DLR prototipi on milyon avro ile finanse edildi

celikci

New member
Kentsel hareketliliği ve lojistiği daha sürdürülebilir, verimli ve konforlu hale getiren Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), geleceğe yönelik, modüler araç konsepti “U-Shift” ile çığır açıyor. Stuttgart’taki DLR Araç Konseptleri Enstitüsü, ilk prototipi oluşturmak için Baden-Württemberg’deki Ekonomi, Çalışma ve Konut Bakanlığı’ndan on milyon hibe aldı. U-Shift konsepti, insanları ve malları taşımak için değiştirilebilir kapsüllere sahip otomatikleştirilmiş ve ağ bağlantılı bir elektrikli tahrik ünitesine dayanmaktadır.

“Bunun gibi teknolojik yeniliklerden tamamen yeni ürünler ve iş modelleri ortaya çıkabilir. Şirketlerimizi dönüşüm sürecinde desteklememiz ve geleceğin araç konseptleri ve mobilite çözümleri alanında yeni bir rol bulmalarına yardımcı olmamız çok önemlidir. Ekonomi Bakanı Dr. Nicole Hoffmeister-Kraut, U-Shift projesiyle özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerimiz için bir ‘deneysel platform’ oluşturmak istiyoruz” dedi.

“U-Shift ile DLR olarak yarının şehir içi hareketliliği ve lojistiği için çok yönlü bir akıllı çözüm geliştirdik. Bu, farklı uygulamalar için kullanılabilen çok esnek bir aracı akıllı bir altyapıyla birleştiriyor. Adım adım, şimdi siyaset, iş ve araştırma alanındaki ortaklarımızla birlikte bu konsepti sokaklara taşıyın,” diye özetliyor DLR Enerji ve Ulaştırmadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Karsten Lemmer.

Ayrıca DLR, Ekonomi Bakanlığı’nın da desteğiyle aracın ilk tam boyutlu tanıtım modelini oluşturmuştur: Tahrik ünitesi, sözde tahrik panosu, uzaktan kumandalıdır ve yürüme hızında hareket eder. İki kapsül, yolcu taşımacılığında ve gıda taşımacılığı için soğutulmuş bir kap olarak kullanımını göstermektedir. Bir sonraki adım olarak DLR araştırmacıları, 2024’ün sonuna kadar saatte yaklaşık 60 kilometre hızla gidebilen tam otomatik bir prototip oluşturmak istiyor. Bu prototipin yardımıyla U-Shift ekibi, şirketler için yenilikçi iş alanlarını inceleyecek. örneğin lojistik endüstrisindeki şirketlerle yapılan pilot testlerde, yeni mobilite hizmeti tekliflerinin bağlamı ve mevcut iş alanlarının yeniden düzenlenmesi. Daha fazla araştırma, kullanıcı deneyimlerinin yanı sıra operatör ve paylaşım modellerinin analizlerine odaklanır.

U-Shift araç konsepti

U-Shift konsepti, aracı bir tahrik ünitesi ve bir yardımcı ünite olarak ayırır. Bu ayrım, kentsel hareketlilik ve lojistik alanında çok sayıda yeni araç varyantı ve iş modelini mümkün kılıyor.

U-şekilli bir şasi, sürücü panosu, otomatikleştirilmiş, ağ bağlantılı ve elektrikli sürüş için tüm teknik bileşenleri ve sistemleri içerir. Tahrik panosuna da entegre olan kaldırma sistemi ile yaşam ünitesi “tak ve çalıştır” prensibine göre kolay ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir.

Hizmet birimi veya kapsül hafiftir, esnektir ve yolcu ve eşya taşımacılığında çeşitli kullanımlar için tasarlanmıştır. U-Shift, bir “insan taşıma aracı” olarak yerel toplu taşımada, örneğin henüz tam olarak gelişmemiş kentsel alanlarda esnek bir otobüs çevirmeli sistem olarak veya şehir içlerinde kapıdan kapıya ulaşım için kullanılabilir. Ticari trafikte, koli ve teslimat hizmetleri alanındaki görevler, mobil mağazalara ve servis istasyonlarına kadar atık bertarafı düşünülebilir. Yüksek düzeyde standardizasyon nedeniyle, kapsüller diğer taşıma modlarına da kolayca yeniden yüklenebilir.

U-Shift projesinde DLR Araç Kavramları Enstitüsü, Stuttgart’taki Otomotiv Mühendisliği ve Araç Motorları Araştırma Enstitüsü (FKFS), Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) ve Ulm Üniversitesi’ndeki ortaklarla birlikte çalışıyor. Baden-Württemberg’deki otomotiv endüstrisi için strateji diyaloğunun bir parçası olarak finansman sağlanmaktadır.