Biden: Çin ’casus’ balonunun düşürülmesi buyruğunu çarşamba günü verdim

bencede

New member
ABD Lideri Joe Biden, ABD semalarında görülmesi üzerine dün ABD tarafınca düşürülen Çin’e ilişkin istihbarat balonuna ait açıklamalarda bulundu. Biden balonun düşürülmesi talimatını çarşamba günü verdiğini söyleyerek, “Balonla ilgili bilgi aldığımda, Pentagon’a çarşamba günü mümkün olan en kısa müddette balonu düşürmesi talimatını verdim. Pentagon, balon anakara üzerindeyken kimseye ziyan vermemek için en uygun vakti bekledi. Balonun düşürülmesi için en düzgün vaktin balon 12 millik karasuları hudutları içerisindeyken olduğuna karar verildi” tabirlerini kullandı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD semalarındaki Çin “casus balonunun” düşürülmesine ait yaptığı açıklamada, “Başkan Biden’ın talimatıyla ABD Kuzey Komutanlığı’na bağlı ABD savaş uçağı, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilişkin yüksek irtifa gözetleme balonunu ABD’de Güney Karolina açıklarında muvaffakiyetle düşürdü. Amerikan ordusu kumandanları, balonun boyutu, irtifası ve gözetleme kapasitesi niçiniyle kara üzerindeyken düşürülmesinin ’gereksiz risk’ oluşturabileceği sonucuna vararak, balonu inançlı bir biçimde indirmek için seçenekler geliştirdi. Balonun düşürülmesi, Kanada hükümetinin uyumu ve tam dayanağıyla gerçekleştirildi” dedi.

ABD-Çin içinde “casus balon” krizi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’e ilişkin yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde olduğunu, balonun takip edildiğini açıklamıştı.Çin Dışişleri Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada, balonun, Çin’e ilişkin sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı belirtilerek, “Çin’e ilişkin hava aracı batıya esen rüzgarlar ve denetim imkanının kısıtlı olması niçiniyle, güzergahın dışına çıktı” tabirlerine yer verilmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, balon problemi niçiniyle Çin’e yapacağı ziyareti ertelemişti.