Brasilia Federal Valisi 90 günlüğüne misyondan alındı

bencede

New member
Bolsonaro’nun müttefiki olarak bilinen Federal Bölge Güvenlik Bakanı Anderson Torres’in vazifesinden azledilmesinin akabinde Vali Ibaneis Rocha da 90 gün mühletle bakılırsavinden alındı.

Adalet Bakanı Flavio Dino, yaptığı açıklamada, Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasını basan 200 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Öte yandan Meksika ve Peru devlet liderleri yaptıkları açıklamalarda Kongre’ye yapılan baskını kınadı.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kongre baskınını kınayarak “Brezilya’da oligarşik iktidar liderliği, onların sözcüleri ve fanatikleri tarafınca teşvik edilen darbe teşebbüsü kınanmalı. Bu demokratik olmayan bir teşebbüstür. Lula yalnız değil, ülkesinin, Meksika’nın, Amerika kıtasının ve dünyanın ilerici güçlerinin dayanağına sahiptir.” tabirlerini kullandı.

Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte de toplumsal medya hesabından, Brezilya’da Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkemeye yapılan baskını “şiddetle” kınadıklarını belirtti.

bakılırsavden alınan Rocha, “Federal Bölge Güvenlik Bakanı’nın (Torres) vazifeden alınmasına karar verdim, tüm güvenlik güçlerini olaylara müdahale etmesi için sokaklara çıkardım.” açıklamasını yapmıştı.

Yüzlerce Bolsonaro destekçisi Kongre binasını bastı

Brezilya’da dün, ordudan müdahale talebiyle slogan atan kümeler, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Aşırı sağcı Bolsonaro yanlısı protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, kümelerin sonrasındasında Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine pürüz olamamıştı.

Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan eski Devlet Lideri Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılıp denetim sağlanmıştı.

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula, yapılanları “vandallık ve faşistlik” olarak nitelemiş, Brezilya’da güvenlikten sorumlu olması gereken bireylerin ise bakılırsavlerini yapmadığını bildirmişti.

Eylemcilerin devlet binalarına zorla girdiği sırada Lula, Sao Paulo eyaletindeki programını yarıda keserek başşehir Brasilia’ya dönmüştü.