Chrudim kapalı Hotel Bohemia’yı satın almak istiyor ve bir otopark inşa etmeyi planlıyor

Becayiş

New member
1970’lerin başında inşa edilen otelin Chrudim’deki eski rejimin vitrini işlevi görmesi gerekiyordu. Son on yılda oldukça farklı bir role sahip oldu. Şehrin merkezinde otopark yerine geniş, büyümüş ve çitlerle çevrili bir çukur var. Chrudim belediye başkanı František Pilný (ANO) “Bu şehir haritasında bir ülser” dedi.

Pazartesi günü meclis üyeleri, ilk sözlere rağmen büyümeyen bir yer altı otoparkının inşası için şehrin otelin sahibi Homa Holding’e bir arsa kiraladığı sözleşmeden çekilme kararı aldı.

Aynı zamanda Yatırımlar Dairesi’nden otopark inşaatının hazırlanmasını istediler. Üçüncüsü ise oteli satın almak için görüşmelere başladıklarını duyurdular. Homa holding şirketi kompleksin değerini 40 milyon kron olarak tahmin ediyor. Şehir arazisinde gelecekteki bir otoparkın hazırlanması için sekiz milyon daha istiyor. Yeniden yapılanmanın tamamlanması on milyonlarca krona mal olacak.

Chrudimi meclis üyesi Aleš Nunvář (Korsanlar) “Satın almanın koşulu, ekonomik olarak dengeli olmasıdır, böylece onu fahiş bir miktarda, örneğin sahibinin talep ettiği miktarda satın almayacağız” dedi.

2013’ün başında her şey umut verici görünüyordu. Otel, bir Avrupa sübvansiyonunun yardımıyla yeniden inşasına on milyonlarca kron akıtmak isteyen Homa holding şirketi aracılığıyla zırh üreticisi Jaroslav Strnad’a aitti. Ancak daha sonra polis, otelin modernizasyonu sırasındaki entrikalarla ilgili bir soruşturma başlattı, sübvansiyon başarısız oldu, inşaat durduruldu, silah ustası şirketten vazgeçti ve Chrudim yeni sahiplerle bundan sonra ne yapılacağı konusunda tartışmaya başladı.

Görüşmeler tıkandı, otel sahipleri, belediye arazisinde oluşturulacak pahalı yer altı otoparklarını serbest bırakarak yenileme çalışmalarının tamamlanmasını ve otelin açılmasını şart koştu. Chrudim böyle bir şeyi kabul etmeyi reddetti.

Bir buçuk yıldır politikacılar, şehrin Chrudim’de kalmasını istiyorsa otel satın almak zorunda kalacağından bahsediyor. Ancak satın alma sözleşmesinin imzalanması henüz çok uzakta. Şehir sadece daha düşük bir fiyat için pazarlık yapmak istemiyor, aynı zamanda ek koşullar da belirliyor. Yenilemeyi tamamlamak için kahverengi alanın yenilenmesi için devlet hibesi almak istiyor. Ayrıca oteli işletecek, hatta şehirden satın alacak birini bulmak istiyor.

“Şehre fazla yük getirmemesini, şehrin sadece aracı olmasını istiyoruz. Bunu tamamen krizden çıkış yolu olarak görüyoruz” dedi Nunvář.

Muhalefet muhtemelen yeni planı alkışlamayacak. Zaten Chrudim’in temsilcileri sözleşmeyi uzun zaman önce feshedebilirdi. “Şehrin bir otel alıp daha sonra onu ciddi bir ortak olarak başka bir şirkete satması konusunda hiçbir sorunum yok. Ancak kişinin kendi arazisini sekiz milyona satın alması evet” dedi muhalefet temsilcisi Roman Málek (Chrdim Koalisyonu).

Pilný, Bohemya’ya yatırım yapmanın şehre zarar vereceğini kabul ediyor. Bu nedenle Chrudim okuluyla birlikte Çocuk Evi tarafından ücretsiz olarak kullanılan Přestavlky’deki kale arazisini satarak on milyonlarca kron elde etmeyi teklif ediyor.

“Přestavlky’de hiçbir Chrudimák’ın kullanmayacağı bir mülke sahip olmaktan daha iyi, Chrudim’de bir mülk sahibi olmaktır. Orada mevcut olan çirkin durum ortadan kalkacak, otel Chrudim halkı tarafından Přestavlky’deki parktan daha fazla kullanılacak ve sonunda Chrudim’de kalacak yer mevcut olacak” dedi Pilný.

Ancak eski belediye başkanı Petr Řezníček’e (SNK-ED) göre Přestavlky’deki kaleyi devlete satma planı gerçekçi değil.