Dinamo hokeyi sahibi: Şampiyonluğu kazanmak ve politikacıları kulüpten çıkarmak istiyorum

Becayiş

New member
2020'nin başı. Kovid-19 salgını geride kaldı ve Pardubice Dynamo, ekstra lig tablosunun en altında yer alıyor.

Kırmızı-lacivertli kulübün taraftarları, takımlarının tarihinde ilk kez elit rekabetten elenmesinden endişe ediyor. Daha Ocak ayında, Ondej Heman ve Petr Ddek, takviye satın almak için emekli maaşlarını serbest bırakan o zamanki şehir kulübüyle ilgileniyorlardı. Onun sayesinde Dinamo kurtulur ve Haziran 2020'de en zengin adamlardan biri kulübü satın alır.

bırakalım o yıllar uzun bir zaman. Eğer bana söylemeseydin, bu kadar uzun zaman geçtiğini fark edemezdim bile. Her halükarda o dönemde burada hatırı sayılır miktarda iş yapıldı. Dinamoyu bodrumdan ön bahçeye taşıdık. Petr Ddek bir röportajında, belediyedeki bazı üst düzey politikacıların bize yardım etmek için değil, ayaklarımızın altına sopalar atmasından bu yüzden üzüldüğümü söyledi.

Muhtemelen yeni arena için gerekli zemin planı değişikliğinin yapıldığı yerel konseylerden birini kastediyorsunuz.
Prola'yı değiştir, zamanı gelmişti. Öte yandan muhalefetten destek almamız gerektiğinden, tüm meclis üyelerinin bu kadar büyük bir projeye oy vermemesinden endişeleniyordum. Birinci sırayı alan Jakub Rychteck beni hayal kırıklığına uğrattı. Salonda konuşulunca kıyafetlerini çıkardı. Diğerlerinde de sonuna kadar ulaşamadı. Ayrıca kendisi ve temsilcisi kulübü bu değişikliğe karşı oy kullandı. Yani yerine her yıl milyonlarca kar getirecek yeni bir fabrikanın inşasına bile karşı çıkıyoruz.

Ancak şehirle ilgili hiçbir şey, kulübün yaklaşık 77 milyon krona tekabül eden olası kümülatif kaybını bir araya getiremedi.
Bu bir süredir çalışıyor. Altı ay boyunca tartıştık ama ne yazık ki çok ileri gidemedik. Politikacılar kendi aralarında anlaşmaya varamazlar. Bazı temsilciler kulübün değeriyle çalışıyor ve eylemin bedelini göndermek istiyor. Böyle bir konuda anlaşalım.

İçin?
Her iki taraf da kulübün fiyatına ilişkin uzman tahminlerine göre hareket edecek. Büyük olasılıkla dramatik bir şekilde birleşecekler. Ve bir nedeni var. O yıllardan önce yaşananları, kulübün o gün spor kulübü olduğu, imzalı bir oyunu olmadığı, içindeki tuzun en azından ortalama düzeyde işlediğini siyasetçiler unuttu. Navc covid yedi ve bir yıl boyunca taraftarsız oynadık. Bu yüzden belediyeyle yapılan sözleşmeye iktidarın müdahalesine ilişkin bir madde konulmasını istedim, uygulanırsa belediye zararı karşılamaya yardımcı olacak. İlk sezondan sonra en azından öyle oldu, sonra olmadı.

Ancak 2020/21 ana sezonu covid nedeniyle kısa kesildi ve sonra çok daha iyiydi. Ayrıca taraftarların normalde stadyuma gidebildiği son iki yılda yüzlerce kayıp yaşandı.
Bu doğru ama covid ekonomiyi tamamen mahvetti, enerji fiyatlarını ve diğer şeyleri hızla yükseltti. Ayrıca kurdu Ukrayna olarak değiştirmem gerekiyor. Sonuç enflasyondur. Son birkaç yılda yüzde 30. Bu, gücünüze çok açık bir müdahaledir. Ve şehirden tek bir ekstra taç bile alamadık.

Bazı temsilciler, kayıptan enerji maliyetinin değil, kulübe getirdiğiniz maçaların maaşlarının sorumlu olduğuna dikkat çekiyor.
Evet, onlardan duyduğum argüman bu. Tek sorun çağa ayak uyduramazsak ve güçlenmezsek sonumuz Mlad Boleslav gibi oluruz. Masanın en üst noktasından en altına çok hızlı bir şekilde düştü ve düşüş için oynuyor. Ve için? Yemek istediler. Gitmek istediğim yol bu değil.

Yani, ne öneriyorsun?
Siyasilere, zararı elbette kendi paramızdan ödeyeceğimizi, kulübü devralacağımızı söyledik. Kulübün hisseleri için kesinlikle belediye binasına ödeme yapmayacağım. Bu işe yatırdığım tüm emekli maaşları Dinamo'ya gidecek, belediye binasına değil. Birleşecek.

Bu borç kapitalizasyonudur. Bedelini ödeyeceksin, siyasetçiler kulübü bırakacak ve şehrin hissedarı kalmayacak.
Aferin, bu benim için iyi bir anlaşma. Şehir, sözleşme kapsamında olması gereken borcu bile ödemek zorunda kalmayacak ve kulübün tam kontrolünü biz alacağız. Ve bu adımın bir nedeni var. Kasım ayında Pardubice'de polisin çok sayıda siyasetçiyi ve belediye üyesini tutukladığı zaman çok dikkat çektik. Açıkça söylemek gerekirse, kimi isteyeceklerini bilmiyorum ve kulübün bununla hiçbir şekilde ilişkilendirilmesini istemiyorum.

İşin eğlenceli kısmına geldiğimizde Spengler Kupası gününü değiştirmemiz gerekiyor. Kanada ile oynanan yarı final sırasında televizyon defalarca kutlama yaptığınızı gösterdi.
Gerçek değildi. En fazla on yılda bir, böyle uzun bir maçın sonunda 2 dakika içinde 1:3'ten 4:3'e dönebilirsiniz. Çok kutladık, duygulandık. İşe yaramadı ama deneyim harikaydı. Eğlenceli bir atmosfere sahip güzel bir şehirde güçlü bir rekabetle karşılaşacaksınız. Aslında bu, başvuranın bizi çok kaliteli gördüğümüz için davet ettiği bir nevi dünya şampiyonası kulübü.

Kupaya çok uzak değildi...
Bireysel hatalarla Finle'ı berbat ettik. Yarı finalden sonra sadece birkaç saat dinlenmemizin olması da bunda rol oynadı. Bu Spengler Kupası'nı sportif ve ekonomik açıdan çok olumlu buluyorum. Çeyrek finalde elendiğimiz Şampiyonlar Ligi beni daha çok hayal kırıklığına uğrattı. Önümüzde köpek Lukko Rauma vardı ve ilk maçta 0:4 kaybettiğimizde suya battık. Bu tür başarısızlıkları sezon sonuna kadar ortadan kaldırmamız lazım.

Peki ekstra lig turunun karar aşamasına geçebilir misiniz?
Mm iki anahtar. Birincisi play-off'a kalarak salonu ve çatıyı dolduran taraftarlarımızı mutlu etmek. Ve tür, bahsettiğimiz şeyle bağlantılıdır. Ben 3. olacağım ve kulüpten politikacıları görevlendireceğim.