Chrudim eski salonun yanına modern bir otel inşa etmek istiyor, orijinali yerle bir edilecek

Becayiş

New member
Chrudim Frantiek Piln (ANO) belediye başkanı yıl ortasında Facebook profilinde, ilk çalışmanın ilk aşaması olan tam bir yeniden yapılanma sonrasında spor salonunun nasıl görünmesi gerektiğine dair bir resim sundu. Mimar Filip Albrecht’in önerisi çelişkili tepkilere yol açtı. Bir hata, modern mimariyi eski şahinciliğin tarihselleştirici cephesiyle birleştirirken, diğerleri bunu takdir ediyor.

Her ne kadar meclis üyeleri başlangıçta spor otelinin köşe binasının tarihi bir cepheye sahip olabileceğini ve çatısının aynı kalacağını öne sürse de, sonuçta mimarın yeni ve daha yüksek bir binanın inşasına izin veren önerisine oy verdiler. Yolculuğun tamamı konsey tarafından değerlendirilecek.

Piln, cepheyi tarihselleştirmeyi seçebileceğini ancak pratik nedenlerden dolayı bunun mümkün olmadığını söyledi. Bu durumda bina, otelin büyük bir sporcu otobüsünü barındırabilmesi ve odalara kademeli olarak erişilebilmesi açısından Chrudim şehrinin Spor Arenası’nın gereksinimlerini karşılamayacaktır. Ne yazık ki, tarihselleştirici cephe yerini işlevsel gereksinimlere bırakmak zorunda kaldı. Ancak sporun yapılabileceği güzel bir bina olacağını da biliyorum dedi Piln.

Binanın teknik durumu iyi olup zemini hala nemlidir. Mimar Albrecht Facebook’ta, şahin avcılığının orijinal tarihi cephesini ne pahasına olursa olsun restore etmek istiyorsak, bunun bir yeniden inşa değil, binayı tarihileştiren yeni bir yapı olacağını söyledi.

Yıkım umurumda değil

Kent, spor otelinin yıkılmasına karşı anıtların bir şey yapmamasından memnun. Meclis üyesi Ale Nunv (Pirti), anıtların başlangıçta çok tarihi olan spor otelinin korunmasında ısrar etmediğini, ancak komünist dönemde o kadar kötüleştiğini ve orijinal kalıntılarının pek kalmadığını söyledi.

Ocak ayından bu yana inşaat şirketi, ana salonu onarıyor ve yeni matbaa için bir bina inşa ediyor, giriş holünü yeniden inşa ediyor ve Opletalova caddesinden girişi çalışır hale getiriyor. Bir yıl içinde bitirilmesi gerekiyor.

Belediye, yeni otelin yanına, salonun arkasına üç katlı ve iki yüz kişi kapasiteli bir otopark binası inşa etmek istiyor. Yolda bir hit olmalı. Ancak salonun tamamen yeniden inşası şu anda gündemde değil, mevcut tahminlere göre bugünkü fiyatlarla 350 milyon krona mal olabilir.

Toplam maliyet beni şaşırttı ama bunun büyük bir kısmının kapalı otopark yatırımı olduğunu da belirtelim. Pilen, orada yaşayanlar için otoparkı dolduruyoruz, emekli maaşlarının iade edileceği varsayılıyor, dolayısıyla şehrin maliyeti aslında sıfır olacak, dedi.

Spor salonu on yıl önce büyük bir bakımsızlıkla şehir tarafından Falcons’tan devralınmıştı. Politikacılar başlangıçta şehir için en iyi tasarımı seçebilmek amacıyla onarımdan önce büyük bir mimari konferans düzenlemeye karar verdiler. 2014 yılında ödül olarak belediye hazinesinden bir milyon iki yüz bin kron ödediler. Ancak o zamanın şehir liderleri projeler konusunda pek hevesli değildi.

Ivan Lendl’in bir zamanlar oynadığı spor kompleksi, dolayısıyla şehir muhtemelen bir gün gerçekleşmeyen projeye göre hareket etti. Belediye başkanı bunu, spor merkezi ve otelin yenilenmesinden sonra kentin birinci önceliğinin sporcuların ve şehrin ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu söyleyerek açıklıyor. Piln, salonun tamamen işlevsel olması ve 21. yüzyılın standartlarını karşılaması gerektiğini söyledi.