama sonunda sonucu tersine çevirmeyi başardı. “İlk yarıdan sonra 7-0 önde olsaydık elbette daha memnun olurdum. Ama o maç beni şaşırtmadı, zor olacağını biliyorduk.”

“Oldukça katı bir hazırlığın peşindeyiz. Oyuncular çok çalıştı ama dış koşullar nedeniyle tuhaf bir durumdu ve oyunumuza dönmemiz biraz zaman alacak. Ancak Sparta'nın kazanması gerekiyor ve en önemli şey üç puan almamız” dedi Friis.

Bitiş düdüğünden sonra rahatladınız mı?
Elbette. Dediğim gibi zor olacağını biliyorduk, bu yüzden gerçekten çok memnunum. Biz koçları anlamalısınız, biz biraz deliyiz. Elbette en iyi oyunumuzu oynamak, on gol atmak ve hiç gol yememek istiyoruz ama bunu bir sezonda kaç kez yapıyorsunuz? Hiçbir zaman mükemmel bir maç oynamayacaksınız ama bu maçtan alınacak üç puan benim için mükemmel.

Maçı nasıl yaşadınız?
Hakemle kimin konuşabileceğine ilişkin kuralların değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Uygulama ekibinde maç boyunca oldukça sakin geçmesinden fayda sağladığını düşündüğüm tek kişi benim. Hepimizin bir rolü var ve otuz saniye içinde bir karar vermemiz gerekiyor ve bunun oyun üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Ve böyle anlarda sakin olmanız gerekir ki ben de öyle yaptım sanırım.

Sonunda Markus Solbakken'i görevlendirmemeye karar verdiniz. Takıma yardım etmez mi?
Sezon öncesinde burada takımın kompozisyonunun bazen biraz karmaşık olduğunu konuşmuştuk. Oyuncularınızın milli takımdan ne zaman döndüğünü, son haftalarda nasıl antrenman yaptıklarını düşünmeli ve dakikaları aralarında nasıl dağıtacağınızı planlamalısınız. Pavelka ve Sadílek hazırlık aşamasında harikalardı ve biz de bunu yapabileceklerini biliyorduk. Aynı zamanda gerekirse Lacim'e ulaşabileceğimizi de biliyorduk. Sırf gücü dağıtmamız için 3-4 oyuncu geldi. Elbette Solbakken başlayabilirdi ama benim gözümde %100 hazır değildi ve sadece beş oyuncu değişikliğimiz var. Bu bağlamda geleceğe de bakmam gerekiyor; örneğin Şampiyonlar Ligi'nin Salı günkü ön turuna.

Peki Pavelka-Sadilek ikilisinin performansından memnun musunuz?
İlk yarıyı da onların sayesinde üstün tuttuk. Topa sahip olma oranı yüksekti ve bunlar oyun planımızın bir parçasıydı. Özellikle Sadílek mükemmel bir koşucu ve bundan çok şey alıyor. Pavelka öne geçince birkaç dakika sorun yaşadık ve arkada boşluk oluştu ama bu sadece birkaç sefer oldu. Genel olarak performanslarından memnunum ve rakiplerini iyi hazırladıkları için Laci'nin işini kolaylaştırdıklarını düşünüyorum.

Yeni transfer Ermal Krasniqi'nin performansı hakkında ne düşünüyorsunuz? İki kez ayrı bir kaçışı hatalı bir şekilde tamamladı; her iki durumda da boş kalenin önünde Kucht'a pas verebilirdi.
Ben her zaman maçların olumlu taraflarını ele alan bir antrenörüm ama bu, olumsuz tarafları analiz etmediğim anlamına gelmiyor. Bunu bu şekilde koyacağım. Eğer Krasniqi iki gol atsaydı ya da bu iki şansı değerlendirebilseydi, şimdi Prag'ın kralı olacaktı. Maalesef iki kez karar verdi ve ikisinde de işe yaramadı.

Yani onu affetmeyecek misin?
Onun kalabalık bir Letna'nın önünde gösteriş yapma fırsatı bulan genç bir çocuk olduğunu anlıyorum, dolayısıyla bu kararı neden verdiğini tamamen anlıyorum. Ama tabi ki bu konuda daha iyi olmamız gerekiyor. Onu suçlamıyorum ama bundan ders alması gerekiyor. Öte yandan işin en karmaşık kısmı olan bu durumlara nasıl düştüğünü de gözden kaçırmamak lazım. Ama en basitini bile başaramadı. Neyse ki yine de kazandık.