Biden’dan Truss’a vergi eleştirisi: Kelam konusu plan bir küsurdu

bencede

New member
ABD Lideri Joe Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın vergi siyasetine tenkitte bulundu. Truss’ın vazgeçtiği vergi indirimi planını “hata” olarak nitelendiren Biden, “Bunun kusur olduğunu düşünen tek kişi ben değildim. Bu siyasete katılmıyorum lakin karar İngiltere’ye kalmış” dedi.

Doların gücünden telaş duymadığını ve ABD iktisadının epey kuvvetli olduğundan bahseden Biden, “Dünyanın geri kalanı için endişeleniyorum. Buradaki sorun, öteki ülkelerdeki ekonomik büyüme ve sağlam siyaset eksikliği” tabirlerini kullandı.

VERGİ ARTIŞINA DEVAM KARARI VERMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’ı misyondan almasının akabinde yerine eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ı atamıştı.

Truss düzenlenen basın toplantısında ekonomik büyüme konusundaki kararlılığını bir dahaleyerek, “Düşük vergi, yüksek fiyat, yüksek oranda büyümeli bir iktisat sunmak istiyorum. Putin’in Ukrayna’daki ataklarının devam etmesi niçiniyle global ekonomik şartların berbatlaşması de kelam konusu” demişti.

Truss, hükümetin eylül ayında deklare ettiğı ‘mini bütçe’ düzenlemelerinin kimi kısımlarının piyasaların beklediğinden daha ileri ve süratli gittiğinin açık olduğunu belirterek, “Bu niçinle şu anda misyonumuzu yerine getirme biçimimiz değişmeli. Piyasalara mali disiplinimizin garantisini vermek için artık harekete geçmeliyiz. Evvelki hükümet tarafınca planlanan kurumlar vergisindeki (yüzde 19’dan yüzde 25’e olan) artışın kalmasına karar verdim” sözlerini kullanmıştı.

Hükümetin geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, evvelki hükümetin 2023 için yüzde 19’dan yüzde 25’e çıkacağını deklare ettiğı kurumlar vergisi artışı iptal edildiği duyurulmuştu.