Dünyanın merkezine giden bir asansör. Hlinsk’te eğlence ve eğitim merkezi açtılar

Becayiş

New member
Ziyaretçi, bir su damlasının döngüsünü ilk elden deneyimleyecek, bir kasırganın merkezine girecek veya bir an için tektonik süreçlerin hükümdarı olup dünyayı hareket ettirecek.

“Örneğin depremin binaları nasıl etkilediğine dair bir gösterimimiz var. Herkes Richter ölçeğinin bireysel derecelerinin gücünü test edebilir. Ancak bunlar gerçekliğe pek uymuyor, bu bizim için tüm binayı yok eder” dedi Planeta eğitim merkezinin yeni sergisinin genel yüklenicisi olan Su Kaynakları Chrudim’den Jan Doucek.

Yeni merkeze Dünya gezegeninin bir modeli hakimdir. “En büyük sergi bu. Beton bir kabukla kaplı ahşap bir yapıdır. Sanatçılar kıtaları yalnızca birkaç gün önce tamamladılar” diye ekledi Doucek.

Gezegenin derinliklerine girenler, sanal bir asansörle ulaşılabilecek 6.378 kilometre derinlikteki Dünya’nın merkezine yapılacak bir yolculuğu sabırsızlıkla bekleyebilirler.

Belirli bir alana yakınlaşan büyük sergiler sayesinde, bireysel dünya kürelerinin sergilerinde kaybolmayacaksınız. Hidrosfere ayrılan bölümde ziyaretçi bir su damlası haline geliyor ve atmosferden sızıntıya, lavaboya ve kanalizasyona kadar suyun tüm döngüsünü yaşıyor.

“Bir dizi sergi öğesi benzersizdir. Sergiye suyu fiziksel bir biçimde koymak istemedik, bu yüzden onunla farklı şekilde oynadık.” Serginin ortak yazarı Doucek, bireysel sergileri anlattı.

Gezegen Hlinsko

Açılış saatleri:

Okul yılı

Pazartesi-Cuma: 8:30–17:00

Cmt-Paz: 10:00–18:00

Resmi tatiller ve tatiller

Pzt-Paz: 10:00–18:00

Giriş:

Yetişkinler (temel giriş ücreti): 100 CZK

Aile ücreti (2 yetişkin + çocuk): 230 CZK

6 yaşından küçük çocuklar: 50 CZK

Öğrenciler/Son sınıflar/ZTP: 80 CZK

Gruplar (en fazla 30 kişi + ücretsiz eskort): 30 CZK

Aynı şekilde sanal gerçeklik sayesinde kendinizi bir kasırganın ortasında bulmanız da sorun olmuyor.

Etkileşime ek olarak, her ziyaretçinin girişte aldığı, suyun sembolü olan mavi bir top da var. Bu sayede örneğin suyun yer yüzeyinden nasıl aktığını veya aşırı kullanıldığında su sayacının çarklarının nasıl hızla döndüğünü anlayabilir.

Her şey görsel, işitsel ve özellikle sıcaklık, soğukluk ve nem değişimi de dahil olmak üzere duyumlara dayanmaktadır.

Yaratıcılar, bir zamanlar Eta şirketinin elektrikli cihazlarının geliştirilmesinin merkezi olan yeni merkezin faaliyet gösterdiği yeri unutmadı.

Her gün hem okullara hem de halka açık olacak olan yeni merkezin müdürü Petra Plisková, “Kendinizi içine ‘elektrikli süpürge’ çekebileceğiniz ve elektrikli süpürgenin nasıl çalıştığını anlayabileceğiniz dev bir elektrikli süpürge modelimiz var” dedi.

Planeta Hlinsko, oditoryum ve laboratuvarıyla yalnızca öğrencilerine fiziksel olaylarla ilgili konuları eğlenceli bir şekilde tanıtmak isteyen okullar için bir eğitim alanı olmayı amaçlamıyor. Merkez aynı zamanda çocuklu ailelere de yöneliktir.

Ara sıra ders verecek olan Jan Doucek, “Bir ebeveyn çocuğuna yardım ettiğinde, dört yaşındaki çocuğunu getirme konusunda endişelenmesine gerek yok” dedi.

Hlinsko şehri yeni eğlence ve eğitim merkezine kendi bütçesinden yaklaşık 30 milyon kron yatırım yaptı. Hlinsk Belediye Başkanı Miroslav Krčil, yeni merkezin bölge sınırlarının çok ötesinde popülerlik kazanacağına inanıyor.

“Buna kesinlikle inanıyorum ve bu vizyonla yola çıktık. 150 kilometre yarıçapında bu tip bir merkezimizin olmadığını söyleyebilirim. Kesinlikle herhangi bir IQ ve ticari parkla rekabet etmek istemedik. Okullar için eğitim programlarının yanı sıra genel halk için eğlence programları da sunabiliriz” dedi Krčil.

Hlinsk’e gelen ziyaretçiler konusunda endişelenmiyorlar. “Geçen hafta turla ilgilenen bir okul bizi aradı. Okullar için web sitesindeki rezervasyon sistemine güveniyoruz. Rehberli bir tur ayarlayabiliriz ama bir okul öğretmeni de sergideki materyalleri çocuklara açıklayabilir. Halk, çalışma saatleri içerisinde istediği zaman gelebilir.” diye ekledi Plisková.