Bir uzman mahkemeye, istismara uğrayan kızın artık heteroseksüel olup olmadığını merak ettiğini söyledi

Becayiş

New member
İddianamede, cinsel istismar, cinsel baskı ve küçük kızlara tecavüzün yanı sıra hükümlü adam, kız arkadaşının oğlunu ateşe vermek, üzerine benzin dökmek ve kibrit çakmaya çalışmakla da suçlanıyor.

Dosyaya göre zanlı 2016, 2021 ve 2022 yıllarında kızlara yönelik tacizde bulundu. Klinik psikoloji alanında uzman Jindřiška Záhorská, bugün mahkemede ifade verdi ve diğer şeylerin yanı sıra kendisinin de güvenilirliği değerlendirmesi gerekiyordu. kurbanlardan. Ona göre tecavüzü kızlar icat etmedi.

“O zamanlar on iki yaşındaki kızın güvenilirliğinde herhangi bir bozulma yoktu. Duygusal ve sosyal açıdan olgunlaşmamıştı. İstismara uğrayan çocuklar ne olduğunu anlamıyor, felç oluyorlar. Tecavüze uğrayan yetişkin bir kadın bile yeterli tepkiyi veremez” dedi Záhorská.

Ayrıca ona göre çocuklar genellikle bir yetişkinin otoritesi karşısında felç oluyor ve bu nedenle mağdur karşılık vermiyor. Záhorská, “Nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlar, korku ve utançtan bunalmış durumdalar” dedi. Genç kurbanın gelecekte hayatının olumsuz etkileneceği ihtimalini göz ardı etmedi.

İkinci kız ise cinsel ilişkinin gerçekleşeceği tarihte on altı yaşındaydı. Kızda, kendini kaygı durumlarında, nevrotik belirtilerde ve aynı zamanda titremelerde gösteren sözde bir uyum bozukluğu gelişti. Davranış bozuklukları bu mağdurlar için tipiktir.

Kızın insanlarla ve özellikle erkeklerle iletişim kurmada sorunları var. “Kendisi de heteroseksüel olup olmadığını merak ediyor, bu da kadınların zarar gördüğünün bir göstergesi. Ancak bir kadınla yakın temas kurma arayışında değildir. Ben bunun bir erkekle cinsel ilişkiye girme korkusu olduğuna daha çok inanıyorum” dedi Záhorská.

Kız daha sonra bir arkadaşına sırrını açtı ancak itirafına olumsuz tepki gösterdiği için kimseye sırrını açmadı. Her şey ancak soruşturma sırasında ortaya çıktı. Uzmana göre bu eylemlerin mağdurları yaşananları bastırma eğiliminde.

Klinik psikolog, “Kendisi bunu asla bildirmez, bu kadınlar bunu gizlemeyi tercih eder, kimsenin onlara inanmayacağından korkarlar” dedi.

Ona göre mağdurlar da sıklıkla bu eylemlerden dolayı kendilerini suçlu hissediyorlar. Farklı bir şey yapmadıkları için kendilerini suçluyorlar. Yalnızca ortam onları harekete geçirdiğinde veya bir uyaran geldiğinde konuşurlar.

Savunma, kızın daha önce psikolojik sorunlar yaşadığını belirtti. Ancak Záhorská, uyum bozukluğunu tetikleyen bir şeyin olması gerektiğini ve kızın psikolojik muayene sırasında başka herhangi bir ciddi olaydan bahsetmediğini vurguladı.

Sanık bu iki kızın davasında sürekli olarak suçu inkar ediyor. Ancak 2022’deki son vakada kurbanın cinsel organını yaraladığında kısmi suçunu kabul etti.

“Etrafta yuvarlanıp oynarken bu oldu, külotunda kan vardı. Teyzeme onunla seks yapmak istediğimi söyledi. Bana kızdı, parmağımı olmamam gereken yere koydum, vajinasına battı” diye anlattı sanık olayı.

Kızın çıplak olduğunu inkar etti; ona göre kız bir tişört, eşofman ve külot giyiyordu. Ön duruşmada, on iki yaşındaki bir kız tarafından baştan çıkarılmasına izin verdiğini belirtti.

İddianamede ayrıca, Temmuz 2011’de öfkeyle bir benzin bidonunu alıp, kız arkadaşının oğlunun şilte üzerinde uyuduğu odaya giderek üzerine yanıcı sıvı döktüğü iddia ediliyor. Saldırıya uğrayan adam uyandı ve bitişikteki mutfağa koştu; burada saldırgan zaten kibritleri alıp kendini bunlarla boğmaya çalışıyordu.

Sanık Pazartesi günü “Onu korkutmak istedim, asla öldürmek istemedim” dedi. Ona göre eyleminin nedeni, kız arkadaşının lise değiştiren, alkol alan, diskoya giden, evde ortalığı karıştıran ve çalışmayan oğlunun kötü davranışıydı.

Bugün mahkeme tutukluluk süresinin uzatılmasına karar verdi. Sanık tahliye talebinde bulunmasına rağmen mahkeme izin vermedi.

“Bir yılı aşkın süredir çalışamıyorum ve kızlarımın nafaka yükümlülüklerine katılamıyorum. Kaçmayacağım, sadece neyle suçlandığımı teyit edeceğim. Adımı temize çıkarmak ve masum olduğumu tekrarlamak istiyorum” diye tamamladı sanık.

Davanın kararı henüz açıklanmadı, kapanış tartışmaları ve kararların 17 ve 18 Ekim’de yapılması planlanıyor.