Chrudim’deki insanlar yatırım önermekle ilgilenmiyor; başka yerlerde pek çok fikir var

Becayiş

New member
Bu yılın katılımcı bütçesine şehrin bir buçuk milyon vereceği üç teklif geldi. Ancak bunlardan ikisini konseyin bir üyesi, üçüncüsünü ise iskân komitesi başkanı hazırladı.

Her ikisi de para için standart şekilde başvurabilir ve videoların çekilmesine ve insanların belediye parası önerilerine oy vermesine gerek yoktur. Bütün bunlar yüz bin kron karşılığında.

“O kötü. Muhtemelen tanıtımı artırmamız gerekecek, insanları katılmaya motive etmemiz gerekecek. İlgi eksikliği üzücü” dedi Chrudim belediye başkanı František Pilný (ANO).

Temel şartları karşılayan herkes yatırım teklifinde bulunabiliyor, ardından halk hangi projeleri tercih edeceğine oy veriyor. Ancak yalnızca üç tane olduğunda bunun anlamı kalmaz. Başka hiçbir yerde bu tür sorunlar yaşamıyorlar.

Polička’da insanlar on bir teklif gönderdi

Polička’daki belediye binası bu yıl ilk kez katılımcı bütçelemeye başladı ve halktan on bir teklif geldi. Bunlardan ikisi çalışma grubu tarafından elendi, geri kalanı 25 Ekim’e kadar oylanacak. Aynı zamanda Chrudim’in aksine yalnızca 200 bin kron yatırdı.

Ancak fikirler çok çeşitlidir. Teklifler arasında yaşlılar için bir egzersiz alanı, soğutma kulesi, disk golf, müzik alanı, halka açık ateş çukuru, çocuk oyun alanı gölgesi veya masa tenisi için beton bir masa yer alıyor. Ayrıca sanat sempozyumları veya parkta çocuklara yönelik bir sahne için kamusal alanın daha iddialı bir şekilde yeniden canlandırılması da söz konusu.

Başka yerlerde daha az para veriyorlar ama insanlar yine de işin içine giriyor. Bu yıl Litomyšl’de insanlar 100 ve 400 bin krona kadar iki kategoride on beş öneriye oy verdi; Lanškroun’da ise maksimum 800 bin kron tutarında 17 teklif vardı. Aynı şekilde 19 teklifin yarıştığı Ústí nad Orlicí’de de.

Chrudim Pavel Štěpánek’in (Korsanlar) eski belediye başkan yardımcısı Facebook’ta “Çoğu insan hâlâ bunu bilmiyor” diye yazdı. Chrudim’de oylama 29 Ekim’e kadar sürecek. İnsanlar Medlešice’de bir çocuk oyun alanı inşaatını, Topolská Caddesi’nde bir otobüs durağını ve Žižkov Meydanı’nda çok yıllık bir çiçek tarhının oluşturulmasını destekleyebilir.

Meclis üyeleri henüz katılımcı bütçenin iptal edilmesinden bahsetmiyor. Pilný, “Fakat bu böyle devam ederse bunu değerlendiririm” dedi.

Cheb halkı katılımcı bütçe kapsamında Hurvinek’in yedek kulübesinin satın alınması yönünde oy kullandı: