Chrudim araziyi bir geliştiriciye sattı ancak parayı istemeyi “unuttu”

Becayiş

New member
Hikaye, 2009 yılında, komşu ev sakinlerinin protestolarına rağmen belediyenin yeni dairelerin inşası için bir arsayı Chrudim geliştiricisi Milan Kušto'ya satmaya karar vermesiyle başladı. Ancak daha sonra hiçbir şeyin olmayışı bölge halkını rahatlattı. Hala sadece çim, tırmanma çerçeveleri ve kum havuzu var.

Chrudim belediye başkanı František Pilný (ANO), 2020 yılında şehir yönetiminin Kušta'nın arazi satışı ihalesini kazandığını ancak satın alma bedelini ödemediğini öğrendiğini söyledi.

“Hiçbir gelişme olmadı, biz de sözleşmeden çekilip, yarım kalan ihale sürecini arsayı satmayacağımız anlayışıyla sonuçlandırmak istedik. Ancak toplantıdaki iç iletişim bir şekilde sızdırıldı ve Bay Kušta o hafta arazinin satın alma bedelini ödedi, böylece Na Rozhledně'nin inşaatı için o dönemde belirlenen tüm koşulları resmi olarak yerine getirdi” dedi Pilný.

Metre başına 2.110 kron fiyatla arsa için on milyon ödeyen müteahhit yanlış bir şey yapmadı. Yetkililer ve politikacılar, açıklanamaz bir şekilde, ihale koşullarında kazananın parayı yatırması için bir son tarih belirtmediler. “Kötü yazılmış bir ihale nedeniyle ipin ucunu istediğimizden, çekebileceğimizden çok daha kısa çekiyoruz. Bu, bunun nasıl yapılmaması gerektiğine dair bir örnek” dedi Pilný. 2009 yılında konseyde yer almadı.

Mevcut şehir yönetimi Průmyslova Caddesi'ndeki arsayı serbest bırakmayı tercih ediyor, ancak belediye başkanına göre orijinal karar geri alınamaz. Bu hafta meclis üyeleri, Kušt'un şirketi Rezidence Na Rozhledně ile inşaat koşulları konusunda bir anlaşmayı onayladı.

Tartışmalı inşaat planı

Milan Kušta, inşaat için önemli bir arazi parçasının eksik olması nedeniyle yatırımın sekteye uğradığını söyledi. “İnşaatın bir kısmı aynı zamanda iletişimin genişletilmesidir. Bunun için elimizde olmayan arazileri almamız gerekiyordu. Sahibiyle anlaşmamız gerekiyordu. Uzun sürdü. Ancak meclis üyelerinin nasıl bir karara varacağını kesinlikle beklemedik” dedi Kušta.

Na Rozhledně'de 81 daire ve 12 stüdyodan oluşan üç evin inşası planı birçok kişi için tartışmalı. Yerel sakinler bunu 2008 yılında zaten protesto etmişti; inşaat nedeniyle son geniş yeşil alanı da kaybedeceklerinden ve inşaatın aynı zamanda bazılarını Chrudim'in güzel manzarasına hazırlayacağından korkuyorlar. O dönemde 180 kişi inşaata karşı dilekçe imzalamıştı. “Rezervasyonlarımız devam ediyor. Bölgede yaşayan Jaroslav Remeš, “Orada nasıl park yeri olacağını hayal edemiyorum” dedi.

Meclis üyeleri ve geliştirici, en büyük sorunları önleyecek koşullar üzerinde anlaşmaya vardı. Kušta, diğer şeylerin yanı sıra yeni bir halka açık otopark inşa etme veya kavşağı iyileştirme sözü verdi. Chrudim belediye başkan yardımcısı Zdeněk Kolář (ANO) “Trafik üzerindeki etkiyi mümkün olduğunca minimum düzeye indirmeye çalıştık” dedi.

Projede geliştirici ayrıca 87 araçlık geniş bir yer altı otoparkı inşa etmeyi planlıyor.

Yıllardır meclis üyeleri ile Kušta arasında, örneğin Koželužská Caddesi'ndeki apartman inşaatıyla ilgili anlaşmazlıklar yaşanıyor. Geliştirici, meydandaki 96 araçlık yer altı otoparkı da dahil olmak üzere Chrudim'de yüzlerce daireyi tamamladı.