BMVI Devlet Sekreteri Köln’de DLR’yi ziyaret etti

celikci

New member
4 Temmuz 2019’da Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) Devlet Sekreteri Dr. Michael Güntner, Köln’deki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) daire başkanlarından oluşan bir heyetle birlikte. DLR Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hansjörg Dittus ve DLR Havacılık Araştırmaları Yönetim Kurulu Üyesi Prof.

DLR’nin araştırma portföyüne genel bir bakışın ardından heyet, özellikle ulaşım araştırmaları alanında olmak üzere çeşitli araştırma alanlarına daha yakından baktı. Otonom ve ağ bağlantılı sürüşe odaklanıldı. BMVI temsilcileri, şimdiye kadar elde edilenleri, mevcut durumu ve gelecekteki zorlukları doğrudan bilim adamlarıyla tartışma fırsatı buldu.

Ziyaret sırasında konu giderek arttı. DLR havacılık araştırmalarına genel bir bakışı, aynı zamanda gelecekteki karasal hareketlilik kavramları için önemli bir yapı taşı olan Avrupa uydu navigasyon programı Galileo’nun sunumu takip etti.

Köln’deki DLR tesisini takip eden turda, yenilenebilir enerjilerin üretimi ve depolanması ile bunların gelecekteki hareketlilikteki rolüne odaklanıldı.

Isı depolama ve yenilenebilir enerjiler

Giriş, özel bir klima sistemi ve ilk seri üretim yakıt hücreli otomobil olan Toyota Mirai gibi hidrojen bazlı teknolojilerin kullanımına ilişkin pratik örneklerle oluşturuldu. TESİS test tesisinin sıvı tuz depolama tesisi, modern ısı depolama sistemlerinin olanaklarını ziyaretçilere etkileyici bir şekilde gösterdi. Bu sistemin kullanımı hem enerji santrali işletimi hem de endüstriyel proseslerde atık ısının geri kazanımı için ilgi çekicidir.

En iyi yaz havasında, güneş radyasyonunu yoğunlaştırmak için çok çeşitli olası uygulamalar, DLR Güneş Araştırmaları Enstitüsü’nün güneş fırınında gösterildi. Spektrum, enerji araştırmalarından uzay yolculuğuna, temel araştırmadan uygulamaya kadar uzanır.

Bilgilendirici ziyaret sonunda DLR Tahrik Teknolojisi Enstitüsü’nün HBK5 yanma odası test tezgahında sona erdi. DLR, bu test standında, gelecek nesil gaz türbinlerinin geliştirilmesi için havacılık ve enerji endüstrilerinden ortaklarla birlikte çalışıyor.