Chrudim onarımlar nedeniyle önemli bir köprüyü dört buçuk ay süreyle kaybedecek

Becayiş

New member
Chrudim'in Milady Horákové Caddesi üzerinde Karayolları ve Karayolları Müdürlüğü (ŘSD) tarafından planlanan köprünün tamamen yeniden inşası nedeniyle sürücüleri trafikte karmaşıklıklar bekliyor. Tesko yakınındaki köprü 18 Mart'tan ağustos başına kadar tamamen kapatılacak.

Tesko yakınlarındaki karayolu köprüsü o kadar önemli ki Chrudim, kapatılmadan önce tüm şehir çevre yolunun tamamlanmasını talep etti. Yine de tamamen kapatılması büyük sorunlara yol açacaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, Chrudim'in bir süre önce yeni bir yaya köprüsünün inşa edildiği V Průhonech Caddesi'ndeki en yakın yaya köprüsünü kapatması nedeniyle.

İlk aşamada inşaatçılar Tesko yakınındaki köprünün yanına geçici bir yaya köprüsü inşa edecekler, çünkü aksi takdirde hastane ile komşu U Stadion toplu konut alanı arasında artık makul bir bağlantı olmayacaktı.

Chrudim belediye başkan yardımcısı Zdeněk Kolář, “18 Mart'tan 1 Nisan'a kadar yaya köprüsünün inşaatı gerçekleştirilecek” dedi.

Chrudim'in seçebileceği iki seçenek vardı. Chrudimka üzerindeki köprü ya tek yönden geçilebilir olacak ama çalışma on ay sürecek ya da inşaatçılar köprüyü yıkıp dört ay içinde yenisini inşa edecek. Chrudim ikinci seçeneği tercih etti.

Ancak bu, diğer şeylerin yanı sıra, toplu taşıma otobüslerinin köprüyü geçemeyeceği ve şehrin spor sahalarının yakınındaki ilçede sıkışık park edilmiş arabaların sıralandığı dar sokaklarda yol almak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Chrudim yeni bir otopark ve bisiklet yolları inşa edecek

Karayolları ve Karayolları Müdürlüğü sadece bir köprü inşa etmekle kalmayacak, aynı zamanda hastane yakınındaki döner kavşaktan U Guláška pub yakınındaki kavşağa kadar şehirdeki devre üzerindeki yolu tamamen onarmaya da hazırlanıyor.

Aynı zamanda şehir kendi yatırımlarına da başlayacak. Mesela hastaneden nehre kadar yeni bir yürüyüş yolu yapacak. Chrudim'deki en kötülerden biri. “Şu anda kaldırımın ortasında kalan, bebek arabası olan ve kışlık bakımı olan insanları rahatsız eden sokak aydınlatma direklerini yeniden yapacağız. Kaldırım tamamen yeniden inşa edilecek, yanında bir bisiklet yolu oluşturulacak” dedi Chrudim belediye başkanı František Pilný.

Caddenin diğer tarafında ise şehir, insanların yürüyüşe çıktığı bir bahçe kolonisine giden bir kaldırım da inşa edecek. Chrudim ayrıca şehir merkezinden ağaç kabuğu böceği tarafından tahrip edilen yolun yanındaki eski ormana doğru yeni bir çıkış inşa edecek. Burada basit bir otopark olacak ve belki bir gün, henüz sadece konuşulan yeni bir tren istasyonuna erişim bile sağlanacak.

“Şu anda pistin yanına bir park yeri yapmanın uygun olup olmayacağına karar veriyoruz. Milady Horáková Caddesi asfaltlandığında sürücüler U Stadion yerleşim alanına giremeyecek. Bunun bir çeşidi de arabalarını buraya park edebilmeleri olabilir” dedi Pilný.

1970 yapımı orijinal karayolu köprüsü kötü durumda; ŘSD onu vergisiz neredeyse on sekiz milyon kron karşılığında yeni bir çelik-beton bağlantılı destek yapısıyla değiştirecek. Sözleşme kayıtlarına göre Milady Horáková Caddesi'nin tamamen yeniden inşası vergisiz 26,5 milyon krona mal olacak.