Bolonez Soslu Lazanya

celikci

New member
Bolonez Soslu Lazanya Tanımı İçin Malzemeler

Bolonez sosu için;

• 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet küçük soğan
  • 1 adet küçük havuç
  • 1 diş sarımsak
  • 100 gram kıyma
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı domates püresi
  • 1 çay bardağı sıcak su
  • Tuz
  • Karabiber
  • Taze kekik
Lazanya kağıtları için;

• 1 adet yumurta
  • 2/3 su bardağı un
  • Tuz
Bolonez Soslu Lazanya Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Lazanya kağıtları için,yumurta ve unu yeterlice yoğurup sert bir hamur elde ediyoruz.
  2. Buzdolabında 15 dk dinlendirelim.
  3. Ardından ister oklava ile ister makarna makinesinde ince kağıtlar halinde açıp,lazanya kağıtları formunda kesiyoruz.
  4. Resimde benim makarna hamurum fazlaca görünüyor olabilir. Ben biraz fazla yapıp kurutuyorum ve serin bir yerde koruma ediyorum. Size verdiğim ölçüler 2 bireye bakılırsadir.
  5. Bolonez sosu için tavaya zeytinyağını alalım.
  6. Üzerine yemeklik doğranmış soğan, rendelenmiş havuç ve sarımsağı koyarak güzelce soteleyelim.
  7. ondan sonrasında kıymayı da tavaya ekleyerek pişirmeye devam edelim.
  8. Rengi dönen kıymaya domates salçasını ekleyelim ve salça güzelce karışıncaya kadar kavuralım.
  9. Domates püresi yahut domates rendesi, sıcak suyu ek edip orta ateşte suyunu çekinceye kadar pişmeye bırakalım.
  10. Son olarak yeteri kadar tuz, karabiber ve ince ince doğranmış taze kekiği ekleyerek karıştırıp ocaktan alalım.
  11. Dikdörtgen küçük bir borcamın içerisine evvel kıymalı sostan yayalım.
  12. Ardından lazanya kağıtlarını dizelim her kat için 2 lazanya kağıdı kullandım ben.Toplamda 3 kat yaptım.
  13. Bir lazanya bir kıyma olacak biçimde dizdim.
  14. Yarım çay bardağı da sıcak su üzerine döküp 200 derecede 15 dk pişirdim.
  15. Ardından üzerine biraz rendelenmiş kaşar serpiştirip 3-4 dk daha pişirdim.
  16. daha sonra servis tabaklarına hisse edip dilediğim üzere süsledim. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun
    ❤
    .
Bolonez Soslu Lazanya Tanımı Fotoğraflı Yapılışı