Biden’dan İran açıklaması

bencede

New member
Biden’ın 8 Kasım’daki Kongre orta seçimleri öncesi batı eyaletlerine yaptığı ziyaret devam ediyor.

California’nın Orange bölgesini ziyaret eden Biden, burada enflasyonla uğraşına ait konuşma yaptı.

Bölgede yaşayan İranlılar tarafınca konvoyunun geçtiği yerlerde “Özgür İran” protestoları ile karşı karşıya kalan Biden, konuşmasında da bölgede yaşayan İranlılara değindi.

“UZUN MÜHLET SUSTURULABİLECEĞİNİ SANMIYORUM”

Biden, “İran, temel haklarını kullanan kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli. Çok uzun vakittir dış siyaset yapıyorum. İran’da yaşanan uyanış beni sersemletti. Mahsa Emini’nin mevti bir uyanışa yol açtı ve bunun uzun mühlet susturulabileceğini düşünmüyorum.” sözlerini kullandı.

İran’da başkaldıran herkese teşekkür eden Biden, “Burada yaşayan İranlı topluluğa da seslerini çıkardıkları için teşekkür ederim.” tabirini kullandı.

Yaklaşan mahallî seçimler öncesi Biden, bu hafta Colorado, California ve Oregon eyaletlerini ziyaret ederek buralarda çeşitli konuşmalar yapıyor.

Söz konusu programlar direkt bir “seçim kampanyası” olarak açıklanmasa da Biden, gittiği yerlerde Demokrat adaylara takviye davetleri yapıyor ve bağış aktifliklerine katılıyor.